BC Mureș trece de Energia după un meci cu puține puncte

15.03.2014

64-53

BC Mureș Târgu Mureș a învins pe Energia Rovinari cu scorul 64-53 într-o partidă care a contat pentru Etapa cu numărul XXIII.

Srecko Sekulovic și Florin Nini au trimis pe parchet următoarele garnituri:

Mureș: Goran Martinic, Ivan Jelenic, Denham Brown, Ivan Ivanovic și Aleksandar Mladenovic

Energia: Giordan Watson, Porter Troupe, Louis Darby Jr., Nemanja Milosevic și Ermin Jazvin

Cele două formații au început timorat partida, primele puncte ale partidei venind abia după un minut și jumătate, gazdele marcând pe mâna lui Jelenic. Apoi Energia a replicat, și aproape de jumătatea sfertului prelua pentru prima dată conducerea după o triplă a lui Tal Karpels. Gazdele au revenit în ultimul minut al sfertului pentru a câștiga primul act cu 14-12. Enenrgia a marcat prima în sfertul secund prin Jazvin care egala ostilităţile. A urmat apoi o perioadă de secetă pentru Energia și gazdele punea pe tabelă 5 puncte diferență, 19-14. Jocul a intrat apoi sub spectrul echilibrului, gorjenii nepermițând gazdelor să se desprindă. S-a mers umăr la umăr până la ultima fază a reprizei, când Peciukas a marcat de la 2 puncte și a stabilit scorul pauzei 29-27.

Sfertul trei a fost cel în care s-a făcut diferența. Mureșul a revenit în forță de la cabine și a pus pe tabelă 8 punte, fără ca adversarii să riposteze. După un time-out cerut de Florin Nini, Energia a reușit 6 puncte la rând și ducând scorul la 35-33. Meciul a intrat din nou într-un echilibru. Asta până înainte cu 3 minute înainte de finalul sfertului. BC Mureș cu un run de 8-2 își asigura un avans bun înaintea ultimelor 10 minute, scor 51-42. Sfertul decisiv a început prost pentru Energia, mureșenii mărindu-și avansul la 13 puncte după 34 de minute de joc. Până la final echipa lui Srecko Sekulovic nu a făcut nimic altceva decât să neutralizeze încercările de revenire ale oaspeților. Astfel partida s-a încheiat cu scorul 64-53.

Remarcații partide:

BC Mureș: Goran Martinic 23 puncte, 7 recuperări și 7 pase decisive; Ivan Ivanovic 15 puncte și 10 recuperări

Energia: Louis Darby Jr. 17 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive; Ermin Jazvin 12 puncte și 8 recuperări