ACS Sepsi Sfântu Gheorghe surclasează în deplasare pe Universitatea Cluj-Napoca

Clujencele au făcut o primă repriză dezastruoasă, fetele lui Covaciu contribuind pentru 12 puncte

LNFB

45-89

Statistică

Universitatea Cluj-Napoca a cedat vineri categoric pe teren propriu în fața echipei ACS Sepsi SIC Sfântu-Gheorghe. Partida a avut loc la Sala Sporturilor "Horia Demian" și s-a încheiat cu scorul de 45-89.

Florin Covaciu a început în formula Oana Precup, Flavia Ferenczi, Andreea Pop, Luminița Manta și Kata Meszaros, pe când în echipa de start a vizitatoarelor s-au regăsit Jence Rhoads, Mekia Valentine, Elena Dincă, Jasmin Bailey, respectiv Tabytha Wampler.

Fetele lui Csaba Deri au profitat de stângăcia clujencelor din debutul întâlnirii, Ivanovic și compania terminând actul întâi în avantajul a 14 puncte. "Alb-Negrele" au făcut o primă repriză extrem de modestă și în consecință, oaspetele au reușit să tranșeze soarta încleștării după doar 20 de minute de joc.

Milica Ivanovic s-a remarcat cu 24 de puncte, 7 recuperări și o pasă decisivă. Totuși, cea mai bună jucătoare de pe parchet a fost Mekia Valentine, aceasta izbutind 23 de puncte, 16 recuperări și un assist. De partea cealaltă, Georgia Jones a pus pe tabelă 11 puncte.

*Foto: Cristian Cosma

Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca

Paul Olar / 02 March 2013 / 13:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Miljan Medvedj: „În sfârșit a venit prima victorie. A reintrat și Harrison și imediat s-a văzut și pe tabela de marcaj”
FCC ICIM Arad a obținut prima victorie în campionat sub comanda lui Miljan Medvedj
FCC ICIM Arad obține prima victorie din această ediție de campionat, în duelul cu CSM Târgoviște
Galben-albastrele au condus pe toată durata partidei, având un plus de 10% la reușitele din acțiune
Consiliul Director FRB a decis depunctarea mai multor echipe pentru că nu au respectat criteriul prezenței în Liga Națională de 3x3
Sepsi Sfântu Gheoghe și trei echipe din Liga Națională de Baschet Masculin vor suferi sancțiuni disciplinare (Surse)
FCC ICIM Arad învinge pe CSM Târgoviște
FCC ICIM Arad învinge pe CSM Târgoviște la o diferenţă de 13 puncte
Duelul dintre FCC ICIM Arad și CSM Târgoviște revine în LNBF după un sezon de pauză
Ambele echipe sunt în căutarea primei victorii în această ediție de campionat
Kristina Higgins a reușit 3 double-doubles în primele 3 meciuri din noua ediție a LNBF
Pesovic, Mobley și Pfirman au fost și ele în double-double la toate partidele pe care le-au jucat în acest campionat
Arlesia Morse a egalat la Satu Mare numărul maxim de puncte înscrise într-un meci din actuala ediție a LNBF
Și Florina Stănici (Diaconu) a îmbunătățit recordul grupei B, dar echipele lor nu au profitat și au pierdut
Alina Podar a îmbunătățit recordul stagional de puncte marcate de o jucătoare U23 în LNBF
Trei tinere au înscris 45 din cele 57 de puncte ale Olimpiei CSU Brașov la înfrângerea clară cu campioana
Octavian Boian: „Ne este un pic mai greu în primele 2 sferturi deoarece junioarele pe care le avem sunt mai puţin experimentate”
CSM Satu Mare s-a impus acasă cu „U” Cluj, la primul meci cu Octavian Boian principal
ACS Sepsi SIC obține o nouă victorie clară pe propriul teren, în fața Olimpiei CSU Brașov
Campioana le-a provocat prima înfrângere din campionat brașovencelor, lipsite de aportul lui Pesovic
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0
Bravo SEPSI SIC !! Sinteti cele mai bune,meritati pe deplin felicitarile noastre !!Succes in cupele europene !!
click pt. Articol 21 October 2018 09:23
0
Felicitari fetelor...sinteti extraordinare !!
click pt. Articol 21 October 2018 09:22
0
Victoria nu a fost o surpriza....Brasovul este tot atat de buna cu Satu Mare.Flavia nu trebuia alungata ,ea fiind o jucatoare pe nivelul oricarei alte jucatoare de la Satu Mare.Doba a dat un autogol prin alungarea Flaviei. Adevarul este,echipa Satu M ar merita un antrenor mai bun ca Doba !!!
click pt. Articol 14 October 2018 14:20
0
Felicitari si succes in cupele europene !!
click pt. Articol 14 October 2018 14:15
0
Bravo fetelor....succes in continuare.Sa nu va lasati,sinteti cele mai bune si in acest campionat !!
click pt. Articol 14 October 2018 14:14
0
fELICITARI SI SUCCES IN CONTINUARE !!
click pt. Articol 14 October 2018 14:12
0
Foarte buna jucatoare! Un castig pentru orice echipa.
click pt. Articol 07 October 2018 17:28
sorin felicitari
0
Bravo,Ancuta!
click pt. Articol 07 October 2018 12:38
0
Mult noroc la SEPSI SIC !! Asteptam cosuri multe !!
click pt. Articol 07 October 2018 10:55
0
DIN PUNCTUL NOSTRU DE VEDERE TÜNDE A JUCAT FOARTE BINE.Nu a fost prezenta in joc nici in atac,nici in aparare.Cu ce va putea ajuta echipa damboviteana am vazut in arena secuieasca.La Sfantu Gheorghe ea a facut scoala de baschet la nivel inalt !!
click pt. Articol 07 October 2018 10:54