All – LNBM U23 Teams, sezonul 2018/2019


Cine face parte dintr-un 5 ideal al Ligii Naționale format din jucătorii eligibili U23

nandor kuti u23

Sezonul 2018/2019 al Ligii Naționale de Baschet Masculin a reprezentat primul de când Federația a decis ca echipele să aibă la start și pe tot parcursul primei reprize un jucător eligibil pentru regula U23 timp de 20 de minute.

Astfel, noua regulă a dat șansa tinerilor sportivi să își arate calitățile și să primească minute considerabile, peste cele pe care le-ar fi primit în condiții normale. Mare parte din jucătorii U23 aruncați în luptă au reușit să impresioneze, demonstrând că ar fi meritat să joace acele minute și fără această restricție impusă echipelor.

Cu toate acestea, după cum arată și 24secunde.ro, e foarte greu să enumeri jucători care să fi evoluat minute importante pe pozițiile de 4 și 5.  Astfel, am decis să aleg două echipe U23 pe noul format practicat și în NBA, cu doi jucători în „backcourt” (pozițiile 1 și 2) și trei jucători în „frontcourt” (pozițiile 3, 4 și 5). De altfel, acest format este preferat de liga profesionistă nord-americană și când decide echipele debutanților la finalul sezonului, așa-numitele „All-Rookie Teams”.

bobe nicolescu u23

Astfel, pe baza statisticilor, a importanței în jocul echipei, dar și al prestațiilor în momentele importante, am decis să alcătuiesc următorul prim 5 format doar din jucători U23:

All-LNBM First Team U23

Backcourt: Lucas Tohătan (CSU Sibiu), Bobe Nicolescu (CSM CSU Oradea)

Frontcourt: Nandor Kuti (U-BT Cluj), Dragoș Diculescu (SCM Timișoara) și Marius Ciotlăuș (BCM U Pitești)

Alegerea este una destul de simplă. Cei cinci jucători sunt principalii contributori ai formațiilor lor din rândul jucătorilor U23. Toți cinci evoluează pe primele trei poziții, unii sunt ceea ce se numește combo guard, alții pot juca 1-2-3 (cum este cazul lui Kuti), așa că această versatilitate a lor mi-a permis să îi așez în această formație. Poate reprezintă o surpriză prezența lui Marius Ciotlăuș, dar baschetbalistul Piteștiului este un jucător cu o energie ridicată, mărturie în acest sens fiind numărul excelent de recuperări, 3,8 pe meci în numai 17:14 minute. Nandor Kuti este cel mai bun marcator (7 puncte) și cel mai bun recuperator U23 (3,9), Dragoș Diculescu este cel mai bun pasator (2,2 pe meci), în timp ce Bobe Nicolescu este al doilea cel mai bun marcator (6,4 puncte) dintre jucătorii U23 din Grupa Roșie și absența lui a fost simțită la CSM CSU Oradea. Lucas Tohătan a avut un început ezitant de sezon, dar în Top 6 a prins patru meciuri cu cel puțin 10 puncte, motiv pentru care am decis să îl includ în acest prim 5.

All-LNBM Second Team U23

Backcourt: Amedeo Casale (SCM U Craiova), Marcu Badiu (Dinamo Știința)

Frontcourt: Radu Vîrnă (CSA Steaua), Daniel Ioniță (Dinamo Știința), Anton Diaconescu (Dinamo Știința)

În această echipă am decis să îl includ pe Casale, cel mai bun jucător U23 al Craiovei, alături de sportivii de la Steaua și Dinamo Știință care au început campionatul în Grupa Valorică A și au continuat în Grupa Galbenă. Astfel se explică prezența a trei jucători de la Dinamo Știința, printre care se numără și tânărul conducător de joc Marcu Badiu. Acesta a arătat o maturitate deosebită în joc și a avut mai multe meciuri foarte bune, Tudor Costescu mergând pe mâna destul de des tânărului său point guard.

dinamo stiinta jucatori u23

Alte nominalizări

Lipsesc din aceste selecționate mai multe nume importante, precum Tudor Gheorghe (BCM U Pitești) și Andrei Calenic (Dinamo Știința). Primul primește minute bune la Pitești (17:49) și, chiar dacă a arătat de multe ori că are potențial, este ineficient. Al doilea a cam pierdut rotația la Dinamo după ce alb-roșii l-au semnat pe Ousmane Barro, deși a arătat în minutele limitate că este un jucător cu un potențial ridicat. De asemenea, Andrei Mureșan și Tudor Fometescu nu prind suficiente minute la U-BT și Oradea, cum nici Mihai Măciucă nu are șanse la Pitești, în condiții normale. Bogdan Popa este și el în rotația Craiovei, dar cu minute puține, la fel ca și Basti Ionescu. 

Pe lângă aceștia, se mai numără printre nominalizări și Tudor Gîrbea, principalul sportiv U23 de la CSO Voluntari, care are medii de 5,6 puncte, 3,6 recuperări și un indice al eficienței de +7,5, dar și Andrei Oprean de la Athletic Constanța. Sportivul care a împlinit în februarie 19 ani a avut medii de 6,3 puncte, 2,6 recuperări și 2,6 pase decisive!

Rămâne de văzut cât de mult vor reuși jucătorii pe care i-am precizat să se impună în postsezon, unde vor avea din nou 20 de minute pe meci asigurate, dar miza va fi de data asta mult mai mare.

*foto: Manases Sandor, facebook Dinamo Știința, 



Eduard Popa / 09 April 2019 / 18:44


Galerie foto


studentU tinand cont de talie
1 
si pozitia pe care joaca de obicei, l-as pune pe kuti in backcourt si pe bobe in frontcourt.
+
Mirel Dragoste nu-i U23? Si e printre cei mai buni/constanti si cu o evolutie remarcabila in ultimele doua sezoane, atat in lnbm cat si la nationala.  
09 April 2019 20:50
1 
Nu mai e U23... Are deja 24 de ani. 
09 April 2019 21:10

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
76ers wait, what?
0 
Personal, am auzit de un singur Nikos Galis si baschet nu cred ca mai joaca si totusi desi are o varsta inaintata probabil ar face fata in campionatul nostru :)))
Daca se vorbeste de senzational inseamna ca este omul la care ma gandesc prima data cand aud, Galis, dar in ce calitate vine la Craiova?
 
click pt. Articol 21 July 2019 01:03
Buzestii Mutari
0 
Absolut corecte.In privinta new entry-ului de senzatie,ar fi vorba de Nikos Gallis. 
click pt. Articol 21 July 2019 00:22
76ers Tommy
0 
Nu ma impacientez, timp este suficient, pana la urma jucatori se pot aduce si in septembrie, eram curios doar daca se construieste ceva la Craiova pentru ca nu prea se aude nimic de acolo, coducerea anunta cu mare madrie ca echipa va juca in Europa, unde?
Pitestiul a aratat ceva semne iar declaratiile de la finalul sezonului aratau ca la Craiova se doreste cel putin aceiasi peformanta ca sezonul trecut, poate chiar podium... 
click pt. Articol 20 July 2019 23:44
0 
Ii clar ca e timp de transferuri, nu ii graba. Craiova si Pitestiul cred ca vor avea trupe puternice, sa vedem Steaua. Ce stii despre acest strain? 
click pt. Articol 20 July 2019 23:35
Tommy 76ers
0 
Nu trebuie sa ne impacientam.Zilele viitoare urmeaza cateva mutari interesante la Craiova. Iti pot spune ca un jucator este deja acontat,un new entry in campionatul Romaniei de senzatie!!! Pana la urma urmei campionatul incepe abia pe 12 octombrie,pana atunci sa tot avem timp de lot,de meciuri amicale si toate cele necesare ! 
click pt. Articol 20 July 2019 23:33
0 
Dupa semnarea lui Diculescu era oarecum de asteptat plecarea unuia dintre Ionescu sau Casale, sincer ma asteptam la Casale sa fie cel care pleaca. Nu este confirmat inca ca va ramane dar imi aduc aminte ca la finalul sezonului si-a exprimat dorinta de a ramane...
Asteptam sa vedem cum se descurca la capitolul straini pentru ca sunt singura echipa cu "pretentii" la care inca nu s-a anuntat nimic iar Todorov declara ca ramane daca se vrea performanta...  
click pt. Articol 20 July 2019 22:33
Ossiryss Dasaev
0 
Eu zic sa fie pus în libertate. Stiu sigur ca România poate face mai mult în sensul asta! 
click pt. Articol 20 July 2019 21:11
0 
Nu are nicio treaba cu mercantilismul antrenorilor,omul are vocatia de a construi echipe si jucatori,dupa acest tipar va croi Clujul,iar cine nu va corespunde,va elibera spatiul urgent.Imi mentin predictia ca U Bt isi va sufoca adversarii si va avea o medie in jur de 60 de puncte primite/meci. 
click pt. Articol 20 July 2019 14:36
0 
O achizitie foarte buna pentru Pitesti,mult peste "comercialul" Sirisevic si o pierdere importanta pentru noi!Imi va lipsi Goran,dar ii doresc sa se apropie in glorie de finalul carierei,merita! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:26
Buzestii Uluitor...
0 
In loc sa cumparam Insula Diavolului si sa ducem Dasaevii acolo...Sunt convins ca a amenintat cu moartea prin interlopii lui magistratii,dar nici asta nu e o scuza...