FINALA 2018. MVP: Kris Richard


Americanul a fost coșgheterul orădenilor, iar printre nominalizați s-au numărat Martin Zeno și Vaidas Kariniauskas

Kris Richard a fost desemnat cel mai bun jucător al finalei Ligii Naționale de Baschet Masculin 2018 de către Total Baschet. Americanul a fost cel mai bun marcator al campioanei CSM CSU Oradea în finală, reușind 75 de puncte în cele patru partide.

CSM CSU Oradea a cucerit al doilea titlu de campioană în trei ani după 3-1 în finala cu CSM Steaua Eximbank București. Kris Richard a fost cogșheterul finalei cu cele 75 de puncte, având o medie de 18.75 puncte pe meci. Media sa la finalul campionatului este de 14 puncte/meci, iar în play-off a avut 15.8 ppg.

Fundașul a început finala cu 7 puncte în primul meci, în 22 de minute. În următoarele trei partide a înscris cel puțin 20 de puncte. Cu 22 de puncte, Richard a fost cel mai bun marcator al meciului doi, singurul pierdut de „Leii roșii” în ultimul act. Au urmat cele 20 de puncte în primul joc de la București, când americanul a contribuit cu 5 recuperări și 5 pase decisive, pentru 29 indice al eficienței în 28:47 minute. A fost cea mai dezechilibrată partidă a finalei, câștigată de orădeni la 24 de puncte.

Richard a evoluat cel mai mult în ultimul act în meciul care a oferit titlul formației bihorene, când a petrecut pe parchet 30:59 minute. A fost coșgheterul partidei cu 26 de puncte, având 50% reușite din acțiune, dar și 14 puncte de la linia de fault. A încheiat jocul cu 2 recuperări, o pasă decisivă, 3 mingi pierdute și 2 intercepții pentru +20 în dreptul eficienței.

Pe lângă cele 18.75 puncte/meci în finală, MVP-ul acesteia a mai avut medii de 3 recuperări, 2.75 pase decisive și 19:25 eficiență în 28:10 minute/meci. În total, acesta a jucat 32 de meciuri în LNBM, cu medii de 14 puncte, 3.6 recuperări, 3.2 pase decisive, 14.8 eficiență în 28:25 minute.

De menționat contribuțiile lui Martin Zeno și Vaidas Kariniauskas în finală. Zeno a fost în double-digits în toate cele patru partide, cu 20, 10, 17 și 18 puncte. În jocul care a deschis finala, americanul a mai avut 5 recuperări și 6 assist-uri, cu +27 eficiență. Acesta a totalizat 65 de puncte în cele patru meciuri, cu o medie de 16.25.

Vaidas Kariniauskas a avut trei evoluții remarcabile în primele trei partide din ultimul act. A înscris 19 puncte în primul meci, iar în al doilea a început cu 11 puncte în sfertul unu, cu 14 în total. A fost coșgheterul meciului trei, cu 21 de puncte în 26:08 minute. În ultima partidă a înscris 6 puncte, astfel că are un total de 60 de puncte în finală, 15 pe meci.

*foto: Roby Boros



Vizualizează pagina personală a jucătorului Kris Richard
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSA Steaua București vs CSM CSU Oradea

Andreea Vlase / 13 June 2018 / 16:46


Galerie foto


0 
E extraordinar ca are contract cu noi pe inca un an. Din pacate orice contract rezista atata timp cat nu vine o oferta mult mai mare din alta parte, pt ca atunci platesti penalizarea si pleci. Din ce am auzit Clujul e cel care pluseaza. Sper sa ne tinem pe pozitie asa cum am facut si anul trecut cand Clujul a supralicitat la Zeno. 
14 June 2018 09:04
ajax CSM
0 
Nici nu s-a terminat bine campionatul si deja Clujul are intentie de transfer... nu prea cred.Deocamdată strategiile pt viitorul sezon nu sunt făcute, iar Silvasan ar tb să astepte reconfirmarea în funcție.Cât despre noi, nu cred că vom permite asa usor plecarea lui Kris. Despre Zeno nu cunosc detalii cu privire la prelungirea contractului. 
14 June 2018 09:48
0 
Chiar ma gandeam cand vor aparea zvonurile referitoare la plecarea lui Richard la Cluj. Sa fiu sincer, nu ma asteptam sa apara atat de repede, but here we go... 
14 June 2018 16:18
gyke he he
0 
la Sibiu sigur nu vine :) 
14 June 2018 19:07
0 
In afara de noi si Steaua toate celelalte echipe au inceput deja cautarile de jucatori. La Cluj 90% ca ramane Silva antrenor. Richard e momentan principala lor tinta. Avantajul Oradiei e participarea in Champions League si relatia foarte buna cu antrenorul si echipa. Dacaramane si Zeno, atunci e aproape sigur ca ramane si Richard. Mie mi-e frica de o oferta din exterior. Cu Zeno si Pasalic cluubul s-a compportat exemplar pe perioda accidentarilor asa ca sunt sanse mari sa-i vedem si in urmatorul sezon.
Eu l-as vrea si pe Denison. Cu acestia 4 plus Bobe, Fometescu, Tibarna si Mandache avem un nucleu solid pt urmatorul sezon. 
14 June 2018 19:37
1 
E "interesant" sa ajungi sa afli niste lucruri despre echipa ta de la suporterii altor echipe....

Daca e adevarata partea aia cu 90% (si ma tem ca da) atunci singurul motiv pentru care va merita sa merg la sala in viitorul sezon va fi sa vad eventuale evolutii individuale venite din partea unor jucatori noi. Si jocul echipelor vizitatoare. In doua sezoane singurul lucru pozitiv a fost ca, dupa plecarea lui Kariniauskas, antrenorul nu a mai avut iesiri foarte nervoase in ceea ce priveste jucatorii, cel putin in timpul meciurilor. Ca in ceea ce priveste jocul de echipa...

Trist mi se mai pare ca in ultimele doua sezoane Clujul s-a grabit sa isi constituie lotul definitiv din timp in ideea de a castiga omogenitate cat mai repede (asta si in speranta unor jocuri bune in cupele europene) si a reusit sa aiba cea mai mica "chimie" dintre primele 6 din campionat.

Altfel, ma gandesc cum ar fi sa vina Richards la noi si sa joace prost si sa mearga Kromah la voi si sa "rupa" tot. 
15 June 2018 10:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București
CSM Târgu Mureș învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București la o diferenţă de 77 puncte 
CSM Mediaș a câștigat la Voluntari după prelungiri
Titus Nicoară a bifat cea mai bună prestație personală a sezonului 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 3 puncte 
CSM CSU Oradea câștigă clar în Trivale
Elevii lui Cristian Achim au avut un sfert trei de excepție, în care au marcat 43 de puncte 
CSM CSU Oradea învinge pe BCM U FC Argeș Pitești
CSM CSU Oradea învinge pe BCM U FC Argeș Pitești la o diferenţă de 20 puncte 
CSM VKSC Miercurea Ciuc învinge pe CS Agronomia București
CSM VKSC Miercurea Ciuc învinge pe CS Agronomia București la o diferenţă de 8 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Universitatea Cluj
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Universitatea Cluj la o diferenţă de 49 puncte 
Monyea Pratt a fost cel mai bun marcator al lui BC CSU Sibiu în derby-ul cu U-BT Cluj-Napoca
Patru sibieni au înscris împreună 68 de puncte 
CS Municipal Sighetu Marmației învinge pe Rapid București
CS Municipal Sighetu Marmației învinge pe Rapid București la o diferenţă de 13 puncte 
Daniel Ioniță: „Putem face o surpriză plăcută”
Tânărul baschetbalist al lui Dinamo a comentat duelul cu Steaua, echipă la care și-a petrecut junioratul 
Buzestii @Renal
0 
Indiscutabil nu avem palmaresul vostru,no comment!In privinta spectatorilor esti insa in mare eroare,sala aia goala tot aduna mai multi oameni decat aia plina de la voi,ca sa nu mai spunem ca in vreo doi ani la Craiova la baschet au venit mai multi spectatori decat ati strans voi in intreaga existenta(ca fapt divers,cu o Constanta ciuca batailor,avand doar 2 straini in echipa,s-a jucat cu 4000 de oameni in tribune)... 
click pt. Articol 17 November 2018 22:08
Buzestii Zici tu?
0 
Stimabile,de apreciat ca o fac atunci cand sunt indreptatiti,oamenii s-au prins ca niste capuse paraziteaza ordinar de cativa ani echipa si iau atitudine,ca e pe banii lor,foarte foarte bine ca s-au trezit!Dar iti dau si tie dreptate,daca voi va simtiti bine sa va complaceti intr-o situatie similara,nu vad de ce s-ar baga altii in seama sa va deschida ochii. 
click pt. Articol 17 November 2018 21:59
gyke Pitești
0 
Chiar nu vreau să răsucesc cuțitul în rană, că am tot zis de vreo 2 luni că echipa nu e bine alcătuită. Dar... să iei 43 de puncte într-un singur sfert la tine acasă este nepermis. Ceva măsuri trebuie luate, cu cât mai repede cu atât mai bine, pentru voi...  
click pt. Articol 17 November 2018 21:40
andrac @Renan
0 
Bravo, omule! Sa le inchidem gura acestor oameni. Echipa a pierdut, nu e un capat de tara. Cred ca problema e la PG. 
click pt. Articol 17 November 2018 21:37
andrac Oltenii
0 
Asta e caracterul olteanului. Vedeti-va de treaba voastra, domnilor. Lasati-l pe “mini” Nini, conducerea si echipa de aici. De cand citesc acest site, nu imi amintesc alti comentatori care sa critice propria conducere asa cum o faceti voi. Stati jos ca stati bine. Pacat de echipa frumoasa de acolo. 
click pt. Articol 17 November 2018 21:35
Renan Prietene
0 
Vezi'ti de echipa ta, mai bine. Noi nu suntem o echipă la nivelel celor de top din LNBM in ultimii ani, dar in comparație cu Craiova, avem un campionat castigat, o cupă, o supercupa. In plus, nu a injurat nimeni Oradea. A fost un protest al galeriei de fotbal impotriva conducerii orasului. In plus, rezultate n am prea avut in ultimii ani, dar am jucat meci de meci cu sala plina si o atmosferă frumoasă. La Craiova anii trecuți, batea vantul in sală. 
click pt. Articol 17 November 2018 21:35
Tommy Pitesti
0 
Va meritati soarta din toate punctele de vedere !In primul rand atitudinea voastra,a suporterilor,o atitudine mizerabila ,ati injurat tot meciul,a auzit o tara intreaga cat de civilizati sunteti voi.In al doilea rand,din cate se pare,acea femeie care a intrat pe parchet era sub influenta bauturilor alcoolice,iar asta spune multe!Sa primesti peste 100 de puncte la tine acasa,se poate numi VIOL cu publicul! Antrenorul vostru,mini NINI,e slab rau de tot ,pacat de faptul ca aveti 2-3 jucatori buni,care din pacate nu pot face mai mult pt voi!! Schimbati-va din temelii dragi pitesteni,fiindca pana in acest moment sunt o dezamagire pt suporterul care iubeste acest fenomen! 
click pt. Articol 17 November 2018 21:16
0 
Eu cred că Nini e veriga slabă, a luat conducerea echipei de gugulani, adevărul e că dacă-i privești cu atenție pe băieții din conducere când stau pe bancă la meciuri nu e greu să-ți dai seama că au capul gol și burta plină, a semnat un contract beton iar acum e la plici.  
click pt. Articol 17 November 2018 19:49
Renan Foarte slabi.
0 
Oradea superioara, dar sa primesti 101 pct acasa, e rusinos. Sa iei 43 de pct in sfertul 3, cred ca e si o problemă de pregătire fizică. Nu ne aparam deloc, nu există determinare. La începutul sezonului credeam ca vom avea banca lungă dar Paliciuc si Orbeanu i am adus sa i tinem pe bancă, mai bine adoptam strategia Craiovei, cu 6 jucatori u23. Jeremic ori e intr o scadere de forma, ori nu stim sa l jucăm, nu i motorul echipei, cum era la Timisoara. Mă asteptam la un lot mult mai bine alcatuit. Cred că daca nu schimbam ceva cat mai repede, același loc 6 il vom ocupa. 
click pt. Articol 17 November 2018 19:03
0 
Un hot și un mincinos. Un nevertebrat, fara caracter , fara personalitate, fara nici un alt scop decât cel de a spala banii celor care l-au pus în funcție. 
click pt. Articol 17 November 2018 09:11