FINALA 2017. MVP: Ousmane Barro


Pivotul african a fost omul meciului în două dintre cele trei jocuri ale finalei

Ousmane Barro a fost desemnat cel mai bun jucător al finalei Ligii Naționale de Baschet Masculin 2017 de către Total Baschet. Pivotul a avut prestații solide în finala câștigată de U BT Cluj-Napoca în fața Stelei CSM EximBank cu 3-0 la general. Barro a fost cel mai eficient jucător al echipei sale în două dintre cele trei partide ale finalei.

Barro a început în forță finala cu 27 de puncte, 13 recuperări și un indice al eficienței de 31 de unități. În jocul secund, pivotul lui U BT a rămas dominant sub panou și a reușit 12 recuperări dar a marcat numai 9 puncte. În meciul care a dus trofeul la Cluj-Napoca, Ousmane a fost din nou cel mai bun jucător al partidei cu 16 puncte, 9 recuperări și un indice al eficienței de 19 unități.

Mediile statistice ale lui Ousmane Barro în finală au fost de 17.3 puncte, 11.3 puncte și un index al eficienței de 22 de unități. La aruncările din acțiune pivotul a avut un procentaj de 67.8% (19/28 de la 2 puncte) și 68.4% (13/19) de la linia de libere. El a bifat o medie 30.4 minute în cele trei jocuri cu Steaua CSM EximBank.

În această finală, Ousmane Barro și-a depășit cu mult cifrele din restul sezonului. El a marcat cu 5 puncte mai mult și a prins 3 mingi în plus la panou în medie pe meci.

Finala LNBM 2017 și finala Euroligii au avut o similitudine în acest sezon. MVP al finalei a fost desemnat un pivot, un lucru destul de rar întâlnit în baschetul de astăzi. Ekpe Udoh a fost desemnat cel mai bun jucător al finalei Euroligii, un pivot originar tot din Africa, la fel ca și Ousmane Barro.

De menționat este și evoluția lui Vlad Moldoveanu din finală. Internaționalul român a impresionat în meciul 2 al finalei cu 18 libere marcate din tot atâtea încercări. Moldoveanu a terminat finala cu cifre de 17.0 puncte, 6.0 recuperări și 2.6 pase decisive.

foto: Valentin Todea



Vizualizează pagina personală a jucătorului Ousmane Barro
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Bogdan Isailă / 26 May 2017 / 23:55


Galerie foto


stg257 felicitari
5 
front court-ul clujean (barro/vlad) a facut o finala extraordinara ... iar silvasan si staff-ul tehnic au stiut cum sa-i puna in valoare ... cele 17 pase decisive pe meci (numar important tinand cont de cate libere s-au aruncat) nu sunt deloc intamplatoare ... felicitari tuturor sa speram la un parcurs european frumos 
27 May 2017 00:03
0 
Felicitari! 
27 May 2017 02:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBM: Programul etapei 2-a din faza a doua a sezonului regulat
Cele trei meciuri din Grupa Roșie și unul din Grupa Galbenă vor fi transmise 
Sala Polivalentă din Timișoara ar putea fi gata la 5 ani după ce trebuia să găzduiască EuroBasket Women
Săptămâna trecută s-a semnat un nou contract și lucrările vor fi reluate la proiectul început în 2010 
LNBM MVP- Etapa 1, F2: Mladen Jeremic
Sârbul a fost decisiv în duelul de foc din Trivale 
Total Baschet, la ceas aniversar!
Împlinim 8 ani de existență 
Tony Bishop: „În prima parte am jucat foarte bine în defensivă”
Jucătorul Piteștiului a reușit coșul victoriei în meciul cu U-BT Cluj 
In memoriam - 14 ani fără Antonio Alexe
21 ianuarie 2005, o zi tristă pentru baschetul românesc 
Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești 
Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”
Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj 
Grupa Roșie. BCM U Pitești se impune la un punct după un duel de foc în Trivale
Cele două formații s-au luptat de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 10 puncte 
gyke @studentU
0 
Ești galant... 😉. Trebuie să strângem rândurile și sa revenim la nivelul de joc din Decembrie, dar oricum va fi foarte greu. Tragem linie duminică seara.  
click pt. Articol 23 January 2019 20:07
0 
1% i am lasat mai mult pt noi cu Craiova 🤣 Sa fim seriosi, acasa cu Pitestiul tre sa bateti, la fel Oradea cu TM. Mai ales ca voi veniti dupa o infrangere si Oradea dupa o sperietura ;) 
click pt. Articol 23 January 2019 18:12
gyke @studentU
0 
Asa ar fi normal sa se intample; doar ca am vazut etapa trecuta... o perioada eu nu mai fac pronosticuri :)
Meciul cel mai interesant mi se pare cel din grupa galbena intre Dinamo si Voluntari. Daca e vreo echipa de acolo care poate pune probleme celor 2 "retrogradate" la ocuparea locurilor de playoff, asta nu poate fi decat Voluntari. Meciul de sambata ne va arata daca chiar pot... 
click pt. Articol 23 January 2019 14:11
studentU in grupa rosie
0 
99% victorii pe linie pentru gazde 
click pt. Articol 23 January 2019 14:00
0 
La multi ani, felicitari pt tot ce faceti ! Si cum v-am mai scris, despartiti odata grupa 1 valorica de celalalte, asa postarile vor fi mai numeroase, iar articolele dvs despre jocurile aferente vor putea fi citite pe o perioada mai mare de timp, samd  
click pt. Articol 22 January 2019 15:55
trancer La mulți ani!
0 
Cu mulțumiri și respect pentru ceea ce faceti 
click pt. Articol 22 January 2019 09:53
unbaschetbalist @sabin.gherdan
0 
1. Intradevar meciurile din diviziile judetene ar avea mai putini spectatori, dar ar crea un awereness.

3. Cred ca 3x3 ar fi cel mai interesant (si mai usor de organizat)...poate faceti si voi un poll.

Apropo am uitat sa mentionez: La Multi Ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 09:02
0 
La cât mai multe articole interesante și, dacă se poate, inițierea /implicarea în campanii de mediatizare a baschetului. La mulți ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 08:35
mid53 Cu multumuri
0 
La Multi Ani! Tineti-o tot așa! 
click pt. Articol 22 January 2019 07:43
@lexCSU Total Baschet
0 
La multi ani !!!  
click pt. Articol 21 January 2019 23:12