Antrenorul celor de la Barcelona atacă liga de peste ocean: „NBA nu este baschet”


Svetislav Pesic laudă în schimb stilul de joc din Euroligă

antrenor barcelona despre nba

Antrenorul principal al Barcelonei a făcut o scurtă comparație între baschetul european și NBA şi a făcut o caracterizare destul de dură baschetului de peste ocean.

„În baschet, dacă vrei să schimbi ritmul, să joci tranziţie sau poziţional, nu poţi să schimbi ritmul în ofensivă, ci în apărare. Dacă iei iniţiativa în apărare şi joci pe contraatac sau „aşezi” faza. Aşa se face în Europa. Nu este ca în NBA, unde nu este baschet”, a afirmat Pesic la conferinţa de presă de după victoria Barcelonei cu Olimpia Milano, când a fost întrebat dacă scopul său a fost să oprească ritmul rapid al adversarului.

Pesic a continuat să descrie EuroLiga ca fiind competiţia care are “cel mai bun baschet din lume în momentul de faţă” în timp ce a comentat în mod ironic despre NBA: “De fiecare dată când vezi rezultatele din NBA, sunt 129-119, sau 122-120, 120-115. Toată lumea se bucură, toată lumea e fericită. Oricum, cel mai mult baschet este în EuroLigă”, a spus Pesic.

“În EuroLigă, poţi vedea de toate”, a explicat Pesic. “Poţi să vezi apărare, atac, tactică, aruncări de 3 puncte, dunk-uri, creaţia jocului. Totul. Ce nu avem în Europa până acum este că noi nu ne “vindem” baschetul aşa de bine ca în NBA. Nu am învăţat cum să facem asta aici în Europa”, a mai adăugat tehnicianul sârb, potrivit eurohoops.net.

Nu este primul atac al lui Pesic la adresa baschetului din NBA. Acum câteva luni antrenorul lui Barcelona a spus că sezonul regulat din Euroligă este precum playoff-ul NBA.

Pesic este antrenor din 1982 şi este unul dintre cei mai titraţi tehnicieni din baschetul mondial. La Cupa Mondială din 2002 naţionala Serbiei şi Muntenegrului, antrenată atunci de Pesic şi care îi avea în componenţă pe jucătorii NBA Vlade Divac şi Peja Stojakovic a bătut Team USA în sferturile de finală, cu 81-78, în drum spre aurul mondial.

Foto: euroleague.net



Eduard Popa / 10 January 2019 / 20:25


Galerie foto


rexdecebal are dreptate
1 
Perfect adevarat, NBA e doar spectacol, nimic mai mult si prea putine legaturi cu baschetul! pe langa scoruri de 120-122, mai vezi si cate un jucator in fiecare meci cu peste 50 puncte....nu e baschet, e un fel de harlem globe troters 
11 January 2019 21:42
0 
Wrestling al baschetului. Insa desfasurat intre niste profesionisti mult mai bine pregatiti individual decat oricare jucator european. La aruncare, fizic si motric. Afirmatia cu scorurile finale, 95% fiind terminate la 1-3 puncte diferenta, m-a cam pus pe ganduri. 
11 January 2019 21:55

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Carmen Tocală: „Am fost surprinsă foarte plăcut. Trebuie să răsplătesc această încredere”
Primele planuri ale noului vicepreședinte FIBA Europe, prima femeie care ocupă această funcție 
Carmen Tocală, noul vicepreședinte al FIBA Europe
Fostul președinte al FRB a fost ales cu unanimitate  
Nick Nurse va fi antrenorul naționalei Canadei la CM din China
Nurse a câștigat titlul în acest sezon cu Toronto Raptors 
Scouting TotalBaschet – David Dudzinski (Antwerp Giants)
Fostul stelist a avut parte de performanțe excelente atât în campionatul național cât și în Basketball Champions League 
Scouting TotalBaschet – Obie Trotter (HydroTruck Radom)
Fostul jucător al CSM CSU Oradea a fost unul dintre cei mai buni jucători ai lui HydroTruck Radom în acest sezon competițional 
Barcelona pregătește un nou transfer spectaculos, după cele ale lui Cory Higgins și Brandon Davies
Un jucător din NBA este aproape de revenirea în Spania 
Scouting TotalBaschet – Zeljko Sakic (Zielona Gora)
Fostul jucător al U-BT Cluj-Napoca a fost unul dintre cei mai constanți jucători ai formației poloneze 
Scouting TotalBaschet – Andriy Agafonov (Zalakeramia ZTE KK)
Fostul jucător al BCM U Pitești a fost una din piesele de bază ale maghiarilor în acest sezon competițional 
Anadolu Efes egalează situația în finala din Turcia
Revenire de la -16 în meciul 2 cu Fenerbahce 
Cele mai memorabile momente din cariera lui Tony Parker (VIDEO)
Francezul și-a încheiat oficial cariera de jucător profesionist 
0 
nu 
click pt. Articol 14 June 2019 21:58
0 
Mi-ar placea sa-l vad din nou la U 
click pt. Articol 13 June 2019 17:05
ydesh_apu Calnicenco
0 
Daca e basarabean cu cetatenie romana, e posibil sa nu fie considerat "naturalizat". 
click pt. Articol 12 June 2019 19:38
andrac Agafonov
0 
Un jucator complet. Din fericire, sezonul asta am avut un pivot ce si-a facut treaba bine, cu o medie buna de puncte, recuperari si capace. Desi nu a adus atat de multe puncte ca Agafonov, Sturanovic a fost bun. Mult succes, Andrey! 
click pt. Articol 12 June 2019 11:07
0 
Foarte greu de pus in balanta cei 2, pentru ca au atuuri diferite.
Hardy e mai bun in aparare si la recuperare, Laser e mai bun la aruncari si e mai "clutchy". Ca si creativitate mi se par la acelasi nivel... chiar nu stiu cu care din ei in echipa am fi fost mai puternici. 
click pt. Articol 11 June 2019 20:35
gyke aha
0 
Multam!
In cazul asta Oradea va pleca clar cu prima sansa la anul. Jucatorii romani (cu exceptia celor U23) vor fi folositi doar pentru antrenament; iar cu Bobe U23 si la anul (norocosul e nascut in ianuarie!!!) vor fi foarte greu de batut intr-o serie de playoff. 
click pt. Articol 11 June 2019 20:01
gyke Of of
0 
Mi-e, nu mie, sorry...  
click pt. Articol 11 June 2019 16:28
0 
Regulamentul LNBM nu limiteaza numarul de jucatori naturalizati de pe foaie sau din teren.Asa ca daca o echipa are 5 jucatori naturalizati, ea ii poate folosi pe toti cum vrea ea.Singura restrictie la acest nivel este legat de echipa nationala.Romania nu ii va putea folosi simultan pe foaia de joc si pe Watson si pe Richard. 
click pt. Articol 11 June 2019 16:05
gyke Mda
0 
Mie plin și mie podul de what if-uri... 😁 
click pt. Articol 11 June 2019 16:03
0 
Jucau amândoi, dar erau amândoi considerați jucători români? Că se cam bate cap în cap cu regulile FIBA referitoare la jucătorii naturalizati.  
click pt. Articol 11 June 2019 15:47