Zoran Mikes: „Satu Mare a arătat mai multă dorință de victorie în ultimele 5 minute”


ACS Sepsi SIC a pierdut la Satu Mare primul meci din acest campionat, cu repriza secundă dominată de gazde

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-a oprit la 15 victorii consecutive după înfrângerea de pe terenul vicecampioanei. CSM Satu Mare a câștigat cu 76-51, după ce la pauza mare campioana era în față cu un punct. Antrenorul covăsnencelor, Zoran Mikes, nu a fost mulțumit de jocul ofensiv al echipei sale și că aceasta nu a reușit să revină în joc în sfertul patru, când ecartul a crescut de la 6 la 25 de puncte.  

„În primul rând, felicitări celor de la Satu Mare pentru victorie. Pot să spun că, chiar și atunci când am condus la pauza mare, nu am jucat bine. Nu am executat ce a fost planificat în atac, plus că am ratat câteva lay-up-uri ușoare. Chiar și când am reușit atacuri bune, nu am finalizat bine. Pe de altă parte, ne-am luptat destul de bine în apărare, am avut caracter, dar am făcut multe greșeli în special apărându-ne la Denson (n.r. a încheiat meciul cu 27 de puncte, 11 recuperări și 6 pase decisive, +43 eficiență).

Dacă am fi respectat mai mult planul de joc, am fi putut să conducem cu cel puțin 10 puncte la jumătatea partidei. Din păcate, am plătit un preț foarte mare pentru asta în a doua repriză când nu am jucat bine, dar totuși scorul era 53-47 cu 6 minute până la final. Apoi, în loc să luptăm în continuare, Satu Mare a arătat mai multă dorință de victorie în ultimele 5 minute și trebuie să recunosc că nu sunt fericit din cauza asta”, ne-a declarat Zoran Mikes.

Acesta crede că echipa va reveni după prima înfrângere din campionat.

„Pe de altă parte, cred că nu este așa senzațional să pierzi un joc, dar trebuie să găsești o cale să pierzi jocul cu demnitate. Suntem o echipă modestă, niciodată nu am fost cu nasul pe sus în vremurile bune când câștigam și nu vom lăsa capul jos când pierdem.

Suntem mereu realiști, respectăm efortul nostru și al adversarilor noștri și cred că o să răspundem bine și vom reveni. Am fost întotdeauna recunoscuți pentru muncă și vom continua să facem acest lucru. Sezonul este lung și vom face tot posibilul să jucăm mai bine. Înveți cel mai bine din propriile greșeli, ai încredere în proces și continui.  Să pierzi un joc este o parte normală a vieții sportive și trebuie să reacționezi și să speri că oamenii te vor sprijini când îți vor recunoaște efortul și când vor vedea cât de mult îți pasă”, a adăugat tehnicianul campioanei.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe este în continuare lider în Grupa Roșie, cu 29 de puncte după 15 victorii și o înfrângere. Alb-verzile stau în prima etapă a returului din a doua fază a sezonului regulat și vor disputa următoarea partidă în 17 februarie, în deplasare cu Phoenix Știința Constanța.



Vizualizează pagina personală a antrenorului Zoran Mikes
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Satu Mare vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 03 February 2019 / 16:00


Galerie foto


0 
Aveti perfecta dreptate: Oamenii iti vor recunoaste efortul cand vor vedea cat de mult iti pasa. Dar pana acolo vad ca este cale lunga. Nu se vede nici efortul si nici ca va pasa. 
03 February 2019 17:49
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
NU ESTE NICI O CALE LUNGA !Nu este nici o problema sa pierzi un joc.Probleme este faptul,ca jumatatea echipei este sub valoarea echipei campioane din anii precedenti.SE MUNCESTE TOT ATAT DE BINE SI EFICIENT IN ANTRENAMENTE,ANTRENORUL ESTE TOT ACELASI,STILUL,TACTICA SI STRATEGIA DE JOC ESTE IDENTICA,NUMAI VALOAREA UNORA NU PERMITE PUNEREA IN PRACTICA A SCHEMELOR DE JOC NICI IN APARARE SI NICI IN ATAC.Sa fiim intelegatori,campionatul nu este pierdut cu 1-2 jocuri mai slabe.Haideti fetelor !SUCCES IN CONTINUARE ! 
03 February 2019 20:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Aveti perfecta dreptate in analiza d-le Mikes !Trebuie puse la treaba fetele...trebuie sa acceptam si infrangerile,si vom trece peste acest esec,chiar daca avem momentan o echipa mai slabuta fata de anii precedenti.NU ESTE RUSINOS SA PIERZI IN SPORT !Sportul este o competitie...vom castiga campionatul si la anul vom face o echipa si mai competitiva!Aduceti pe Kayla de la Tg.Secuiesc si echipa este intarita ! 
03 February 2019 20:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBF MVP – Etapa 9, F2: Destiny Williams
Americanca a fost cea mai bună jucătoare a celor de la FCC ICIM Arad în succesul de la Brașov 
Lloyd, Denson și Amukamara au marcat trei sferturi din punctele sătmărene în succesul cu CSM Târgoviște
Pivotul a bifat al 7-lea double-double în acest campionat 
Angel Robinson, primul triple-double al sezonului din LNBF în meciul dintre CSM Târgu Mureș și Rapid
Efortul său a fost anulat de performanțele mai multor rapidiste, care s-au impus după prelungiri 
Bogdan Bulj: „În prima jumătate am jucat rău. În sferturile 3 și 4 am arătat ce putem!”
FCC ICIM Arad are două victorii la rând cu noul antrenor pe bancă după ce s-a impus și la Brașov 
Dan Calancea: „Multe sisteme nu au funcționat în atac pentru că nu sunt cunoscute foarte bine de jucătoarele noi”
Olimpia CSU Brașov a pierdut acasă cu FCC ICIM Arad în etapa a 9-a din Grupa Roșie a LNBF 
CSM Satu Mare, succes categoric acasă cu CSM Târgoviște
Gazdele au înscris 30 de puncte pe contraatac  
FCC ICIM Arad câștigă la Brașov și leagă 2 victorii pentru prima dată în acest sezon
Galben-albastrele au dominat sub panou, iar echilibrul s-a rupt după pauza mare 
Agronomia București a oprit seria de 14 înfrângeri cu victoria de acasă cu ACS KSE Târgu Secuiesc
Covăsnencele au jucat fără principala lor armă ofensivă 
Victorie cu peripeții pentru Rapid la Târgu Mureș
Giuleștencele s-au impus după două reprize de prelungiri și s-au grăbit să prindă trenul după meci (Foto) 
CSM Satu Mare și CSM Târgoviște, repetiție pentru sferturile cupei
Ultima confruntare directă a avut nevoie de două reprize de prelungiri 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Succes in continuare Annemarie !Esti minunata si te iubim!! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:54
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI si succes in continuare! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:45
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI FETELOR...ATI REVENIT PE LOCUL PE CARE LE MERITATI ! Atentie,concentrare si joc convingator in continuare! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
FELICITARI ! Vom ajunge si mai sus in ierarhia europeana ! 
click pt. Articol 08 February 2019 19:02
laca1968 Pentru istetul bagaret!
0 
Suntem cum suntem, dar suntem! Voi unde sunteti? 
click pt. Articol 06 February 2019 13:22
0 
:)))))))) 
click pt. Articol 03 February 2019 22:31
0 
Auzi domnule moderator, ai văzut cumva comentariul anterior celui la care mi-ai dat avertisment?  
click pt. Articol 03 February 2019 20:32
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
NU ESTE NICI O CALE LUNGA !Nu este nici o problema sa pierzi un joc.Probleme este faptul,ca jumatatea echipei este sub valoarea echipei campioane din anii precedenti.SE MUNCESTE TOT ATAT DE BINE SI EFICIENT IN ANTRENAMENTE,ANTRENORUL ESTE TOT ACELASI,STILUL,TACTICA SI STRATEGIA DE JOC ESTE IDENTICA,NUMAI VALOAREA UNORA NU PERMITE PUNEREA IN PRACTICA A SCHEMELOR DE JOC NICI IN APARARE SI NICI IN ATAC.Sa fiim intelegatori,campionatul nu este pierdut cu 1-2 jocuri mai slabe.Haideti fetelor !SUCCES IN CONTINUARE ! 
click pt. Articol 03 February 2019 20:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Aveti perfecta dreptate in analiza d-le Mikes !Trebuie puse la treaba fetele...trebuie sa acceptam si infrangerile,si vom trece peste acest esec,chiar daca avem momentan o echipa mai slabuta fata de anii precedenti.NU ESTE RUSINOS SA PIERZI IN SPORT !Sportul este o competitie...vom castiga campionatul si la anul vom face o echipa si mai competitiva!Aduceti pe Kayla de la Tg.Secuiesc si echipa este intarita ! 
click pt. Articol 03 February 2019 20:21
0 
Aiurea Mr Tihi! 
click pt. Articol 03 February 2019 17:57