Zoran Mikes: „Satu Mare a arătat mai multă dorință de victorie în ultimele 5 minute”


ACS Sepsi SIC a pierdut la Satu Mare primul meci din acest campionat, cu repriza secundă dominată de gazde

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-a oprit la 15 victorii consecutive după înfrângerea de pe terenul vicecampioanei. CSM Satu Mare a câștigat cu 76-51, după ce la pauza mare campioana era în față cu un punct. Antrenorul covăsnencelor, Zoran Mikes, nu a fost mulțumit de jocul ofensiv al echipei sale și că aceasta nu a reușit să revină în joc în sfertul patru, când ecartul a crescut de la 6 la 25 de puncte.  

„În primul rând, felicitări celor de la Satu Mare pentru victorie. Pot să spun că, chiar și atunci când am condus la pauza mare, nu am jucat bine. Nu am executat ce a fost planificat în atac, plus că am ratat câteva lay-up-uri ușoare. Chiar și când am reușit atacuri bune, nu am finalizat bine. Pe de altă parte, ne-am luptat destul de bine în apărare, am avut caracter, dar am făcut multe greșeli în special apărându-ne la Denson (n.r. a încheiat meciul cu 27 de puncte, 11 recuperări și 6 pase decisive, +43 eficiență).

Dacă am fi respectat mai mult planul de joc, am fi putut să conducem cu cel puțin 10 puncte la jumătatea partidei. Din păcate, am plătit un preț foarte mare pentru asta în a doua repriză când nu am jucat bine, dar totuși scorul era 53-47 cu 6 minute până la final. Apoi, în loc să luptăm în continuare, Satu Mare a arătat mai multă dorință de victorie în ultimele 5 minute și trebuie să recunosc că nu sunt fericit din cauza asta”, ne-a declarat Zoran Mikes.

Acesta crede că echipa va reveni după prima înfrângere din campionat.

„Pe de altă parte, cred că nu este așa senzațional să pierzi un joc, dar trebuie să găsești o cale să pierzi jocul cu demnitate. Suntem o echipă modestă, niciodată nu am fost cu nasul pe sus în vremurile bune când câștigam și nu vom lăsa capul jos când pierdem.

Suntem mereu realiști, respectăm efortul nostru și al adversarilor noștri și cred că o să răspundem bine și vom reveni. Am fost întotdeauna recunoscuți pentru muncă și vom continua să facem acest lucru. Sezonul este lung și vom face tot posibilul să jucăm mai bine. Înveți cel mai bine din propriile greșeli, ai încredere în proces și continui.  Să pierzi un joc este o parte normală a vieții sportive și trebuie să reacționezi și să speri că oamenii te vor sprijini când îți vor recunoaște efortul și când vor vedea cât de mult îți pasă”, a adăugat tehnicianul campioanei.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe este în continuare lider în Grupa Roșie, cu 29 de puncte după 15 victorii și o înfrângere. Alb-verzile stau în prima etapă a returului din a doua fază a sezonului regulat și vor disputa următoarea partidă în 17 februarie, în deplasare cu Phoenix Știința Constanța.



Vizualizează pagina personală a antrenorului Zoran Mikes
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Satu Mare vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 03 February 2019 / 16:00


Galerie foto


0 
Aveti perfecta dreptate: Oamenii iti vor recunoaste efortul cand vor vedea cat de mult iti pasa. Dar pana acolo vad ca este cale lunga. Nu se vede nici efortul si nici ca va pasa. 
03 February 2019 17:49
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
NU ESTE NICI O CALE LUNGA !Nu este nici o problema sa pierzi un joc.Probleme este faptul,ca jumatatea echipei este sub valoarea echipei campioane din anii precedenti.SE MUNCESTE TOT ATAT DE BINE SI EFICIENT IN ANTRENAMENTE,ANTRENORUL ESTE TOT ACELASI,STILUL,TACTICA SI STRATEGIA DE JOC ESTE IDENTICA,NUMAI VALOAREA UNORA NU PERMITE PUNEREA IN PRACTICA A SCHEMELOR DE JOC NICI IN APARARE SI NICI IN ATAC.Sa fiim intelegatori,campionatul nu este pierdut cu 1-2 jocuri mai slabe.Haideti fetelor !SUCCES IN CONTINUARE ! 
03 February 2019 20:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Aveti perfecta dreptate in analiza d-le Mikes !Trebuie puse la treaba fetele...trebuie sa acceptam si infrangerile,si vom trece peste acest esec,chiar daca avem momentan o echipa mai slabuta fata de anii precedenti.NU ESTE RUSINOS SA PIERZI IN SPORT !Sportul este o competitie...vom castiga campionatul si la anul vom face o echipa si mai competitiva!Aduceti pe Kayla de la Tg.Secuiesc si echipa este intarita ! 
03 February 2019 20:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Larisa Neagu, noua jucătoare a FCC Baschet Arad
Fundașul de 20 de ani a evoluat la Agronomia București în ultimele două sezoane 
Marina Solopova părăsește Liga Națională după două sezoane în care a disputat toate finalele interne
Lituanianca se întoarce în Franța la echipa pentru care a jucat acum 7 ani 
Veatriki Akathiotou, primul transfer a lui FCC Baschet Arad pentru sezonul 2019-2020
Fundașul are în cont primul quadruple-double din Cipru și deține și cetățenia română  
FCC ICIM Arad continuă colaborarea cu 6 jucătoare autohtone pentru stagiunea 2019-2020
Marta Fodor a fost cea mai eficientă româncă a galben-albastrelor în ultimul sezon și continuă la echipă 
Larisa Toma și Anamaria Vîrjoghe, pivoți de generații diferite, dar cu multe lucruri în comun
Veterana și-a amintit de prima întâlnire cu tânăra coechipieră de la CSM Târgoviște, când i-a și oferit echipamentul 
Dejan Mudreša: „Într-un club mare există așteptări mari. Vom face tot posibilul pentru a face o echipă bună”
Tehnicianul sârb vine la FCC ICIM Arad de la ZKK Vrbas Medela 
FCC ICIM Arad merge în continuare pe școala sârbă de antrenori
Dejan Mudreša va conduce formația arădeană în sezonul 2019-2020 
Florin Mureșan: „Maikel a ridicat mult nivelul aici și vrem să-l ținem tot acolo sus și cu tehnicianul care va veni”
CSM Satu Mare caută antrenor pentru sezonul următor după ce Maikel Lopez a semnat în China 
Nicolett Orban se alătură lui ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe pentru sezonul 2019-2020
Campioana a luat a patra jucătoare sub 23 de ani, pe lângă transferurile veteranelor Givens și Mandache 
ACS Sepsi SIC păstrează 7 jucătoare din lotul care a câștigat eventul în sezonul recent încheiat
Annemarie Godri-Părău, una dintre jucătoarele care vor continua pentru alb-verzi 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Daca a fost atat de bun Maikel Lopez,de ce ati gonit de la echipa ca pe Arajuo,pentru care sinteti buni de plata:zeci de mii de euro.Nu cumva primiti voi bani de la PNL,USR,PMP sau Iohannis ? 
click pt. Articol 15 June 2019 22:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Conteaza cine plateste?Pana cand se respecta regulamentele si legile nu este nimic iesit din comun.Cereti si voi bani de la Orban,si tot nu veti avea o echipa de talia secuiencelor!Noi nu primim de la nimeni bani ilegali si murdari,si nu avem nici jumatatea bugetului vostru.Noi cheltuim cu chibzuinta,si managmentul clubului este una serioasa,ne fiind condusa de Muresan sau primarul satmarean!Noi nu platim amenzi ca voi,nu alungam antrenorii pentru care trebuia sa platiti 30 mii euro.Sintem seriosi!Noi facem sport si nu activitati bancare! 
click pt. Articol 15 June 2019 22:19
laca1968 Gresit
0 
Nem Orbán bácsi fizet. Banii vin din impozitele noastre si de la sponsori, ca si la Sepsi OSK. Tot campionatul de baschet si de fotbal la un loc nu are atatia sponsori ca SIC si OSK. Asa ca sorry mr Oldtimer! 
click pt. Articol 14 June 2019 21:29
Oldtimer Addig lesz
0 
amig Orban bacsi fizet...o sa tina cat o sa plateasca unchiul 
click pt. Articol 13 June 2019 19:48
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Un antrenor da talia lui Zoran Mikes,nu va veni la Satu Mare,cat timp Muresan conduce soarta echipei.Schimbati pe Muresan,dupa care poate accepta un antrenor serios munca si la voi.In caz contrar,veti ramane in continuare pe locurile 2-5. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:34
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Cat de seriosi sinteti,este greu sa mai gasiti un Arajuo sau Lopez !Nimeni nu va veni la voi,pentru un fragment de sezon.Luati exemplul de la SEPSI SIC ,unde antrenorul nu este schimbat ca un ciorap. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Brittany,mai sint locuri vacante la SEPSI SIC !Poate te razgandesti! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Satu Mare a pierdut inca o valoare in persoana lui Lopez.Pacat ca DENSON a ramas singura valoare in echipa.Poate se va razgandi si va veni si ea la SEPSI SIC!  
click pt. Articol 12 June 2019 10:21
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADIO SI LOPEZ !Ce se alege la Satu Mare nu se stie,dar pacat de Denson,ea fiind singura valoare a satmarencelor.Are locul la SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:19
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
UGY!Noi vom arata si in noul campionat o alta fata,si vom castiga atat campionatul cat si cupa Romaneiei! in fiecare an am facut schimbari radicale si am obtinut ce am vrut:cupa si campionatul!Am avut si vom avea o echipa redutabila condusa de cel mai bun antrenor din Romania, deci nu putem ceda si rata nici de aceasta data locul nostru detinut de ani de zile.Sintem si vom fi cele mai bune! SUCCES SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:13