BCM U Piteşti învinge la scor pe U Mobitelco Cluj-Napoca

16.11.2013

Pitesti

92-77

4-4  Fişa meciului                 5-3

Într-un meci contând pentru etapa a opta a Ligii Naţionale de Baschet masculin, BCM U Piteşti a învins pe teren propriu pe U Mobitelco Cluj-Napoca cu scorul de 92-77. Scor pe sferturi: 27-13, 14-15, 22-18, 29-31.

BCM U Piteşti a început partida cu Ken Tutt, Ante Krapic, Lamonte Ulmer, Pankracije Barac şi Ousmane Barro. Primul cinci al ardelenilor a fost alcătuit din Branko Cuic, Ivan Kuburovic, Mihai Silvăşan, Boris Lalovic şi Darius Hargrove.

Partida desfăşurată la Sala Sporturilor Trivale a început foarte bine pentru gazde. Piteştenii au înscris primele zece puncte ale partidei. Ardelenii au marcat după trei minute de joc prin Darius Hargrove. La faza imediat următoare, Ulmer punctează fiind faultat. El transformă libera suplimentară, iar scorul devine 13-2. Silvăşan marchează două puncte pentru Cluj, dar Tutt răspunde cu aceeaşi monedă. Astfel, după cinci minute tabela arăta scorul de 15-4. Acelaşi Silvăşan punctează pentru U Mobilteco, de această dată din spatele semicercului de 6.75. Sparks înscrie printr-un dunk şi reduce diferenţa la 6 lungimi, scor 15-9. Introdus pe teren, Orbeanu îşi trece în cont primele puncte ale întâlnirii. Primul sfert se termină foarte bine pentru BCM U Piteşti, scor 27-13. Actul secund debutează cu reuşitele lui Sparks şi Hargrove. Krapic îşi mai trece în cont două puncte. Ardelenii răspund prin americanul Sparks, după 4 minute din sfert scorul devenind 29-19. Piteştiul reuşeşte un run de 6-0 prin care se distanţează la 16 lungimi. Echipa antrenată de Hristu Şapera termină prima repriză în avantaj, scor 41-28.

Kuburovic deschide sfertul al treilea cu o aruncare de două puncte. Piteştiul  marchează din nou de la distanţă prin Krapic. Sfertul este unul echilibrat, dar adjudecat până la urmă de BCM U cu scorul de 22-18. Cu zece minute înainte de final, tabela indica scorul de 63-46. Actul al patrulea, din păcate pentru clujeni, nu este unul al revenirii. În ultimele zece minute, s-au înscris nu mai puţin de 60 pcunte. Clujenii au câştigat sfertul cu 31-29. Astfel, scorul final al partidei a fost 92-77 pentru argeşeni, cei care au reuşit să întrerupă seria negativă de reuzultate.

Un aspect foarte important al întâlnirii l-a reprezentat recuperările. 46 de recuperări a avut BCM U, cu 22 mai multe decât U Mobitelco.

De la argeşeni s-au remarcat Ante Krapic cu 18 puncte şi 2 recuperări,  Lamonte Ulmer cu 17 puncte şi 11 recuperări, Ousmane Barro cu 14 puncte şi 9 recuperări, respectiv Ken Tutt şi Marko Djurkovic cu câte 10 puncte. De partea cealaltă, pentru ardeleni, Josh Sparks a totalizat 32 de puncte şi 9 recuperări, iar Mihai Silvăşan a adăugat 18 puncte şi 2 recuperări în contul echipei.

Din punct de vedere statistic, Piteştiul a avut procentaj de 54% la aruncările din interiorul semicercului, 59% la cel din afara semicercului (10/17), respectiv 69% la aruncările libere. Echipa antrenată de Dorin Pintea a terminat partida cu 26/50 la aruncările de 2 puncte, cu un procentaj de 52%, la aruncările de la distanţa oaspeţii au avut procentaj de 28%, iar la linia de pedeapsă, clujenii au terminat partida cu 9 libere marcate din cele 13 acordate.

Trupa lui Hristu Şapera bifează a patra victoria stagională. Argeşenii au la general 4-4. La polul opus, U Mobitelco Cluj-Napoca ajunge la 5-3. În următoarea etapă, echipa antrenată de Hristu Şapera va evolua în deplasare cu CSU Sibiu, în timp ce U Mobitelco va primi vizita lui BC Timişoara.