Zoran Mikes rămâne la ACS Sepsi SIC pentru încă 4 ani


„Mă atrage că au intenția să țină clubul la un nivel ridicat. Încep să mă simt ca un cetățean din Sfântu Gheorghe”

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și antrenorul Zoran Mikes au ajuns la o înțelegere pentru prelungirea colaborării cu încă 4 ani. Tehnicianul bosniac s-a alăturat formației din Covasna la sfârșitul anului 2013 și a condus echipa spre cele 3 titluri din palmares.

Zoran Mikes a fost adus la ACS Sepsi SIC în noiembrie 2013, înlocuindu-l pe Csaba Deri pe banca alb-verzilor. Cu Mikes la conducere, covăsnencele au câștigat ultimele trei ediții ale Ligii Naționale și au câștigat și 3 Cupe ale României.

„Ultimii 4 ani au fost ceva ce nu mi-aș fi putut imagina că se va întâmpla când am semnat contractul. Cred că am realizat multe în ultimii ani. Poate chiar și oamenii de pe margine, pentru că rezultatele au fost mai bune decât se așteptau. Ei nu știu că au fost multe dificultăți prin care a trebuit să trecem în această perioadă, de la organizarea clubului, logistica, dezvoltarea structurii clubului și, în același timp, să realizăm obiectivele trasate de management echipei care muncește pe teren. Fără tot sprijinul pe care l-am avut din partea oamenilor din club, toate astea ar fi fost imposibile. Trebuie să mulțumesc celor din club pentru sprijin și încredere, au fost alături de noi în toată această perioadă.

În special vreau să mulțumesc fanilor, sunt ceva special, chiar simt această susținere. Încep să mă simt ca un cetățean din Sfântu Gheorghe, simt la fel ca ei, simt cu inima tot ce facem aici. Nu doar cu cei care vin la meci, ci și cu oamenii cu care mă întâlnesc pe stradă. Simt suportul lor, că facem parte din familia orașului. Cu acest tip de suport, desigur că a fost mai ușor”, a declarat Zoran Mikes în cadrul conferinței de presă în care a și semnat noul contract.

La întrebarea ce mai poate obține în următorii 4 ani, acesta a răspuns:

„În general poate oamenii se gândesc ce poți obține mai mult? Cred că putem să facem unele lucruri mai bine și câștigarea trofeelor vine odată cu munca grea și angajamentul nostru, al tuturor. Nu vreau să uit jucătoarele. Suntem un oraș mic, nu suntem cel mai mare club din Europa. Dar sigur oamenii de aici au intenția să țină clubul la un nivel ridicat și să continuăm așa. Și asta mă atrage. Cred că putem continua să obținem rezultate bune în viitor. Promit că nu vom renunța la obiectivele pe care le-am avut în trecut. Orice sezon e diferit, orice campionat. Întotdeauna e ceva nou. Cred că va fi o provocare atât pentru mine, pentru club și pentru jucătoare”, a adăugat tehnicianul cu care Sepsi a trecut de faza grupelor în EuroCup Women în acest sezon.

Campioana își propune pe viitor să crească localnicele.

„Putem atinge multe lucruri în viitor, de aia am decis să coninui. Câștigarea trofeelor nu e totul. Pot spune că toate jucătoarele care au venit aici au reușit cele mai bune sezoane din carierele lor. Cred că le ajutăm. În viitor, cred că putem să ajutăm niște jucătoare care sunt din zonă. Asta vrem să reușim în viitor. Acest proces nu este ușor de făcut în 2, 3 luni”, a mai spus Mikes. Acesta va avea un cuvânt de spus și în ceea ce privește grupele de junioare ale clubului.

Înainte să vină în România, tehnicianul de 47 de ani și-a trecut în palmares 5 titluri cu Banja Luka și a antrenat și naționala Bosniei.



Vizualizează pagina personală a antrenorului Zoran Mikes
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 11 May 2018 / 18:04


Galerie foto


laca1968 Multumim Zoran!
-1 
Vai de voi adversare! Si eu care credeam ca vine Petricevici la echipa.... Am glumit. Poate sa stearga podeaua. 
11 May 2018 19:37
studentU Dragan
1 
E un domn. N ar lua locul de munca nimanui. Nici macar tie...😈 
11 May 2018 21:48
Cristian Chirita Capra râioasă tine coada sus
0 
Auzi măh? Da' în afară de circ vă mai dau și vouă, în Covasna, ceva? CJ ul și Primăria bagă bani în echipa asta ca să plătească mercenare care la prima oferta mai mare vă lasă cu ochii în soare, nu aveți o singură jucatoare din Sf. Gheorghe. Stai, vă mai vând iluzii cu Ungaria mare. Atât, drumurile sunt praf, economie ioc, blabla... Noroc că vă controlați mai bine la băutură ca altfel erați ca vasluienii.  
11 May 2018 21:58
laca1968 Raios?
-3 
Acele mercenare, cum zici tu Kirita stie tot, sunt la noi de ani de zile, iar banii vin din impozitul nostru al secuilor. Iar banii , din care ar trebui facute drumuri si investitii se duc la teleormaneni ca tine unde 9 din 10 sunt asistati sociali, iar acel 1 este la guvern. Ia zi cine sta pe la carciuma? 
12 May 2018 07:08
trancer Secuiule
0 
Dragan vine la voi doar sa va întoarcă spatele la cantecelul vostru :) 
11 May 2018 23:10
megan tipic romanesc
0 
gest tipic romanesc. va mai primi un pinguin de la noi :)
 
16 May 2018 16:07

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
ACS Sepsi SIC depășește suta în victoria cu Universitatea Cluj
Campioana și-a continuat parcursul perfect acasă în campionat după ce a dominat meciul de la început  
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Universitatea Cluj-Napoca
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Universitatea Cluj-Napoca la o diferenţă de 50 puncte 
Phoenix Știința Constanța, la primul succes în deplasare în prima grupă valorică din LNBF
Formația de la malul mării s-a impus la Târgoviște în etapa a 10-a din faza a doua a sezonului regulat 
CSM Satu Mare obține la Brașov a 7-a victorie consecutivă în Grupa Roșie din LNBF
Vicecampioana a controlat meciul din etapa a 10-a și s-a impus la 45 de puncte 
ACS Sepsi SIC și Universitatea Cluj încheie etapa a 10-a din Grupa Roșie a LNBF
Campioana s-a impus la diferențe mari în toate cele trei confruntări din acest sezon 
Olimpia CSU Brașov și CSM Satu Mare se întâlnesc pentru a 4-a oară în acest sezon
În precedentele trei dueluri s-au impus de fiecare dată gazdele 
LNBF: Programul etapei a 10-a din Grupa Roșie
În timpul acestei săptămâni sunt programate și două restanțe din Grupa Galbenă 
LNBF MVP – Etapa 9, F2: Destiny Williams
Americanca a fost cea mai bună jucătoare a celor de la FCC ICIM Arad în succesul de la Brașov 
Lloyd, Denson și Amukamara au marcat trei sferturi din punctele sătmărene în succesul cu CSM Târgoviște
Pivotul a bifat al 7-lea double-double în acest campionat 
0 
Lasă tu, grobianule, plăcuțele suedeze! Aici suntem în România iar voi, cei pe care vă strânge granița aveți doar vorbele lui Dante: "Lăsați orice speranțe", anul ăsta e centenarul Trianon! Te pup, minoritarule!  
click pt. Articol 21 February 2019 00:47
0 
Stii tu foarte bine placuta aia de pe masina din Suedia. Te prefaci numai, intelectualule, Mr Mop 
click pt. Articol 20 February 2019 23:53
0 
Încearcă să te faci înțeles, e plină România de analfabeți funcționali! Tu ești unul dintre ei, te chinui să scrii aici da', nici măcar tu, nu înțelegi sensul!!!!  
click pt. Articol 20 February 2019 23:42
0 
Citeste si executa ce scrie pe placuta aia de inmatriculare, Mr Mop! 
click pt. Articol 20 February 2019 23:37
0 
Suge o ceapă cu pulpă de cal! E apetisant!  
click pt. Articol 20 February 2019 23:32
laca1968 Prostii?
0 
Nu aveti centenarul clubului anul acesta? La voi saua e purtata de oi, nu? 
click pt. Articol 20 February 2019 23:24
0 
Mamaliga lui de frustrat, cand vei vorbi asa ca mine o limba straina. 
click pt. Articol 20 February 2019 23:13
0 
Decât sa vorbești prostii, mai ia o gura din papica de sub sa și în Asia cu voi! 
click pt. Articol 20 February 2019 23:12
0 
Boss, cântă la altă masă! Scrie corect românește și apoi purtăm un dialog! Sau... Mută-te!  
click pt. Articol 20 February 2019 23:01
laca1968 Trianon?????
0 
Sa nu-mi spuneti acum ca ,, marele,, club U este facatura trianonului. Eu de acel centenar vorbesc. Iar celalalt este umbrut de acel milenar pe care voi nu l recunoasteti. Cat despre drumurile din Sf Gheorghe, baiatule cu curatenia din sala Alexandria, tu cred ca vorbesti de Sf Gheorghe delta. 
click pt. Articol 20 February 2019 22:52