CSM CSU Oradea a anunțat rezilierea contractului cu Marcus Ginyard


A doua despărțire pentru bihoreni, după Sean Denison

oradea ginyard

CSM CSU Oradea a anunțat despărțirea de americanul Marcus Ginyard, la patru luni după ce a semnat cu campioana României.

„CSM CSU Oradea s-a despărțit de jucătorul Marcus Ginyard. Cele două părți au încheiat colaborarea semnând clauza de reziliere a contractului în cursul zilei de luni (28.01).

Conducerea secției de baschet îi mulțumește jucătorului pentru contribuția avută în perioada petrecută la echipă. Reamintim că Ginyard s-a alăturat CSM-ului în cursul lunii septembrie 2018. Pe această cale urăm succes lui Marcus în continuarea activității sale.

Vom reveni cu informații în ceea ce privește efectivul de jucători în momentul în care vor exista noutăți”, este anunțul oficial făcut de site-ul campioanei României.

În 16 partide jucate în Liga Națională, Ginyard a adunat medii de 8,2 puncte, 3,9 recuperări și o pasă decisivă.

Este al doilea jucător care pleacă de la CSM CSU Oradea, după Sean Denison, cel care s-a despărțit de bihoreni din motive de familie. În acest moment, Oradea rămâne în cinci stranieri: Kris Richard, Arturas Valeika, Muhamed Pasalic, Dragan Zekovic, Pavle Reljic.

CSM CSU Oradea are 10 victorii și 6 înfrângeri după primele două etape din Grupa Roșie, iar în ultimul meci a suferit o înfrângere surprinzătoare pe teren propriu, scor 85-88, în fața celor de la SCM Timișoara.

*foto: Roby Boroș



Vizualizează pagina personală a jucătorului Marcus Ginyard
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 28 January 2019 / 16:11


Galerie foto


mailman acarul paun e la datorie
-4 
Achim face urmatoarea schimbare cand mai sunt 30 de secunde pana la final si minus trei puncte: iese Zekovic (procentaj perfect la aruncarile de afara) si intra Ginyard (procentaj jalnic la toate categoriile, in ziua asta), apoi la ultimul atac aruncarea "salvatoare" ii revine lui... Ginyard! A doua zi "vinovatul" e dat afara si Achim merge la pranz sa manance o portie mare de paste cu sos...  
28 January 2019 16:29
thotpatrol Baschet
4 
Sa-i fie de bine. Dupa cum spuneam dupa meci, managementul bun in ceea ce priveste calitatea si potentialul jucatorilor continua sa se vada. Au nevoie mare de un swingman tip Zeno si de un 4-5 puternic care sa iti bage constant 9-10 puncte pe meci. Chiar daca se stipula ca nu se va aduce decat un jucator mare, iata ca cei de la CSM nu se dezmint si realizeaza unde sunt deficitari, mai ales ca pozitia 3 trebuie sa fie cea a unui scorer pur.

In alta ordine de idei, omul nu mai avea timeout-uri ca sa il reintroduca pe Zekovic, altfel nu ramanea Gyniard pe teren. 
28 January 2019 16:41
mailman lauda-ma gura...
1 
Desi e evident pentru toti ceilalti cititori de pe forum ca "laudatorii de profesie" din preajma cluburilor sunt foarte prezenti prin comentarii lingusitoare, trebuie sa le sugeram s-o lase mai moale cu aprecierile generaliste la adresa managementului si sa incerce sa vina cu argumente concrete. In cazul acesta ar putea incerca sa dovedeasca "valoarea tactica" a inlocuirii Zekovic-Ginyard din ultimele 30 de secunde si sa ne spuna de ce bagi un jucator cu procentaje slabe in acel joc in locul unuia cu procentaje peste media echipei, cand salvarea rezultatului depinde de o aruncare de la distanta!  
28 January 2019 19:12
thotpatrol Baschet
0 
Sunt foarte, foarte departe de un laudator al clubului, dar am observat o schimbare pozitiva in ideea in care profesorul nu mai insista la nesfarsit cu jucatori care nu merg, incercand sa-i bage in sistem, ci ataca performanta cu jucatori de valoare. Vezi aducerea lui Zekovici, si cei doi straini care vor urma. Asta e un argument concret, s-a renuntat la balacirea in mediocritatea nepotismelor cu agenti sau jucatori, si asta se va vedea si in cele ce urmeaza.

In ceea ce priveste schimbarea in sine, nu sunt antrenor, nu comentez, dar repet, nu mai existau timeout-uri si nu se putea face schimbarea logica exprimata de dumneavoastra. 
28 January 2019 20:28
soso69 @mailman
3 
In primul rand sa facem distinctie intre deciziile managementului si deciziile de ordin tactic ale antrenorului.
Daca vorbim de management, pana acum au luat decizii bune in partea a doua a sezonului; doua dintre ele fiind decisive pt castigarea titlurilor : Zeno si Richard. Sa speram ca si acum vor veni jucatori importanti.
Referitor la decizia tactica de la finalul meciului, aceasta ii apartine lui Achim si numai lui. El e antrenorul si ia deciziile nu noi, suporterii. Probabil a considerat ca Ginyard se apara mai bine ca Zekovic, e mai atletic si important era in primul rand sa nu marcheze Timisoara in acel atac pt ca atunci meciul ar fi fost incheiat. Fara intrerupearea meciului si fara time-out nu a mai putut schimba pt ultimul atac. Daca Ginyard marca atunci Achim era magician si Dan era pus la zid pt ca permis o aruncare de 3p in loc sa faca fault.
@suporter oradean - decizia corecta!!! In 2016 in luna ianuarie sponsorul prncipal de atunci a cerut schimbarea lui Achim. Managementul clubului a rezistat pe pozitii cu riscul pierderii acestuia si Oradea a luat titlul. La finalul sezonului 2016-2017 s-a cerut din nou din partea multor suporteri demisia lui Achim pt ca a luat doar medalia de bronz si nu si-a aparat titlul. Managementul l-a mentinut in functie si a luat din nou titlul. Tinand cont de cele de mai sus cum sa te gandesti sa schimbi antrenorul la jumatatea sezonului? Doar daca vrei sa sabotezi echipa!
Hai CSM! 
29 January 2019 08:53
6X Echipa.
2 
Cu umplutura Pavle Reljic cum rămâne ? Freacă banca mai departe? 
28 January 2019 17:29
anonim0823 Transferuri
1 
In cele din urma s au despartit cele doua parti,era de asteptat.Acum ar tre,bui sa vina pe pozitia 3-4 un jucator elastic de genul lui barnette,pratt, care sa fie impreuna cu richard liderii echipei,iar pe 5 un jucator care sa fie la recuperare si sa faca bine faza ofensiva si defensiva,de ex un jucator gen Barro,Washburn,Falker 
28 January 2019 17:37
anonim0823 Transferuri
1 
P.S.Toate astea pana la meciul cu Sibiu,altfel ne vor macelari sibienii si ne facem viata grea in Play-Off.Ar putea veni chiar Barnette daca a trecut 110% peste accidentare sa nu avem surprize in play-off.
 
28 January 2019 17:40
anonim0823 Pivor roman
2 
Nu inteleg de ce sa l tii pe Bogdan Tibirna cand ai piutea sa fi adus un Baciu care e de acelasi nivel si iti juca pana acum 
28 January 2019 17:45
ajax Csm
0 
Meciul cu Sibiu nu cred că are o importanță capitală în momentul de față și nu as vrea să fie aduși jucători în grabă, ca apoi să nu dea randamentul scontat. Probabil în 2-3 săptămâni vom avea cristalizat lotul. Deocamdată important e să terminăm în primele 4 
28 January 2019 17:53
suporter oradean Acarul Marcus
0 
Era de asteptat ca vor da pe gheata pe cineva,si cum pe Achim nici macar mama natura cu tot ghetusul ei nu il poate face plecat de la Oradea,cine sa fie de vina??? Marcus!Dar nu este singurul vinovat."Vinovati"sunt baietii de la Timisoara care au jucat bine si relaxati,si nu l-au lasat sa castige,de vina sunt arbitri(am trait sa l aud pe vrajitor spunanad si acest lucru,desi numai el stie de cate ori am fost sustinuti de arbitri) oricine este de vina, numai el NU.Sa fim sanatosi si sa mergem mai departe.Eu inca mai sper ca cineva intr-o zi va lua o decizie corecta la acest club. 
28 January 2019 17:58
suporter oradean Acarul Marcus
-1 
Era de asteptat ca vor da pe gheata pe cineva,si cum pe Achim nici macar mama natura cu tot ghetusul ei nu il poate face plecat de la Oradea,cine sa fie de vina??? Marcus!Dar nu este singurul vinovat."Vinovati"sunt baietii de la Timisoara care au jucat bine si relaxati,si nu l-au lasat sa castige,de vina sunt arbitri(am trait sa l aud pe vrajitor spunanad si acest lucru,desi numai el stie de cate ori am fost sustinuti de arbitri) oricine este de vina, numai el NU.Sa fim sanatosi si sa mergem mai departe.Eu inca mai sper ca cineva intr-o zi va lua o decizie corecta la acest club. 
28 January 2019 17:59
ajax Suporterul orădean,
3 
care e decizia corectă??? De 4-5 ani jucăm cu trofeul pe masă, iar de 2 ori am ieșit campioni, ceea ce nu e la îndemâna oricui, uitându-mă la ce adversari am avut. Eu zic că e important ca lucrurile să se rezolve până în play off, acolo se trage linie. 
28 January 2019 18:07

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
Mladen Jeremic, de neoprit din afara semicercului în meciul decisiv contra CSA Steaua
Alb-violeții s-au impus la o diferență de 15 puncte 
Mihai Silvășan: „Nu ne-am ridicat la înălțimea unei semifinale de campionat național”
U BT Cluj-Napoca este condusă cu 2-1 la general în semifinalele LNBM de CSM CSU Oradea 
Cristian Achim: „Știm foarte bine că nu am realizat nimic încă”
Tehnicianul lui CSM CSU Oradea a fost moderat după victoria din meciul 3 cu U BT Cluj-Napoca 
CSM CSU Oradea trece din nou în față în seria cu U BT Cluj-Napoca
Trupa lui Cristian Achim este la o victorie de finală 
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București la o diferenţă de 15 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș la o diferenţă de 25 puncte 
Dan Fleșeriu: „Pe finalul jocului au fost mult faze în care am fi fost îndreptățiți să primim faulturi”
Antrenorul Sibiului a anunțat și că echipa sa are trei accidentați după meciul 3 cu Craiova. Video 
Arbitrii, acuzați că au viciat rezultatul la meciul 3 dintre SCM U Craiova și CSU Sibiu
Deciziile care i-au enervat pe oficialii Sibiului. Video 
gyke Mulțam
0 
Baftă și vouă mâine!  
click pt. Articol 19 May 2019 20:45
Buzestii Game over!
0 
Felicitari invingatorilor,au indeplinit o formalitate in fata unei echipe care era evident ca ramasese fara benzina!
Fara sens lamentarile lui Dan cu cei trei presupusi indisponibili,schemele astea nu se mai fac nici la gradinita,s-a vazut limpede un lot perfect valid si cu potenta fizica intacta.
De mult timp nu am mai vazut jucatori atat atat de prosti precum ursul Belciug Koreniuk,bufonul regelui Holland si Rosinanta Fraseniuc,la care daca il adaugi pe cap de creta ala doctor in scheme ai reteta spectacolului garantata!
Stau si ma gandesc oare cum am fi aratat in locul astora cu Ouzy Barro si un PG onorabil,lucruri deloc imposibile atata vreme cat pe Ouzy de exemplu si l-au permis cei de la Dinamo.Dar cata vreme la mansa e apasul Mana Iute Buzunare Adanci,nici ca o sa se intample asa ceva...
Asteptam cu interes o finala Sibiu-Oradea!
P.S.Respect grandpa Porter!
 
click pt. Articol 19 May 2019 20:18
gyke Yes
0 
Well deserved & well done. Am arătat ce trebuia să arătăm încă din meciul 3, dar poate că așa e mai bine și pauzele lungi nu ne priesc. Determinarea și agresivitatea pozitivă ne-au adus victoria netă de azi, chiar și fără procentaje prea bune la aruncări. Puțină odihnă / refacere și apoi să vină finala.  
click pt. Articol 19 May 2019 20:06
studentU felicitari
0 
Enjoy! 😀 
click pt. Articol 19 May 2019 19:56
Mihai1988 Fericiree
0 
Bravo CSU Sibiu ! Suntem mandrii de voi, meritati din plin. 
click pt. Articol 19 May 2019 19:54
csv Felicitari !!!
0 
Jucatori & Staf & Manageri & Fani Toti o adevarata ECHIPA !!! 
click pt. Articol 19 May 2019 19:32
JCN Felicitari !!!
0 
Pana la capat !
 
click pt. Articol 19 May 2019 19:26
lublaj Asehotii
0 
Sibiul castiga campionatul cu si fara el
 
click pt. Articol 19 May 2019 19:24
lublaj Asehotii
0 
Parca pe acolo a trecut acest corifeu al baschetului 
click pt. Articol 19 May 2019 19:23
underCat stii, cand ai 2 meciuri
0 
in care pierzi la +15 e destul de sugestiv. Ma bucur ca CSU si-a confirmat valoarea si madam Stan sa fie mandra de realizarile sale;), acum stie cat face un arbitru.  
click pt. Articol 19 May 2019 19:00