CSA Steaua București


CSA Steaua București
Fondat în anul: 1952
Culori:
   Roșu - Albastru    Roșu - Albastru

Detalii echipă

Adresa: Bulevardul Vasile Milea nr 5-7,Sector 6
Telefon: 0743.123.696
Pers. Contact: Mirela Oprea (mirelaoprea2012@yahoo.com)
Mail: contact@steauabaschet.ro
Web: http://www.steauabaschet.ro/

Staff

Ofițer de presă: Mirela Oprea
Doctor: Claudiu Ilina

Sala

Sala "Mihai Viteazu"
Capacitate: 300
Adresa: Bucureşti
Preț bilete:
Știri
Steaua București câștigă partida de acasă cu Dinamo Știința
Confruntarea a contat pentru ocuparea locului șapte în LNBM 
Derby-ul de tradiție al sportului românesc, Steaua-Dinamo, este transmis de Digisport
Cele două formații joacă pentru locurile 7-8 
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București la o diferenţă de 15 puncte 
Coșul decisiv reușit de Austin Chatman în partida cu BCM U Pitești. Video
Americanul prelungește suspansul în seria jucată de Steaua contra argeșenilor 
Austin Chatman, eroul Stelei în partida câștigată cu BCM U Pitești
Americanul a marcat un buzzer-beater cu care mută în decisiv seria pentru locurile 5-8 
BCM U Pitești caută să închidă seria cu CSA Steaua
Argeșenii vin în Capitală pentru calificarea în seria pentru locurile 5-6 
BCM U Pitești se impune fără probleme pe teren propriu contra CSA Steaua
Oaspeții nu au condus în niciun moment pe tabelă 
Steaua București și U-BT Cluj-Napoca au avut interzis la coșurile de 3 puncte în meciul care a încheiat seria
În cea de-a treia partidă s-au marcat în total șapte coșuri de 3 puncte 
Interviu cu comedianții Vio și Costel, oaspeți de seamă ai meciului CSA Steaua – U-BT Cluj
Totodată, mai mulți oameni din lumea baschetului au fost prezenți la meciul de miercuri 
Sasha Ocokoljic: „Cu siguranță, am fi meritat să câștigăm un joc”
CSA Steaua București a fost eliminată de U-BT Cluj-Napoca în sferturile de finală ale Ligii Naționale 
U BT Cluj-Napoca închide seria cu Steaua București
Clujenii au câștigat și meciul 3 la mare luptă 
Seria dintre Steaua și U BT Cluj-Napoca se mută la București
Clujenii mai au nevoie de un succes pentru accederea în semifinalele LNBM 
Sasha Ocokoljic: „Este 2-0 pentru ei, dar felul în care am jucat îmi dă speranțe că putem câștiga la București”
Antrenorul Stelei este optimist, în ciuda înfrângerilor suferite pe terenul lui U-BT Cluj 
U BT Cluj-Napoca câștigă greu meciul 2 al seriei cu Steaua București
Elevii lui Mihai Silvășan s-au desprins la general, 2-0 
U-BT Cluj câștigă un meci disputat cu CSA Steaua, la debutul în playoff-ul LNBM
Clujenii au revenit de la -16, grație unui run de 21-2 în sfertul al treilea 
Interviu Andrei Mandache: „Cu atâtea probleme create la echipă, consider că am scos maximum din acest sezon”
Veteranul Stelei vorbește despre duelul cu U-BT Cluj, colaborarea cu cei de la Steaua dar și reacomodarea la viața din București 
Playoff LNBM. Analiza seriei U-BT Cluj-Napoca – Steaua București
U-BT Cluj și Steaua și-au împărțit victoriile în sezonul regulat din acest sezon 
U-BT Cluj-Napoca - CSA Steaua București, duelul care deschide playoff-ul LNBM
Este al treilea an consecutiv în care cele două formații se întâlnesc în postsezon 
Sașa Ocokoljic: „Am controlat jocul 40 de minute, am avut o mare dorință pe teren și am jucat excelent în apărare”
Skylar Spencer: „Am înțeles pentru ce ne luptăm, așa că am jucat cel mai bun joc al nostru” 
Calificare în ultima secundă pentru Dinamo Știința în play-off-ul LNBM
CSA Steaua învinge, însă Willie Kemp trimite ambele echipe mai departe după o aruncare de la centrul terenului 


Click aici pentru arhiva articolelor.
Locurile 17-21 - Grupa A
    Pct.
1 CS Agronomia București 4
2 CN „Aurel Vlaicu” București 4
3 Rapid București 3
4 ACS Târgu Jiu 3
5 CS Universitatea Cluj 1

Locurile 9-16 -  Locurile 9-12
    Pct.
1 CSO Voluntari 4
2 CSM Phoenix Galaţi 4
3 CS Municipal Mediaș 2
4 CSM Târgu Mureș 2

Locurile 9-16 -  Locurile 13-16
    Pct.
1 ABC Athletic Constanța 4
2 CS Municipal Sighetu Marmației 4
3 CSM Focșani 2
4 CSM VKSC Miercurea Ciuc 2

Locurile 9-16 -  Grupa 9-16
    Pct.
1 CSO Voluntari 4
2 CSM Târgu Mureș 4
3 CS Municipal Mediaș 4
4 CSM Phoenix Galaţi 4
5 ABC Athletic Constanța 2
6 CS Municipal Sighetu Marmației 2
7 CSM VKSC Miercurea Ciuc 2
8 CSM Focșani 2

Locurile 9-16 -  Locurile 9-10
    Pct.
1 CSO Voluntari 4
2 CSM Phoenix Galaţi 2

Locurile 9-16 - Locurile 11-12
    Pct.
1 CSM Târgu Mureș 4
2 CS Municipal Mediaș 2

Locurile 9-16 - Locurile 13-14
    Pct.
1 CS Municipal Sighetu Marmației 2
2 ABC Athletic Constanța 1

Locurile 9-16 - Locurile 15-16
    Pct.
1 CSM VKSC Miercurea Ciuc 4
2 CSM Focșani 2

Playoff -  Sferturi de finală
  MC
BCM U FC Argeș Pitești 0
CSM CSU Oradea 3
 
SCM Timișoara 2
SCM Universitatea Craiova 3
 
CSA Steaua București 0
U BT Cluj-Napoca 3
 
BC CSU Sibiu 3
CS Dinamo Știința Bucureşti 1

Playoff -  Semifinale
  MC
BC CSU Sibiu 3
SCM Universitatea Craiova 1
 
CSM CSU Oradea 3
U BT Cluj-Napoca 1

Playoff -  Locurile 5-8
  MC
BCM U FC Argeș Pitești 2
CSA Steaua București 1
 
SCM Timișoara 2
CS Dinamo Știința Bucureşti 0

Playoff -  Locurile 5-6
  MC
SCM Timișoara 1
BCM U FC Argeș Pitești 0

Playoff - Locurile 7-8
  MC
CSA Steaua București 1
CS Dinamo Știința Bucureşti 0

Faza a II-a -  Grupa Roșie
    Pct.
1 BC CSU Sibiu 42
2 U BT Cluj-Napoca 41
3 CSM CSU Oradea 39
4 SCM Universitatea Craiova 36
5 SCM Timișoara 34
6 BCM U FC Argeș Pitești 34

Faza a II-a -  Grupa Galbenă
    Pct.
1 CSA Steaua București 18
2 CS Dinamo Știința Bucureşti 18
3 CSO Voluntari 18
4 CSM Phoenix Galaţi 14
5 CS Municipal Mediaș 11
6 ABC Athletic Constanța 11

Faza a II-a - Grupa Albastră
    Pct.
1 CSM Târgu Mureș 54
2 CS Municipal Sighetu Marmației 46
3 CSM Focșani 45
4 ACS Târgu Jiu 41
5 CSM VKSC Miercurea Ciuc 40
6 Rapid București 39

Faza a II-a - Grupa Verde
    Pct.
1 CS Agronomia București 31
2 CS Universitatea Cluj 27
3 CN „Aurel Vlaicu” București 26

Faza I - Grupa A
    Pct.
1 BC CSU Sibiu 25
2 U BT Cluj-Napoca 25
3 SCM Universitatea Craiova 24
4 CSM CSU Oradea 23
5 BCM U FC Argeș Pitești 20
6 SCM Timișoara 19
7 CSA Steaua București 18
8 CS Dinamo Știința Bucureşti 13

Faza I - Grupa B
    Pct.
1 CSO Voluntari 22
2 CS Municipal Mediaș 19
3 ABC Athletic Constanța 18
4 CS Cuza Sport Brăila 11

Faza I - Grupa C
    Pct.
1 CSM Phoenix Galaţi 35
2 CSM Târgu Mureș 35
3 CS Municipal Sighetu Marmației 31
4 CSM Focșani 29
5 ACS Târgu Jiu 29
6 Rapid București 26
7 CSM VKSC Miercurea Ciuc 25
8 CS Agronomia București 22
9 CS Universitatea Cluj 19
10 CN „Aurel Vlaicu” București 19

Faza turneelor finale - Turneu final promovare
    Pct.
1 CS Cuza Sport Brăila 6
2 CSU Ştiinţa Bucureşti 5
3 ABC Athletic Constanța 4
4 CN „Aurel Vlaicu” București 3

Faza turneelor finale - Turneu final sateliti
    Pct.
1 CS Dinamo București 2 6
2 BCMU CSM 2 Pitești 5
3 CSU Sibiu 2 4
4 BC Timba 2 Timișoara 3

Faza semifinala - Grupa I - A
    Pct.
1 CS Cuza Sport Brăila 24
2 CSU Ştiinţa Bucureşti 24
3 CN „Aurel Vlaicu” București 23
4 ABC Athletic Constanța 22
5 CS Municipal Ploiești 22
6 CSO Voluntari 22
7 CS Municipal Sighetu Marmației 17
8 CS Municipal Mediaș 14

Faza semifinala - Grupa II - B
    Pct.
1 Rapid București 14
2 ACS Târgu Jiu 12
3 CS Universitar Brașov 11
4 CS Agronomia București 10
5 CS Universitar Ploiești 7

Faza semifinala - Grupa III - C (Sateliti)
    Pct.
1 CSU Sibiu 2 11
2 BC Timba 2 Timișoara 7
3 BC Mureş Târgu Mureş 2 5
4 BC SCM Timişoara 2 4

Faza semifinala - Grupa IV - C (Sateliti)
    Pct.
1 BCMU CSM 2 Pitești 10
2 CS Dinamo București 2 9
3 Steaua CSM EximBank 2 București 8
4 CS Politehnica Iași 2 6

Faza de calificare - Grupa 1
    Pct.
1 CS Municipal Sighetu Marmației 18
2 CS Municipal Mediaș 16
3 BC Timba 2 Timișoara 16
4 ACS Târgu Jiu 15
5 BC SCM Timişoara 2 15
6 CSM Oradea 2 10

Faza de calificare - Grupa 2
    Pct.
1 CS Municipal Ploiești 17
2 CSO Voluntari 17
3 CSU Sibiu 2 15
4 BC Mureş Târgu Mureş 2 15
5 U BT Cluj-Napoca 2 14
6 CS Universitar Brașov 12

Faza de calificare - Grupa 3
    Pct.
1 CS Cuza Sport Brăila 23
2 CS Dinamo București 2 21
3 CSU Ştiinţa Bucureşti 20
4 CS Agronomia București 19
5 Steaua CSM EximBank 2 București 17
6 CS Universitar Ploiești 14
7 SCM U Craiova 2 12

Faza de calificare - Grupa 4
    Pct.
1 ABC Athletic Constanța 18
2 CN „Aurel Vlaicu” București 18
3 Rapid București 16
4 BCMU CSM 2 Pitești 14
5 CS Politehnica Iași 2 12
6 CS Phoenix Galați 2 12