CSM Satu Mare a plecat de la Sepsi Arena fără să câștige vreun sfert

24.04.2018

Finala Ligii Naționale de baschet feminin a început cu două victorii pentru ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, la 30 și 20 de puncte diferență. Alb-verzile și-au adjudecat toate cele opt sferturi în meciurile care au deschis ultimul act.

CSM Satu Mare nu a câștigat nici un sfert în primele două partide ale finalei LNBF din acest an. Au fost două sferturi adjudecate de gazde la un punct, câte unul în fiecare partidă. Este vorba de a doua perioadă de joc din primul meci, încheiată cu 17-16, respectiv de ultimul sfert al meciului secund, a cărui parțial a fost 15-14. Scorurile au fost: 76-46 (22-12, 17-16, 17-10, 20-8) și 71-51 (22-12, 18-12, 16-13, 15-14).

Am consultat statisticile finalelor pentru a vedea când s-a întâmplat ultima dată ca o echipă să nu își treacă în cont nici un sfert în primele două partide ale finalei. Se întâmpla în 2009. În acel sezon Municipal MCM Târgoviște se impunea cu 3-0 în duelul cu LMK Sfântu Gheorghe în ultimul act. A fost 63-43 în primul meci de la Târgoviște (pe sferturi: 15-9, 16-15, 21-9, 11-10). Dâmbovițencele s-au impus în al doilea meci, în deplasare, cu 84-64 (26-19, 21-18, 19-10 și 18-17). MCM câștiga și ultimul meci fără să cedeze un sfert, cu 84-65 (19-16, 16-15, 26-20 și 23-14).

Și finala din sezonul următor a fost dezechilibrată în favoarea formației din Târgoviște, cu o victorie în minimum de partide cu ICIM Univ. Goldiș Arad. MCM câștiga prima partidă cu 92-55, trecându-și în cont toate sferturile. Meciul doi le-a revenit dâmbovițencelor cu 78-54, dar atunci arădencele au reușit să câștige sfertul trei pentru 5 puncte (21-16).  Al treilea joc a fost cel mai strâns, încheiat cu 65-57 pentru MCM.

În stagiunea 2010-2011, primele două meciuri au fost împărțite, cu CSM Satu Mare câștigând în deschidere, cu 67-62, iar arădencele de la ICIM Univ V. Goldiș s-au impus în al doilea, tot pe terenul alb-roșiilor, cu 65-61. Galben-albastrele câștigau titlul după 71-63 și 61-57 acasă.

Finala din 2012 a fost disputată între CSM Târgoviște și CSM Satu Mare. Târgoviștencele s-au impus cu 64-49 în prima partidă, cu sătmărencele luînd sfertul secund cu două puncte. În meciul doi perioadele de joc au fost împărțite, fiind nevoie de o repriză de prelungiri pentru ca CSM Târgoviște să se impună cu 70-62. Jocul trei s-a încheiat cu 59-69 și titlul a mers lângă Turnul Chindiei.

În 2013 a fost o finală foarte disputată, care a avut nevoie de joc decisiv. Primele două partide au fost disputate, fiecare echipă câștigând o dată la Târgoviște. Oaspetele de la Univ. Goldiș ICIM s-au impus cu 59-54, iar gazdele cu 79-78. Și următoarele meciuri au fost împărțite. Arădencele s-au impus cu 67-58 în al treilea joc și cu 85-82 în decisiv, în timp ce dâmbovițencele câștigau meciul patru cu 76-73.

3-1 pentru CSM Târgoviște a fost scorul finalei din 2014, tot în duel cu formația din Arad. Primele două partide, de la Arad, au fost din nou disputate, cu sferturi câștigate de ambele formații. În ambele diferența a fost de un punct, victoriile fiind împărțite (78-77 pentru oaspete și 87-86 pentru gazde după prelungiri). Prelungiri au fost și în meciul trei, câștigat de târgoviștence cu 77-75, iar în al 4-lea scorul a fost 70-62.

În 2015 a fost o finală decisă în decisiv. Primele două partide le-au revenit gazdelor de la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, cu 66-65 și 68-63. CSM câștiga atunci trei sferturi (douăîn primul meci și ultimul din al doilea). Titlul a mers la Târgoviște după trei victorii consecutive: 79-77 în meciul trei (după două reprize de prelungiri), 68-56 și 72-65.

Finala din 2016 a fost cea mai dezechilibrată din ultimii ani, cu ACS Sepsi SIC câștigând primul titlu după 3-0. În primul meci a fost 82-57 (cu trei sferturi câștigate de gazde și ultimul încheiat la egalitate). CSU Alba Iulia a câștigat primul sfert al meciului doi de la Sfântu Gheorghe (parțial de 10-13), dar Sepsi s-a impus cu 64-50 în acel meci. Alb-verzile s-au impus cu 86-53 în deplasare (cu toate perioadele de joc revenindu-le oaspetelor).

În finala de anul trecut, ACS Sepsi SIC și Universitatea Cluj-Napoca și-au împărțit victoriile la Sfântu Gheorghe. Primul meci s-a încheiat cu 64-66, iar în al doilea a fost 72-66. Sferturile au fost împărțite între cele două echipe. Sepsi a obținut două victorii la Cluj-Napoca, cu 72-68 și 85-76 și a câștigat titlul.

Rămâne de văzut dacă sătmărencele vor reuși să-și îmbunătățească evoluția și să puncteze la total în această finală. CSM Satu Mare găzduiește meciul trei al finalei din acest an, joi 26 aprilie, de la ora 18:15. Dacă vor câștiga alb-roșiile, atunci se va disputa și meciul 4, tot la Satu Mare, vineri.

*foto: CROW Security / Szigyártó Szabolcs