Asesoft a învins Mureșul în re-editarea finalei din sezonul trecut

totalbaschet.ro

27.10.2013

CSU Asesoft Ploiești a depășit pe BC Mureș, scor 88-74, în ultimul meci al etapei a 5-a în sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin - ediția 2013/14. Pe sferturi: 22-22, 20-17, 26-16, 20-19.

Alhaji Mohammed a totalizat 23 puncte, 7 recuperări, 5 pase decisive, Dragan Zekovic a terminat cu 15 puncte, 4 recuperări, Vladimir Tica a terminat cu 15 puncte, iar Filip Adamovic a totalizat 13 puncte, 13 pase decisive și 5 recuperări pentru Asesoft.

De cealaltă parte, Goran Martinic a totalizat 27 puncte, 5 pase decisive, Aleksandar Mladenovic a adăugat 19 puncte, 7 recuperări, iar Vaidotas Peciukas a strâns 14 puncte pentru BC Mureș.

În urma acestui rezultat CSU Asesoft Ploiești urcă pe podium, având 4-1 la general, similar lui CSM Oradea și CSU Sibiu. În schimb, BC Mureș rămâne fără victorie în deplasare, ajungând la 2-3.

Revenim cu amănunte.

___

CSU Asesoft Ploiești conduce pe BC Mureș, scor 42-39, după 20 minute de joc din ultimul meci al etapei a 5-a în sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin - ediția 2013/14. Pe sferturi: 22-22, 20-17.

Alhaji Mohammed are 13 puncte, 3 pase decisive, Dragan Zekovic este la 9 puncte, iar Filip Adamovic a distribuit 7 pase decisive pentru campioni. În replică, Goran Martinic are 13 puncte, Aleksandar Mladenovic a bifat 10 puncte, 4 recuperări, iar Vaidotas Peciukas și Ivan Ivanovic au câte 7 puncte pentru Mureș.

La ardeleni a debutat Ivan Jelenic, preferat pe lista oficială a acestui meci lui Andrija Ciric. Noul jucător al vicecampioanei are -3 la eficiență, fără punct marcat.

Apărarea la interior lasă mult de dorit de ambele părți. Asesoft are 15/20 la aruncările de două puncte, în vreme ce Mureșul este la 14/17 la acest procedeu în 20 minute de joc.