Zoran Mikes rămâne la ACS Sepsi SIC pentru încă 4 ani


„Mă atrage că au intenția să țină clubul la un nivel ridicat. Încep să mă simt ca un cetățean din Sfântu Gheorghe”

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și antrenorul Zoran Mikes au ajuns la o înțelegere pentru prelungirea colaborării cu încă 4 ani. Tehnicianul bosniac s-a alăturat formației din Covasna la sfârșitul anului 2013 și a condus echipa spre cele 3 titluri din palmares.

Zoran Mikes a fost adus la ACS Sepsi SIC în noiembrie 2013, înlocuindu-l pe Csaba Deri pe banca alb-verzilor. Cu Mikes la conducere, covăsnencele au câștigat ultimele trei ediții ale Ligii Naționale și au câștigat și 3 Cupe ale României.

„Ultimii 4 ani au fost ceva ce nu mi-aș fi putut imagina că se va întâmpla când am semnat contractul. Cred că am realizat multe în ultimii ani. Poate chiar și oamenii de pe margine, pentru că rezultatele au fost mai bune decât se așteptau. Ei nu știu că au fost multe dificultăți prin care a trebuit să trecem în această perioadă, de la organizarea clubului, logistica, dezvoltarea structurii clubului și, în același timp, să realizăm obiectivele trasate de management echipei care muncește pe teren. Fără tot sprijinul pe care l-am avut din partea oamenilor din club, toate astea ar fi fost imposibile. Trebuie să mulțumesc celor din club pentru sprijin și încredere, au fost alături de noi în toată această perioadă.

În special vreau să mulțumesc fanilor, sunt ceva special, chiar simt această susținere. Încep să mă simt ca un cetățean din Sfântu Gheorghe, simt la fel ca ei, simt cu inima tot ce facem aici. Nu doar cu cei care vin la meci, ci și cu oamenii cu care mă întâlnesc pe stradă. Simt suportul lor, că facem parte din familia orașului. Cu acest tip de suport, desigur că a fost mai ușor”, a declarat Zoran Mikes în cadrul conferinței de presă în care a și semnat noul contract.

La întrebarea ce mai poate obține în următorii 4 ani, acesta a răspuns:

„În general poate oamenii se gândesc ce poți obține mai mult? Cred că putem să facem unele lucruri mai bine și câștigarea trofeelor vine odată cu munca grea și angajamentul nostru, al tuturor. Nu vreau să uit jucătoarele. Suntem un oraș mic, nu suntem cel mai mare club din Europa. Dar sigur oamenii de aici au intenția să țină clubul la un nivel ridicat și să continuăm așa. Și asta mă atrage. Cred că putem continua să obținem rezultate bune în viitor. Promit că nu vom renunța la obiectivele pe care le-am avut în trecut. Orice sezon e diferit, orice campionat. Întotdeauna e ceva nou. Cred că va fi o provocare atât pentru mine, pentru club și pentru jucătoare”, a adăugat tehnicianul cu care Sepsi a trecut de faza grupelor în EuroCup Women în acest sezon.

Campioana își propune pe viitor să crească localnicele.

„Putem atinge multe lucruri în viitor, de aia am decis să coninui. Câștigarea trofeelor nu e totul. Pot spune că toate jucătoarele care au venit aici au reușit cele mai bune sezoane din carierele lor. Cred că le ajutăm. În viitor, cred că putem să ajutăm niște jucătoare care sunt din zonă. Asta vrem să reușim în viitor. Acest proces nu este ușor de făcut în 2, 3 luni”, a mai spus Mikes. Acesta va avea un cuvânt de spus și în ceea ce privește grupele de junioare ale clubului.

Înainte să vină în România, tehnicianul de 47 de ani și-a trecut în palmares 5 titluri cu Banja Luka și a antrenat și naționala Bosniei.



Vizualizează pagina personală a antrenorului Zoran Mikes
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 11 May 2018 / 18:04


Galerie foto


laca1968 Multumim Zoran!
-1 
Vai de voi adversare! Si eu care credeam ca vine Petricevici la echipa.... Am glumit. Poate sa stearga podeaua. 
11 May 2018 19:37
studentU Dragan
1 
E un domn. N ar lua locul de munca nimanui. Nici macar tie...😈 
11 May 2018 21:48
Cristian Chirita Capra râioasă tine coada sus
0 
Auzi măh? Da' în afară de circ vă mai dau și vouă, în Covasna, ceva? CJ ul și Primăria bagă bani în echipa asta ca să plătească mercenare care la prima oferta mai mare vă lasă cu ochii în soare, nu aveți o singură jucatoare din Sf. Gheorghe. Stai, vă mai vând iluzii cu Ungaria mare. Atât, drumurile sunt praf, economie ioc, blabla... Noroc că vă controlați mai bine la băutură ca altfel erați ca vasluienii.  
11 May 2018 21:58
laca1968 Raios?
-3 
Acele mercenare, cum zici tu Kirita stie tot, sunt la noi de ani de zile, iar banii vin din impozitul nostru al secuilor. Iar banii , din care ar trebui facute drumuri si investitii se duc la teleormaneni ca tine unde 9 din 10 sunt asistati sociali, iar acel 1 este la guvern. Ia zi cine sta pe la carciuma? 
12 May 2018 07:08
trancer Secuiule
0 
Dragan vine la voi doar sa va întoarcă spatele la cantecelul vostru :) 
11 May 2018 23:10
megan tipic romanesc
0 
gest tipic romanesc. va mai primi un pinguin de la noi :)
 
16 May 2018 16:07

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
"U" Cluj-Napoca acționează în instanță Federația Română de Baschet și Consiliul Director
Obiectul acțiunii în instanță îl reprezintă garanția de participare în cuantum de 10.000 de euro solicitată clubului 
Revoltă în Liga Națională de Baschet Feminin!
Cluburile nu sunt de acord cu mai multe decizii ale FRB 
Adrienne Webb părăsește Liga Națională după trei sezoane și jumătate, la 4 echipe diferite
Americanca va fi din nou coechipieră cu Tyaunna Marshall, în Italia 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și-a anunțat lotul pentru sezonul viitor (Video)
Campioana României a făcut multe schimbări față de stagiunea precedentă 
Tyaunna Marshall va juca în Italia după trei sezoane și jumătate la ACS Sepsi SIC
Americanca a postat un mesaj de mulțumire pentru antrenorul Zoran Mikes  
Ancuța Stoenescu și Tunde Kilin lasă campioana pentru CSM Târgoviște
La formația dâmbovițeană vor continua Toma, Chivu și Tănase 
SCM Timișoara a confirmat desființarea echipei de baschet feminin
Ilie Trițoiu: „Totul se întâmplă din cauza problemelor financiare. Totul se restrânge în acest sezon la nivel de SCM” 
Timișoara poate rămâne cu o singură prim-divizionară de baschet
Echipa feminină de la SCM Timișoara riscă să dispară dacă nu va fi o rectificare de buget importantă 
Olena Samburska lasă Liga Națională pentru locul 11 din Polonia
Ucraineanca a evoluat la Universitatea Cluj în ultimul sezon 
ovidiu parau 2 observatii
0 
- Oare de ce nu se modereaza postarile? Dialogul de mai sus nu prea are ce cauta aici. Limbaj suburban, jigniri,etichetari, sunt departe de ce ar trebui sa fie o discutie, chiar si polemica.
- Domnule Chirita, v-am oferit posibilitatea de a va informa direct, fara intermediari, despre noi si m-am oferit sa fac acest lucru. Oferta e inca valabila. 
click pt. Articol 20 July 2018 12:57
0 
Fuiii. Pune mana pe sapa si lucreaza. Vezi ca ti am trimis pate cu fainosag sa nu mori de foame 
click pt. Articol 19 July 2018 20:18
0 
Tot bozgor esti!  
click pt. Articol 19 July 2018 20:06
0 
Hai la piepeni, piepeni avem, piepeni. Astabstrigai cand ai fost in secuime. Si vai de capul nostru ce putoare era in jurul tau! 
click pt. Articol 19 July 2018 19:35
0 
Te-am mai întrebat dacă poți s-o sugi fără s-o uzi! Da' poți s-o inmoi fără s-o indoi? Tot bozgor ești!  
click pt. Articol 19 July 2018 19:19
0 
De la ajutorul social ai gura asa mare? Vezi ca vin pompieriibsa ti salveze chirpiciul! 
click pt. Articol 19 July 2018 19:16
0 
Ciuș că mi-o făcuși... Halitor de cai!  
click pt. Articol 19 July 2018 19:11
0 
Jucatoarele voastre se roaga sa i luam aici in civilizatie, pepenar paduchios ce esti. Pentru bozgorelile tale ce pumni ti as da pe capul ala raios de nespalat. Daca nu veneai in secuime nu stiai ce i aia wc 
click pt. Articol 19 July 2018 19:02
0 
D-le Părău, puteți întreba pe Boț dacă la baby-baschet mi-a transmis amenințări printr-o cunostință comună? Nu dau numele persoanei respective, e om de baschet. Apoi, dacă managementul NBS era așa performant probabil că se lăuda cu vreun titlu în ultimii ani. Părerea mea!  
click pt. Articol 19 July 2018 17:11
0 
Bozgore, văd că tot luați jucătoare ce au trecut pe la Alexandria, ciocu' mic!  
click pt. Articol 19 July 2018 17:09