Ultimele articole:
LNB Masculin LNB Feminin
Phoenix Galați a fost exclus din Liga Națională. CSM Galați va juca în Liga 1 – surse. UPDATE
Decizia a fost luată după ce moldovenii nu au putut plăti datoriile către FRB 
Branko Cuic: „Pentru fiecare copil din Serbia era un vis să ajungă pe mâinile lui Dusko Vujosevic”
Directorul de la U-BT Cluj crede că aducerea veteranului sârb va fi benefică și pentru echipele de juniori ale clubului 
Cristian Achim, „înțepături” la adresa lui U-BT Cluj: „Vă las pe dumneavoastră să trageți concluziile”
Antrenorul Oradiei a vorbit despre jucătorii sosiți la Arena Toni Alexe de pe filiera clujeană 
Mihai Silvășan: „Domnul Vujosevic este unul dintre cei mai mari antrenori europeni”
Fostul tehnician al lui U-BT Cluj-Napoca susține că această alegere este benefică pentru întreg baschetul românesc 
Dusko Vujosevic: „U-BT mi-a dovedit că este un club serios, cu ambiții mari”
Noul antrenor al clujenilor a susținut că a primit informații despre club și de la fostul său elev, Aleksandar Rasic 
Lovitură de imagine dată de U-BT Cluj: Dusko Vujosevic – noul antrenor coordonator
Mihai Silvășan revine în angrenajul echipei, din funcția de antrenor secund. Branko Cuic – noul director executiv sportiv 
SCM Timișoara, termen prelungit până în 1 iulie pentru achitarea datoriei
Directorul clubului va încerca să îl convingă pe primarul Nicolae Robu 
Marina Solopova părăsește Liga Națională după două sezoane în care a disputat toate finalele interne
Lituanianca se întoarce în Franța la echipa pentru care a jucat acum 7 ani 
Veatriki Akathiotou, primul transfer a lui FCC Baschet Arad pentru sezonul 2019-2020
Fundașul are în cont primul quadruple-double din Cipru și deține și cetățenia română  
FCC ICIM Arad continuă colaborarea cu 6 jucătoare autohtone pentru stagiunea 2019-2020
Marta Fodor a fost cea mai eficientă româncă a galben-albastrelor în ultimul sezon și continuă la echipă 
Larisa Toma și Anamaria Vîrjoghe, pivoți de generații diferite, dar cu multe lucruri în comun
Veterana și-a amintit de prima întâlnire cu tânăra coechipieră de la CSM Târgoviște, când i-a și oferit echipamentul 
Dejan Mudreša: „Într-un club mare există așteptări mari. Vom face tot posibilul pentru a face o echipă bună”
Tehnicianul sârb vine la FCC ICIM Arad de la ZKK Vrbas Medela 
FCC ICIM Arad merge în continuare pe școala sârbă de antrenori
Dejan Mudreša va conduce formația arădeană în sezonul 2019-2020 
Florin Mureșan: „Maikel a ridicat mult nivelul aici și vrem să-l ținem tot acolo sus și cu tehnicianul care va veni”
CSM Satu Mare caută antrenor pentru sezonul următor după ce Maikel Lopez a semnat în China 
Cupa României Masculin Cupa României Feminin
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
Editorial. Dan Fleșeriu și lungul său drum până la intrarea în istoria baschetului sibian
Formația de pe Cibin a câștigat primul trofeu după 20 de ani 
Final4. Aport important adus pentru BC CSU Sibiu de jucătorii români în finala cu CSM CSU Oradea
Mirel Dragoste și Lucas Tohătan au marcat împreună 20 de puncte 
Final4. Lucas Tohătan: ”Suntem încrezători că putem câștiga și campionatul”
Fundașul sibienilor a avut o prestație bună în finala Cupei României contra CSM Oradea 
Final4. Kevin Hardy: „Cred că diferența a fost făcută de efortul extra pe care l-am dat”
BC CSU Sibiu a obținut primul trofeu în ultimii 20 de ani după o victorie cu CSM CSU Oradea 
Final4. Giordan Watson: „Trebuie să ne recăpătăm concentrarea, energia și foamea de rezultate”
Fundașul lui CSM CSU Oradea a vorbit despre finala Cupei României 
Final4. Cristian Achim, după a patra finală de Cupă pierdută: „Bat un record”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a explicat motivele înfrângerii din finala Cupei României 
Apelul lui CSM Satu Mare după finala CR, acceptat doar pe jumătate
Clubul a rămas cu o amendă de 5.000 de euro  
Florin Mureșan: „E un abuz în toată regula. Mergem până în pânzele albe dacă o astfel de sancțiune rămâne”
Managerul lui CSM Satu Mare a anunțat că clubul nu va plăti „niciun cent amendă către FRB indiferent de consecințe” 
CSM Satu Mare, „și bătuți, și cu banii luați”
Amendă usturătoare pentru clubul sătmărean după finala Cupei României 
Primarul din Satu Mare atacă arbitrajul din finala Cupei României: „Am avut parte de un arbitraj nedemn de o finală”
Edilul Gábor Kereskényi a lăudat prestația sportivelor lui Maikel Lopez 
CSM Satu Mare se va înscrie în campionatul Ungariei din sezonul 2019/2020
Sătmărenii vor recurge la această decizie în semn de protest la adresa Federației Române de Baschet 
Brittany Denson, „monster game” în finala Cupei României
Promise Amukamara a fost coșghetera finalei, dar CSM Satu Mare nu a putut să câștige trofeul 
Annemarie Godri Părău, MVP-ul finalei Cupei României
Căpitanul lui Sepsi a înscris 14 puncte în ultimul sfert 
Națională NBA
Început în forță pentru România la FIBA 3x3 World Cup
Tricolorele au încheiat înainte de limită ambele meciuri din prima zi, cu Mongolia și Cehia 
Sonia Ursu, în top 10 jucătoare de urmărit la FIBA 3x3 World Cup
Mezina lotului României debutează astăzi la mondial, alături de Stoenescu, Mărginean și Irimia 
Tricolorele își încep marți participarea la FIBA 3x3 World Cup 2019
România va fi reprezentată de Stoenescu, Mărginean, Irimia și Ursu la competiția de la Amsterdam 
România, pe locurile 4 și 14 la turneul de 3x3 de la Voiron
Ungaria a câștigat competiția feminină din Franța, iar gazdele s-au impus la masculin 
Bogdan Țibîrnă se întoarce la națională dupa o pauză de 2 ani
Pivotul Oradiei completează lotul preliminar al României pentru meciurile din precalificările EuroBasket 2021 
Neoficial. Chris Paul a cerut să fie transferat de la Houston Rockets
Sursele susțin că ar fi vorba de un conflict între James Harden și conducătorul de joc american 
Nick Nurse va fi antrenorul naționalei Canadei la CM din China
Nurse a câștigat titlul în acest sezon cu Toronto Raptors 
Editorial: Masai Ujiri, artizanul lui Toronto Raptors, cel care și-a luat revanșa în fața celor de la Golden State Warriors
GM-ul lui Raptors s-a „răzbunat” și pe fanii care l-au criticat pentru trade-ul lui Kawhi Leonard 
Atlanta Hawks, formația cu cele mai multe opțiuni în NBA Draft 2019
Cum va alege echipa din Georgia la evenimentul de săptămâna viitoare 
NBA: Anthony Davis va juca la Los Angeles Lakers în sezonul următor
Conducerea organizației californiene a ajuns la un acord cu oficialii lui New Orleans Pelicans, chiar înainte de draftul NBA 
Juniori Internațional
Naționala U20 se află în cantonament la Sibiu
Care sunt cei 16 jucători convocați de Dan Fleșeriu 
Ștefan Grasu și Modibo Diaby, în primii 10 jucători din lume la categoria lor de vârstă
Cei doi baschetbaliști de la Dinamo Știința și U-BT Cluj apar în topul făcut de site-ul eurobasket.com 
Premii individuale turneul final U14 masculin: MVP – Sasha Son
CS Otopeni are 3 jucători în primul 5 al turneului, câștigat după o finală cu U-BT Cluj-Napoca 
Premii individuale turneul final U14 feminin: MVP - Mihaela Panait
Olimpia București a câștigat trofeul, după o finală câștigată cu Sportul Studențesc 
CS Olimpia București, campioană la U14 - Feminin
Podiumul a fost ocupat de formații din capitală, cu Sportul Studențesc pe doi și ACS Dan Dacian pe trei 
Horia Păun și Adrian Voinescu, în comisiile FIBA Europe
România are trei reprezentanți în structura continentală, Carmen Tocală fiind vicepreședinte 
Gabriela Mărginean schimbă echipa în Turcia
Extrema de 32 de ani va juca la nou-promovata Elazig 
Revenire de senzație pentru Real Madrid în meciul 2 al finalei cu Barcelona
Jaycee Carroll a adus victoria pentru Los Blancos în ultimele secunde (Video) 
Carmen Tocală: „Am fost surprinsă foarte plăcut. Trebuie să răsplătesc această încredere”
Primele planuri ale noului vicepreședinte FIBA Europe, prima femeie care ocupă această funcție 
Carmen Tocală, noul vicepreședinte al FIBA Europe
Fostul președinte al FRB a fost ales cu unanimitate  

Locurile 17-21 - Grupa A
    Pct.
1 CS Agronomia București 7
2 Rapid București 7
3 ACS Târgu Jiu 6
4 CS Universitatea Cluj 5
5 CN „Aurel Vlaicu” București 5

Locurile 9-16 -  Locurile 9-12
    Pct.
1 CSO Voluntari 4
2 CSM Phoenix Galaţi 4
3 CS Municipal Mediaș 2
4 CSM Târgu Mureș 2

Locurile 9-16 -  Locurile 13-16
    Pct.
1 ABC Athletic Constanța 4
2 CS Municipal Sighetu Marmației 4
3 CSM Focșani 2
4 CSM VKSC Miercurea Ciuc 2

Locurile 9-16 -  Grupa 9-16
    Pct.
1 CSO Voluntari 4
2 CSM Târgu Mureș 4
3 CS Municipal Mediaș 4
4 CSM Phoenix Galaţi 4
5 ABC Athletic Constanța 2
6 CS Municipal Sighetu Marmației 2
7 CSM VKSC Miercurea Ciuc 2
8 CSM Focșani 2

Locurile 9-16 -  Locurile 9-10
    Pct.
1 CSO Voluntari 4
2 CSM Phoenix Galaţi 2

Locurile 9-16 - Locurile 11-12
    Pct.
1 CSM Târgu Mureș 4
2 CS Municipal Mediaș 2

Locurile 9-16 - Locurile 13-14
    Pct.
1 CS Municipal Sighetu Marmației 2
2 ABC Athletic Constanța 1

Locurile 9-16 - Locurile 15-16
    Pct.
1 CSM VKSC Miercurea Ciuc 4
2 CSM Focșani 2

Playoff -  Sferturi de finală
  MC
BCM U FC Argeș Pitești 0
CSM CSU Oradea 3
 
SCM Timișoara 2
SCM Universitatea Craiova 3
 
CSA Steaua București 0
U BT Cluj-Napoca 3
 
BC CSU Sibiu 3
CS Dinamo Știința Bucureşti 1

Playoff -  Semifinale
  MC
BC CSU Sibiu 3
SCM Universitatea Craiova 1
 
CSM CSU Oradea 3
U BT Cluj-Napoca 1

Playoff -  Finala
  MC
CSM CSU Oradea 3
BC CSU Sibiu 1

Playoff -  Finala mica
  MC
SCM Universitatea Craiova 0
U BT Cluj-Napoca 2

Playoff -  Locurile 5-8
  MC
BCM U FC Argeș Pitești 2
CSA Steaua București 1
 
SCM Timișoara 2
CS Dinamo Știința Bucureşti 0

Playoff -  Locurile 5-6
  MC
SCM Timișoara 1
BCM U FC Argeș Pitești 1

Playoff - Locurile 7-8
  MC
CSA Steaua București 2
CS Dinamo Știința Bucureşti 0

Faza a II-a -  Grupa Roșie
    Pct.
1 BC CSU Sibiu 42
2 U BT Cluj-Napoca 41
3 CSM CSU Oradea 39
4 SCM Universitatea Craiova 36
5 SCM Timișoara 34
6 BCM U FC Argeș Pitești 34

Faza a II-a -  Grupa Galbenă
    Pct.
1 CSA Steaua București 18
2 CS Dinamo Știința Bucureşti 18
3 CSO Voluntari 18
4 CSM Phoenix Galaţi 14
5 CS Municipal Mediaș 11
6 ABC Athletic Constanța 11

Faza a II-a - Grupa Albastră
    Pct.
1 CSM Târgu Mureș 54
2 CS Municipal Sighetu Marmației 46
3 CSM Focșani 45
4 ACS Târgu Jiu 41
5 CSM VKSC Miercurea Ciuc 40
6 Rapid București 39

Faza a II-a - Grupa Verde
    Pct.
1 CS Agronomia București 31
2 CS Universitatea Cluj 27
3 CN „Aurel Vlaicu” București 26

Faza I - Grupa A
    Pct.
1 BC CSU Sibiu 25
2 U BT Cluj-Napoca 25
3 SCM Universitatea Craiova 24
4 CSM CSU Oradea 23
5 BCM U FC Argeș Pitești 20
6 SCM Timișoara 19
7 CSA Steaua București 18
8 CS Dinamo Știința Bucureşti 13

Faza I - Grupa B
    Pct.
1 CSO Voluntari 22
2 CS Municipal Mediaș 19
3 ABC Athletic Constanța 18
4 CS Cuza Sport Brăila 11

Faza I - Grupa C
    Pct.
1 CSM Phoenix Galaţi 35
2 CSM Târgu Mureș 35
3 CS Municipal Sighetu Marmației 31
4 CSM Focșani 29
5 ACS Târgu Jiu 29
6 Rapid București 26
7 CSM VKSC Miercurea Ciuc 25
8 CS Agronomia București 22
9 CS Universitatea Cluj 19
10 CN „Aurel Vlaicu” București 19

Playoff -  Sferturi de finală
  MC
CSM Satu Mare 3
Universitatea Cluj-Napoca 0
 
FCC ICIM Arad 3
CSM Târgoviște 0
 
CS Universitatea CSM Oradea 0
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 3
 
Olimpia CSU Braşov 3
CS Phoenix Știința Constanța 1

Playoff -  Semifinale
  MC
Olimpia CSU Braşov 0
CSM Satu Mare 3
 
FCC ICIM Arad 0
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 3

Playoff - Finala
  MC
CSM Satu Mare 2
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 3

Playoff - Finala mică
  MC
Olimpia CSU Braşov 0
FCC ICIM Arad 2

Playoff - Locurile 5-8
  MC
CS Universitatea CSM Oradea 0
CSM Târgoviște 2
 
Universitatea Cluj-Napoca 2
CS Phoenix Știința Constanța 0

Playoff - Locurile 5-6
  MC
Universitatea Cluj-Napoca 0
CSM Târgoviște 2

Playoff - Locurile 7-8
  MC
CS Universitatea CSM Oradea 0
CS Phoenix Știința Constanța 2

Playoff - Locurile 9-13
  MC
CS Rapid București 3
CS Agronomia București 2
 
ACS KSE Târgu Secuiesc 1
CSM Târgu Mureș 3
 
CS Agronomia București 2
CSM Târgu Mureș 3
 
CS Rapid București 3
CSM Alexandria 1
 
CSM Târgu Mureș 3
CSM Alexandria 1

Faza a II-a - Grupa roșie
    Pct.
1 ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 41
2 CSM Satu Mare 38
3 Olimpia CSU Braşov 32
4 FCC ICIM Arad 31
5 CSM Târgoviște 31
6 CS Phoenix Știința Constanța 26
7 Universitatea Cluj-Napoca 26

Faza a II-a - Grupa galbenă
    Pct.
1 CSM Târgu Mureș 36
2 CS Universitatea CSM Oradea 32
3 CS Rapid București 31
4 CSM Alexandria 28
5 CS Agronomia București 28
6 ACS KSE Târgu Secuiesc 27

Faza I - Grupa A
    Pct.
1 ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 18
2 CSM Satu Mare 17
3 Olimpia CSU Braşov 15
4 FCC ICIM Arad 14
5 CSM Târgoviște 14
6 Universitatea Cluj-Napoca 10

Faza I - Grupa B
    Pct.
1 CS Phoenix Știința Constanța 22
2 CS Universitatea CSM Oradea 20
3 CS Rapid București 19
4 CSM Târgu Mureș 19
5 ACS KSE Târgu Secuiesc 16
6 CSM Alexandria 14
7 CS Agronomia București 14

Faza turneelor finale - Turneu final promovare
    Pct.
1 CS Cuza Sport Brăila 6
2 CSU Ştiinţa Bucureşti 5
3 ABC Athletic Constanța 4
4 CN „Aurel Vlaicu” București 3

Faza turneelor finale - Turneu final sateliti
    Pct.
1 CS Dinamo București 2 6
2 BCMU CSM 2 Pitești 5
3 CSU Sibiu 2 4
4 BC Timba 2 Timișoara 3

Faza semifinala - Grupa I - A
    Pct.
1 CS Cuza Sport Brăila 24
2 CSU Ştiinţa Bucureşti 24
3 CN „Aurel Vlaicu” București 23
4 ABC Athletic Constanța 22
5 CS Municipal Ploiești 22
6 CSO Voluntari 22
7 CS Municipal Sighetu Marmației 17
8 CS Municipal Mediaș 14

Faza semifinala - Grupa II - B
    Pct.
1 Rapid București 14
2 ACS Târgu Jiu 12
3 CS Universitar Brașov 11
4 CS Agronomia București 10
5 CS Universitar Ploiești 7

Faza semifinala - Grupa III - C (Sateliti)
    Pct.
1 CSU Sibiu 2 11
2 BC Timba 2 Timișoara 7
3 BC Mureş Târgu Mureş 2 5
4 BC SCM Timişoara 2 4

Faza semifinala - Grupa IV - C (Sateliti)
    Pct.
1 BCMU CSM 2 Pitești 10
2 CS Dinamo București 2 9
3 Steaua CSM EximBank 2 București 8
4 CS Politehnica Iași 2 6

Faza de calificare - Grupa 1
    Pct.
1 CS Municipal Sighetu Marmației 18
2 CS Municipal Mediaș 16
3 BC Timba 2 Timișoara 16
4 ACS Târgu Jiu 15
5 BC SCM Timişoara 2 15
6 CSM Oradea 2 10

Faza de calificare - Grupa 2
    Pct.
1 CS Municipal Ploiești 17
2 CSO Voluntari 17
3 CSU Sibiu 2 15
4 BC Mureş Târgu Mureş 2 15
5 U BT Cluj-Napoca 2 14
6 CS Universitar Brașov 12

Faza de calificare - Grupa 3
    Pct.
1 CS Cuza Sport Brăila 23
2 CS Dinamo București 2 21
3 CSU Ştiinţa Bucureşti 20
4 CS Agronomia București 19
5 Steaua CSM EximBank 2 București 17
6 CS Universitar Ploiești 14
7 SCM U Craiova 2 12

Faza de calificare - Grupa 4
    Pct.
1 ABC Athletic Constanța 18
2 CN „Aurel Vlaicu” București 18
3 Rapid București 16
4 BCMU CSM 2 Pitești 14
5 CS Politehnica Iași 2 12
6 CS Phoenix Galați 2 12




Editoriale
Editorial. Sfârșitul dinastiei Warriors?
Cum s-a format superteam-ul din Golden State și ce urmează pentru californieni 
Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat
Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală 
Editorial. 20 mai 2019 - ziua în care Mihai Silvășan a redevenit căpitanul lui U-BT Cluj-Napoca
”Silvă” pleacă de la echipa de seniori, după 17 ani 
Analiză: Cum am votat pentru LNBM All-Star Game 2019
Trei jucători au fost aleși în unanimitate de redacția totalbaschet.ro 


Exclusiv
Interview. Nikola Markovic: "Basketball is an emotions' sport, it's an emotional roller-coaster"
Oradea's player talked about his role model in basketball, about the Serbian national team, and about what country is his favorite 
Interviu cu comedianții Vio și Costel, oaspeți de seamă ai meciului CSA Steaua – U-BT Cluj
Totodată, mai mulți oameni din lumea baschetului au fost prezenți la meciul de miercuri 
Surse: Kris Richard va fi următorul jucător naturalizat de România
Baschetbalistul american își va prelungi înțelegerea cu CSM CSU Oradea 
Tudor Gheorghe: ”Cu siguranță acest avantaj nu este unul decisiv”
Fundașul alb-violeților a vorbit despre seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
INTERVIU Dragoș Diculescu: „Mergem în Bănie să obținem cel puțin o victorie”
Tânărul baschetbalist ne-a vorbit despre sezonul regulat, selecția la All-Star Game și colaborarea cu antrenorul Cristian Bota