CSM CSU Oradea a anunțat rezilierea contractului cu Marcus Ginyard


A doua despărțire pentru bihoreni, după Sean Denison

oradea ginyard

CSM CSU Oradea a anunțat despărțirea de americanul Marcus Ginyard, la patru luni după ce a semnat cu campioana României.

„CSM CSU Oradea s-a despărțit de jucătorul Marcus Ginyard. Cele două părți au încheiat colaborarea semnând clauza de reziliere a contractului în cursul zilei de luni (28.01).

Conducerea secției de baschet îi mulțumește jucătorului pentru contribuția avută în perioada petrecută la echipă. Reamintim că Ginyard s-a alăturat CSM-ului în cursul lunii septembrie 2018. Pe această cale urăm succes lui Marcus în continuarea activității sale.

Vom reveni cu informații în ceea ce privește efectivul de jucători în momentul în care vor exista noutăți”, este anunțul oficial făcut de site-ul campioanei României.

În 16 partide jucate în Liga Națională, Ginyard a adunat medii de 8,2 puncte, 3,9 recuperări și o pasă decisivă.

Este al doilea jucător care pleacă de la CSM CSU Oradea, după Sean Denison, cel care s-a despărțit de bihoreni din motive de familie. În acest moment, Oradea rămâne în cinci stranieri: Kris Richard, Arturas Valeika, Muhamed Pasalic, Dragan Zekovic, Pavle Reljic.

CSM CSU Oradea are 10 victorii și 6 înfrângeri după primele două etape din Grupa Roșie, iar în ultimul meci a suferit o înfrângere surprinzătoare pe teren propriu, scor 85-88, în fața celor de la SCM Timișoara.

*foto: Roby Boroș



Vizualizează pagina personală a jucătorului Marcus Ginyard
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 28 January 2019 / 16:11


Galerie foto


mailman acarul paun e la datorie
-4 
Achim face urmatoarea schimbare cand mai sunt 30 de secunde pana la final si minus trei puncte: iese Zekovic (procentaj perfect la aruncarile de afara) si intra Ginyard (procentaj jalnic la toate categoriile, in ziua asta), apoi la ultimul atac aruncarea "salvatoare" ii revine lui... Ginyard! A doua zi "vinovatul" e dat afara si Achim merge la pranz sa manance o portie mare de paste cu sos...  
28 January 2019 16:29
thotpatrol Baschet
4 
Sa-i fie de bine. Dupa cum spuneam dupa meci, managementul bun in ceea ce priveste calitatea si potentialul jucatorilor continua sa se vada. Au nevoie mare de un swingman tip Zeno si de un 4-5 puternic care sa iti bage constant 9-10 puncte pe meci. Chiar daca se stipula ca nu se va aduce decat un jucator mare, iata ca cei de la CSM nu se dezmint si realizeaza unde sunt deficitari, mai ales ca pozitia 3 trebuie sa fie cea a unui scorer pur.

In alta ordine de idei, omul nu mai avea timeout-uri ca sa il reintroduca pe Zekovic, altfel nu ramanea Gyniard pe teren. 
28 January 2019 16:41
mailman lauda-ma gura...
1 
Desi e evident pentru toti ceilalti cititori de pe forum ca "laudatorii de profesie" din preajma cluburilor sunt foarte prezenti prin comentarii lingusitoare, trebuie sa le sugeram s-o lase mai moale cu aprecierile generaliste la adresa managementului si sa incerce sa vina cu argumente concrete. In cazul acesta ar putea incerca sa dovedeasca "valoarea tactica" a inlocuirii Zekovic-Ginyard din ultimele 30 de secunde si sa ne spuna de ce bagi un jucator cu procentaje slabe in acel joc in locul unuia cu procentaje peste media echipei, cand salvarea rezultatului depinde de o aruncare de la distanta!  
28 January 2019 19:12
thotpatrol Baschet
0 
Sunt foarte, foarte departe de un laudator al clubului, dar am observat o schimbare pozitiva in ideea in care profesorul nu mai insista la nesfarsit cu jucatori care nu merg, incercand sa-i bage in sistem, ci ataca performanta cu jucatori de valoare. Vezi aducerea lui Zekovici, si cei doi straini care vor urma. Asta e un argument concret, s-a renuntat la balacirea in mediocritatea nepotismelor cu agenti sau jucatori, si asta se va vedea si in cele ce urmeaza.

In ceea ce priveste schimbarea in sine, nu sunt antrenor, nu comentez, dar repet, nu mai existau timeout-uri si nu se putea face schimbarea logica exprimata de dumneavoastra. 
28 January 2019 20:28
soso69 @mailman
3 
In primul rand sa facem distinctie intre deciziile managementului si deciziile de ordin tactic ale antrenorului.
Daca vorbim de management, pana acum au luat decizii bune in partea a doua a sezonului; doua dintre ele fiind decisive pt castigarea titlurilor : Zeno si Richard. Sa speram ca si acum vor veni jucatori importanti.
Referitor la decizia tactica de la finalul meciului, aceasta ii apartine lui Achim si numai lui. El e antrenorul si ia deciziile nu noi, suporterii. Probabil a considerat ca Ginyard se apara mai bine ca Zekovic, e mai atletic si important era in primul rand sa nu marcheze Timisoara in acel atac pt ca atunci meciul ar fi fost incheiat. Fara intrerupearea meciului si fara time-out nu a mai putut schimba pt ultimul atac. Daca Ginyard marca atunci Achim era magician si Dan era pus la zid pt ca permis o aruncare de 3p in loc sa faca fault.
@suporter oradean - decizia corecta!!! In 2016 in luna ianuarie sponsorul prncipal de atunci a cerut schimbarea lui Achim. Managementul clubului a rezistat pe pozitii cu riscul pierderii acestuia si Oradea a luat titlul. La finalul sezonului 2016-2017 s-a cerut din nou din partea multor suporteri demisia lui Achim pt ca a luat doar medalia de bronz si nu si-a aparat titlul. Managementul l-a mentinut in functie si a luat din nou titlul. Tinand cont de cele de mai sus cum sa te gandesti sa schimbi antrenorul la jumatatea sezonului? Doar daca vrei sa sabotezi echipa!
Hai CSM! 
29 January 2019 08:53
6X Echipa.
2 
Cu umplutura Pavle Reljic cum rămâne ? Freacă banca mai departe? 
28 January 2019 17:29
anonim0823 Transferuri
1 
In cele din urma s au despartit cele doua parti,era de asteptat.Acum ar tre,bui sa vina pe pozitia 3-4 un jucator elastic de genul lui barnette,pratt, care sa fie impreuna cu richard liderii echipei,iar pe 5 un jucator care sa fie la recuperare si sa faca bine faza ofensiva si defensiva,de ex un jucator gen Barro,Washburn,Falker 
28 January 2019 17:37
anonim0823 Transferuri
1 
P.S.Toate astea pana la meciul cu Sibiu,altfel ne vor macelari sibienii si ne facem viata grea in Play-Off.Ar putea veni chiar Barnette daca a trecut 110% peste accidentare sa nu avem surprize in play-off.
 
28 January 2019 17:40
anonim0823 Pivor roman
2 
Nu inteleg de ce sa l tii pe Bogdan Tibirna cand ai piutea sa fi adus un Baciu care e de acelasi nivel si iti juca pana acum 
28 January 2019 17:45
ajax Csm
0 
Meciul cu Sibiu nu cred că are o importanță capitală în momentul de față și nu as vrea să fie aduși jucători în grabă, ca apoi să nu dea randamentul scontat. Probabil în 2-3 săptămâni vom avea cristalizat lotul. Deocamdată important e să terminăm în primele 4 
28 January 2019 17:53
suporter oradean Acarul Marcus
0 
Era de asteptat ca vor da pe gheata pe cineva,si cum pe Achim nici macar mama natura cu tot ghetusul ei nu il poate face plecat de la Oradea,cine sa fie de vina??? Marcus!Dar nu este singurul vinovat."Vinovati"sunt baietii de la Timisoara care au jucat bine si relaxati,si nu l-au lasat sa castige,de vina sunt arbitri(am trait sa l aud pe vrajitor spunanad si acest lucru,desi numai el stie de cate ori am fost sustinuti de arbitri) oricine este de vina, numai el NU.Sa fim sanatosi si sa mergem mai departe.Eu inca mai sper ca cineva intr-o zi va lua o decizie corecta la acest club. 
28 January 2019 17:58
suporter oradean Acarul Marcus
-1 
Era de asteptat ca vor da pe gheata pe cineva,si cum pe Achim nici macar mama natura cu tot ghetusul ei nu il poate face plecat de la Oradea,cine sa fie de vina??? Marcus!Dar nu este singurul vinovat."Vinovati"sunt baietii de la Timisoara care au jucat bine si relaxati,si nu l-au lasat sa castige,de vina sunt arbitri(am trait sa l aud pe vrajitor spunanad si acest lucru,desi numai el stie de cate ori am fost sustinuti de arbitri) oricine este de vina, numai el NU.Sa fim sanatosi si sa mergem mai departe.Eu inca mai sper ca cineva intr-o zi va lua o decizie corecta la acest club. 
28 January 2019 17:59
ajax Suporterul orădean,
3 
care e decizia corectă??? De 4-5 ani jucăm cu trofeul pe masă, iar de 2 ori am ieșit campioni, ceea ce nu e la îndemâna oricui, uitându-mă la ce adversari am avut. Eu zic că e important ca lucrurile să se rezolve până în play off, acolo se trage linie. 
28 January 2019 18:07

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu primește vizita celor de la CSM CSU Oradea
Ambele echipe caută să prelungească seria victoriilor în campionatul intern 
Mihai Silvășan: „Îmi place cum arată echipa în formula aceasta”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre partida cu SCM Timișoara și despre Final Four 
U-BT Cluj-Napoca primește vizita lui SCM Timișoara în etapa a 8-a a Ligii Naționale
Formația gazdă caută să își ia revanșa pentru înfrângerea suferită în tur 
Sean Barnette revine la CSM CSU Oradea
Americanul se întoarce sub comanda lui Cristian Achim după o absență de 7 luni  
Jucătorii lui U-BT Cluj vor participa la împădurirea unui teren de la marginea orașului
Proiectul „Pădurea ”U”nor Inimi Românești” a fost ideea regretatului Radu Țenter 
LNBM: Programul etapei a 8-a din faza a doua a sezonului regulat
Toate cele trei meciuri din prima grupă valorică sunt transmise 
Mircea Cristescu: „Nu am adus minerii în sală”
Vicepreședintele formației "U" BT a afirmat că l-a sfătuit pe Florin Nini să depună memoriu dacă este nemulțumit de arbitraje 
Interview. Daniel Ewing: "Success is defined by many little things"
How did the BC CSU Sibiu's player defend against Kobe Bryant, what advice would he give to a young Daniel and which is the biggest performance of his career (PHOTO) 
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
gyke Mda
0 
Cu toții suntem curioși 😉. Acuma serios, dacă reușim cumva să intrăm în playoff fără înfrângere acasă (Oradea și Cluj au început să joace foarte bine), vom avea un ascendent foarte important în fazele finale, zic eu. Dar vedem în curând...  
click pt. Articol 22 March 2019 19:03
tanaseb @MaraM
0 
“Motivul pentru care duelul care...”, putina neatentie. Is curios daca Sibiul va juca la fel de bine acasa. 
click pt. Articol 22 March 2019 18:46
gyke @soso
0 
Sa stii ca mie chiar mi-a placut commentul si i-am dat thumbs up; uite, ca sa nu ziceti ca sunt baiat rau, iti dau si tie unul. 
click pt. Articol 22 March 2019 17:04
0 
Chiar are efect - plua cu "dislike"-uri! 
click pt. Articol 22 March 2019 17:00
raz a fost tare
0 
m-am distrat copios, chiar e faina faza, mi-am amintit de copilarie. Indiferent daca a fost involuntar sau voit, ai reusit faza zilei ! 
click pt. Articol 22 March 2019 16:47
adis nu cred
0 
ca e scadere de forma e mai degraba o problema in interiorul echipei.De la meciul cu Sibiu s-a vazut ca ceva nu se leaga nu mai joaca ca o echipa mai degraba fiecare pentru el,si cel mai bine s-a vazut asta la meciul cu Dinamo cand au jucat de parca atunci s-au intalnit prima oara .Poate gresesc dar eu cred ca s-a intamplat o neintelegere intre jucatori 
click pt. Articol 22 March 2019 16:00
gyke agree
0 
Victorie fara emotii, undeva la 15-20 de puncte minim. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:23
gyke Ahahahaha
0 
You won the internet today!
Chapeau!
PS Adineauri l-am vazut pe Dan in fata la sala Transilvania... era absolut transfigurat la fata si tremura ca varga. Incercam sa amanam meciul de maine, pana isi revin baietii din soc. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:19
studentU avand in vedere
0 
scaderea de forma a TM din ultimele meciuri si cresterea noastra de forma ar trebui in mod normal sa castigam. Dar stiti cum ii cu relaxarea, deci e posibil si un meci pe muchie de cutit sau chiar o infrangere. Ce zic e ca, fiind meci acasa si echipa noastra fiind in forma pe care a demonstrat-o in ultimele cateva partide, deznodamantul meciului de maine depinde mai mult de cum ne prezentam noi, cat de concentrati sunte, decat de jocul pe care il vor reusi TM.  
click pt. Articol 22 March 2019 14:40
mailman ne jucam cu mentalul adversarilor!
0 
Asta inseamna sa fii antrenor cu o buna cultura generala si mai ales un cinefil cunoscator de baschet! Achim a vazut in copilarie "Cidul" si i-a ramas in memorie scena de neuitat in care Charlton Heston intoarce soarta luptei prin simpla lui aparitie calare in mijlocul luptei, aparitie care provoaca panica adversarilor care nici nu mai observa detaliul ca El Cid este grav ranit... In rolul maurilor de astazi: U respectiv CSU Sibiu. 
click pt. Articol 22 March 2019 14:34