BCMU Pitești se impune fără probleme pe terenul lui Dinamo

Valentin Todea

28.12.2018

BCMU FC Argeș Pitești a obținut victoria în partida din deplasare cu Dinamo Știința București, scor 84-91 (15-24, 15-21, 17-22, 37-24).

Dinamo București începe în formula Deloach - Kemp - Vrkic - Diaconescu - Baker, iar Piteștiul trimite în teren un prim cinci alcătuit din Carson, Siriscevic, Ciotlăuș, Sturanovic și Korniienko.

Piteștiul are prima posesie a partidei, care deschide scorul. Dinamo egalează rapid după o piruetă a lui Deloach, 2-2. Gazdele au două încercări consecutive de la mare distanță, dar le ratează pe ambele. Piteștiul profită de erorile defensive ale dinamoviștilor și modifică tabela la 3-9. Kemp pătrunde frumos și face 5-9, dar Sturanovic răspunde rapid cu un slam-dunk, 5-11. Deloach este găsit în interiorul semicercului și înscrie după ce își evită adversarul, 7-11. La acest scor, Ousmane Barro intră în teren și își face debutul pentru Dinamo. Pivotul senegalez este faultat imediat și transformă ambele libere primite, 9-11. Carson înscrie cu un stop-șut, 9-13, iar Sturanovic nu greșește din dreptul liniei de fault, 9-15. Dinamo înscrie pe contraatac, 11-15. Barro marchează pentru 13-17, iar Deloach interceptează și îl lansează Vrkic, care încheie faza cu un dunk, 15-17. Korniienko răspunde din afara semicercului, 15-20. Paliciuc pune punct primului sfert după ce înscrie pe contraatac, 15-24.

Oaspeții se descurcă mai bine în debutul sfertului secund și duc scorul la 20-34, după mai multe erori defensive ale gazdelor. Vrkic aduce două puncte pentru Dinamo, 22-34, iar Sturanovic înscrie frumos din interior pentru 22-37. Deloach înscrie și el pentru alb-roșii, însă Carson pune de asemea două puncte imediat pe tabelă, 24-39. Deloach transformă un lay-up, 26-39, iar Sturanovic răspunde cu un dunk, 26-41. Același Deloach pune frumos mingea în coș, 28-41, însă Sturanovic marchează imediat pentru Pitești, 28-43, apărarea gazdelor fiind ușor de străpuns în acest meci. Prima repriză se încheie la scorul de 30-45.

După pauză, tot piteștenii dictează ritmul partidei, începând cu un run de 9-0, iar tabela indica 30-54. Deloach reușește prima triplă a lui Dinamo, 33-54, iar Korniienko răspunde imediat prin același procedeu, 33-57. Baker transformă trei libere consecutive, 36-59, iar Siriscevic înscrie de la mare distanță, 38-64, fiind de asemenea faultat pe aruncare, marcând libera suplimentară și reușind un four-point play, 38-65. Ciotlăuș înscrie din interior pentru 41-67, iar Vrkic marchează de două ori din dreptul liniei de fault, 43-67. Înaintea ultimului act, oaspeții aveau un avantaj de 20 de puncte, 47-67.

Dinamo începe sfertul patru cu două coșuri consecutive, dintre care unul din afara semicercului semnat de Baker, 52-67, iar Florin Nini cere time-out. Ciotlăuș oprește parțialul dinamoviștilor, 53-69, dar Ștefan Grasu înscrie imediat un coș de 3 puncte, 56-69. Vizitatorii duc scorul la 56-73, iar gazdele punctează de lângă panou prin Barro, 58-73. Ciotlăuș marchează printr-un lay-up, 58-75, iar Tudor Costescu cere time-out. Deloach înscrie din spatele semicercului, 61-75, însă Piteștiul majorează ecartul la 16 puncte, 65-81. Deloach transformă din nou din afara arcului de cerc, 68-82, cu trei minute rămase din meci. Ciotlăuș înscrie un coș de 3 puncte, 69-86, iar Siriscevic îl completează cu o reușită din interior, 69-88. Dinamo reduce din diferență, 74-88, iar Nini cere timp de odihnă. Barro punctează pentru 76-88, iar Vrkic nu greșește de la linia de fault, 78-88, însă era prea târziu pentru a mai întoarce meciul. Piteștiul se impune astfel la o diferență de doar 7 puncte pe terenul dinamoviștilor, după un meci în care a dominat adversarul.

Doi jucători ai învingătorilor au terminat partida în double-double. Korniienko a avut 26 de puncte, 12 recuperări, 2 assist-uri, 2 intercepții și 2 capace, în timp ce Sturanovic a adunat 19 puncte, 11 recuperări, 2 pase decisive și 2 intercepții.

Deloach a fost principalul remarcat de la Dinamo cu 28 de puncte, 4 pase decisive și 4 intercepții. Vrkic a înscris 17 puncte la care a adăugat 4 recuperări, 3 assisturi și 2 intercepții.

*Foto: BCMU Pitești Facebook