All – LNBM U23 Teams, sezonul 2018/2019


Cine face parte dintr-un 5 ideal al Ligii Naționale format din jucătorii eligibili U23

nandor kuti u23

Sezonul 2018/2019 al Ligii Naționale de Baschet Masculin a reprezentat primul de când Federația a decis ca echipele să aibă la start și pe tot parcursul primei reprize un jucător eligibil pentru regula U23 timp de 20 de minute.

Astfel, noua regulă a dat șansa tinerilor sportivi să își arate calitățile și să primească minute considerabile, peste cele pe care le-ar fi primit în condiții normale. Mare parte din jucătorii U23 aruncați în luptă au reușit să impresioneze, demonstrând că ar fi meritat să joace acele minute și fără această restricție impusă echipelor.

Cu toate acestea, după cum arată și 24secunde.ro, e foarte greu să enumeri jucători care să fi evoluat minute importante pe pozițiile de 4 și 5.  Astfel, am decis să aleg două echipe U23 pe noul format practicat și în NBA, cu doi jucători în „backcourt” (pozițiile 1 și 2) și trei jucători în „frontcourt” (pozițiile 3, 4 și 5). De altfel, acest format este preferat de liga profesionistă nord-americană și când decide echipele debutanților la finalul sezonului, așa-numitele „All-Rookie Teams”.

bobe nicolescu u23

Astfel, pe baza statisticilor, a importanței în jocul echipei, dar și al prestațiilor în momentele importante, am decis să alcătuiesc următorul prim 5 format doar din jucători U23:

All-LNBM First Team U23

Backcourt: Lucas Tohătan (CSU Sibiu), Bobe Nicolescu (CSM CSU Oradea)

Frontcourt: Nandor Kuti (U-BT Cluj), Dragoș Diculescu (SCM Timișoara) și Marius Ciotlăuș (BCM U Pitești)

Alegerea este una destul de simplă. Cei cinci jucători sunt principalii contributori ai formațiilor lor din rândul jucătorilor U23. Toți cinci evoluează pe primele trei poziții, unii sunt ceea ce se numește combo guard, alții pot juca 1-2-3 (cum este cazul lui Kuti), așa că această versatilitate a lor mi-a permis să îi așez în această formație. Poate reprezintă o surpriză prezența lui Marius Ciotlăuș, dar baschetbalistul Piteștiului este un jucător cu o energie ridicată, mărturie în acest sens fiind numărul excelent de recuperări, 3,8 pe meci în numai 17:14 minute. Nandor Kuti este cel mai bun marcator (7 puncte) și cel mai bun recuperator U23 (3,9), Dragoș Diculescu este cel mai bun pasator (2,2 pe meci), în timp ce Bobe Nicolescu este al doilea cel mai bun marcator (6,4 puncte) dintre jucătorii U23 din Grupa Roșie și absența lui a fost simțită la CSM CSU Oradea. Lucas Tohătan a avut un început ezitant de sezon, dar în Top 6 a prins patru meciuri cu cel puțin 10 puncte, motiv pentru care am decis să îl includ în acest prim 5.

All-LNBM Second Team U23

Backcourt: Amedeo Casale (SCM U Craiova), Marcu Badiu (Dinamo Știința)

Frontcourt: Radu Vîrnă (CSA Steaua), Daniel Ioniță (Dinamo Știința), Anton Diaconescu (Dinamo Știința)

În această echipă am decis să îl includ pe Casale, cel mai bun jucător U23 al Craiovei, alături de sportivii de la Steaua și Dinamo Știință care au început campionatul în Grupa Valorică A și au continuat în Grupa Galbenă. Astfel se explică prezența a trei jucători de la Dinamo Știința, printre care se numără și tânărul conducător de joc Marcu Badiu. Acesta a arătat o maturitate deosebită în joc și a avut mai multe meciuri foarte bune, Tudor Costescu mergând pe mâna destul de des tânărului său point guard.

dinamo stiinta jucatori u23

Alte nominalizări

Lipsesc din aceste selecționate mai multe nume importante, precum Tudor Gheorghe (BCM U Pitești) și Andrei Calenic (Dinamo Știința). Primul primește minute bune la Pitești (17:49) și, chiar dacă a arătat de multe ori că are potențial, este ineficient. Al doilea a cam pierdut rotația la Dinamo după ce alb-roșii l-au semnat pe Ousmane Barro, deși a arătat în minutele limitate că este un jucător cu un potențial ridicat. De asemenea, Andrei Mureșan și Tudor Fometescu nu prind suficiente minute la U-BT și Oradea, cum nici Mihai Măciucă nu are șanse la Pitești, în condiții normale. Bogdan Popa este și el în rotația Craiovei, dar cu minute puține, la fel ca și Basti Ionescu. 

Pe lângă aceștia, se mai numără printre nominalizări și Tudor Gîrbea, principalul sportiv U23 de la CSO Voluntari, care are medii de 5,6 puncte, 3,6 recuperări și un indice al eficienței de +7,5, dar și Andrei Oprean de la Athletic Constanța. Sportivul care a împlinit în februarie 19 ani a avut medii de 6,3 puncte, 2,6 recuperări și 2,6 pase decisive!

Rămâne de văzut cât de mult vor reuși jucătorii pe care i-am precizat să se impună în postsezon, unde vor avea din nou 20 de minute pe meci asigurate, dar miza va fi de data asta mult mai mare.

*foto: Manases Sandor, facebook Dinamo Știința, 



Eduard Popa / 09 April 2019 / 18:44


Galerie foto


studentU tinand cont de talie
1 
si pozitia pe care joaca de obicei, l-as pune pe kuti in backcourt si pe bobe in frontcourt.
+
Mirel Dragoste nu-i U23? Si e printre cei mai buni/constanti si cu o evolutie remarcabila in ultimele doua sezoane, atat in lnbm cat si la nationala.  
09 April 2019 20:50
1 
Nu mai e U23... Are deja 24 de ani. 
09 April 2019 21:10

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mihai Silvășan: „Echipa aceasta nu duce lipsă de caracter și de putere de luptă”
Tehnicianul lui U-BT Cluj-Napoca a motivat absența lui Jason Washburn din semifinala Cupei cu CSM CSU Oradea 
U-BT Cluj-Napoca - CSA Steaua București, duelul care deschide playoff-ul LNBM
Este al treilea an consecutiv în care cele două formații se întâlnesc în postsezon 
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23