FINALA 2018. MVP: Kris Richard


Americanul a fost coșgheterul orădenilor, iar printre nominalizați s-au numărat Martin Zeno și Vaidas Kariniauskas

Kris Richard a fost desemnat cel mai bun jucător al finalei Ligii Naționale de Baschet Masculin 2018 de către Total Baschet. Americanul a fost cel mai bun marcator al campioanei CSM CSU Oradea în finală, reușind 75 de puncte în cele patru partide.

CSM CSU Oradea a cucerit al doilea titlu de campioană în trei ani după 3-1 în finala cu CSM Steaua Eximbank București. Kris Richard a fost cogșheterul finalei cu cele 75 de puncte, având o medie de 18.75 puncte pe meci. Media sa la finalul campionatului este de 14 puncte/meci, iar în play-off a avut 15.8 ppg.

Fundașul a început finala cu 7 puncte în primul meci, în 22 de minute. În următoarele trei partide a înscris cel puțin 20 de puncte. Cu 22 de puncte, Richard a fost cel mai bun marcator al meciului doi, singurul pierdut de „Leii roșii” în ultimul act. Au urmat cele 20 de puncte în primul joc de la București, când americanul a contribuit cu 5 recuperări și 5 pase decisive, pentru 29 indice al eficienței în 28:47 minute. A fost cea mai dezechilibrată partidă a finalei, câștigată de orădeni la 24 de puncte.

Richard a evoluat cel mai mult în ultimul act în meciul care a oferit titlul formației bihorene, când a petrecut pe parchet 30:59 minute. A fost coșgheterul partidei cu 26 de puncte, având 50% reușite din acțiune, dar și 14 puncte de la linia de fault. A încheiat jocul cu 2 recuperări, o pasă decisivă, 3 mingi pierdute și 2 intercepții pentru +20 în dreptul eficienței.

Pe lângă cele 18.75 puncte/meci în finală, MVP-ul acesteia a mai avut medii de 3 recuperări, 2.75 pase decisive și 19:25 eficiență în 28:10 minute/meci. În total, acesta a jucat 32 de meciuri în LNBM, cu medii de 14 puncte, 3.6 recuperări, 3.2 pase decisive, 14.8 eficiență în 28:25 minute.

De menționat contribuțiile lui Martin Zeno și Vaidas Kariniauskas în finală. Zeno a fost în double-digits în toate cele patru partide, cu 20, 10, 17 și 18 puncte. În jocul care a deschis finala, americanul a mai avut 5 recuperări și 6 assist-uri, cu +27 eficiență. Acesta a totalizat 65 de puncte în cele patru meciuri, cu o medie de 16.25.

Vaidas Kariniauskas a avut trei evoluții remarcabile în primele trei partide din ultimul act. A înscris 19 puncte în primul meci, iar în al doilea a început cu 11 puncte în sfertul unu, cu 14 în total. A fost coșgheterul meciului trei, cu 21 de puncte în 26:08 minute. În ultima partidă a înscris 6 puncte, astfel că are un total de 60 de puncte în finală, 15 pe meci.

*foto: Roby Boros



Vizualizează pagina personală a jucătorului Kris Richard
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSA Steaua București vs CSM CSU Oradea

Andreea Vlase / 13 June 2018 / 16:46


Galerie foto


0 
E extraordinar ca are contract cu noi pe inca un an. Din pacate orice contract rezista atata timp cat nu vine o oferta mult mai mare din alta parte, pt ca atunci platesti penalizarea si pleci. Din ce am auzit Clujul e cel care pluseaza. Sper sa ne tinem pe pozitie asa cum am facut si anul trecut cand Clujul a supralicitat la Zeno. 
14 June 2018 09:04
ajax CSM
0 
Nici nu s-a terminat bine campionatul si deja Clujul are intentie de transfer... nu prea cred.Deocamdată strategiile pt viitorul sezon nu sunt făcute, iar Silvasan ar tb să astepte reconfirmarea în funcție.Cât despre noi, nu cred că vom permite asa usor plecarea lui Kris. Despre Zeno nu cunosc detalii cu privire la prelungirea contractului. 
14 June 2018 09:48
0 
Chiar ma gandeam cand vor aparea zvonurile referitoare la plecarea lui Richard la Cluj. Sa fiu sincer, nu ma asteptam sa apara atat de repede, but here we go... 
14 June 2018 16:18
gyke he he
0 
la Sibiu sigur nu vine :) 
14 June 2018 19:07
0 
In afara de noi si Steaua toate celelalte echipe au inceput deja cautarile de jucatori. La Cluj 90% ca ramane Silva antrenor. Richard e momentan principala lor tinta. Avantajul Oradiei e participarea in Champions League si relatia foarte buna cu antrenorul si echipa. Dacaramane si Zeno, atunci e aproape sigur ca ramane si Richard. Mie mi-e frica de o oferta din exterior. Cu Zeno si Pasalic cluubul s-a compportat exemplar pe perioda accidentarilor asa ca sunt sanse mari sa-i vedem si in urmatorul sezon.
Eu l-as vrea si pe Denison. Cu acestia 4 plus Bobe, Fometescu, Tibarna si Mandache avem un nucleu solid pt urmatorul sezon. 
14 June 2018 19:37
1 
E "interesant" sa ajungi sa afli niste lucruri despre echipa ta de la suporterii altor echipe....

Daca e adevarata partea aia cu 90% (si ma tem ca da) atunci singurul motiv pentru care va merita sa merg la sala in viitorul sezon va fi sa vad eventuale evolutii individuale venite din partea unor jucatori noi. Si jocul echipelor vizitatoare. In doua sezoane singurul lucru pozitiv a fost ca, dupa plecarea lui Kariniauskas, antrenorul nu a mai avut iesiri foarte nervoase in ceea ce priveste jucatorii, cel putin in timpul meciurilor. Ca in ceea ce priveste jocul de echipa...

Trist mi se mai pare ca in ultimele doua sezoane Clujul s-a grabit sa isi constituie lotul definitiv din timp in ideea de a castiga omogenitate cat mai repede (asta si in speranta unor jocuri bune in cupele europene) si a reusit sa aiba cea mai mica "chimie" dintre primele 6 din campionat.

Altfel, ma gandesc cum ar fi sa vina Richards la noi si sa joace prost si sa mearga Kromah la voi si sa "rupa" tot. 
15 June 2018 10:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBM: Programul etapei 2-a din faza a doua a sezonului regulat
Cele trei meciuri din Grupa Roșie și unul din Grupa Galbenă vor fi transmise 
Sala Polivalentă din Timișoara ar putea fi gata la 5 ani după ce trebuia să găzduiască EuroBasket Women
Săptămâna trecută s-a semnat un nou contract și lucrările vor fi reluate la proiectul început în 2010 
LNBM MVP- Etapa 1, F2: Mladen Jeremic
Sârbul a fost decisiv în duelul de foc din Trivale 
Total Baschet, la ceas aniversar!
Împlinim 8 ani de existență 
Tony Bishop: „În prima parte am jucat foarte bine în defensivă”
Jucătorul Piteștiului a reușit coșul victoriei în meciul cu U-BT Cluj 
In memoriam - 14 ani fără Antonio Alexe
21 ianuarie 2005, o zi tristă pentru baschetul românesc 
Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești 
Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”
Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj 
Grupa Roșie. BCM U Pitești se impune la un punct după un duel de foc în Trivale
Cele două formații s-au luptat de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 10 puncte 
gyke @studentU
0 
Ești galant... 😉. Trebuie să strângem rândurile și sa revenim la nivelul de joc din Decembrie, dar oricum va fi foarte greu. Tragem linie duminică seara.  
click pt. Articol 23 January 2019 20:07
0 
1% i am lasat mai mult pt noi cu Craiova 🤣 Sa fim seriosi, acasa cu Pitestiul tre sa bateti, la fel Oradea cu TM. Mai ales ca voi veniti dupa o infrangere si Oradea dupa o sperietura ;) 
click pt. Articol 23 January 2019 18:12
gyke @studentU
0 
Asa ar fi normal sa se intample; doar ca am vazut etapa trecuta... o perioada eu nu mai fac pronosticuri :)
Meciul cel mai interesant mi se pare cel din grupa galbena intre Dinamo si Voluntari. Daca e vreo echipa de acolo care poate pune probleme celor 2 "retrogradate" la ocuparea locurilor de playoff, asta nu poate fi decat Voluntari. Meciul de sambata ne va arata daca chiar pot... 
click pt. Articol 23 January 2019 14:11
studentU in grupa rosie
0 
99% victorii pe linie pentru gazde 
click pt. Articol 23 January 2019 14:00
0 
La multi ani, felicitari pt tot ce faceti ! Si cum v-am mai scris, despartiti odata grupa 1 valorica de celalalte, asa postarile vor fi mai numeroase, iar articolele dvs despre jocurile aferente vor putea fi citite pe o perioada mai mare de timp, samd  
click pt. Articol 22 January 2019 15:55
trancer La mulți ani!
0 
Cu mulțumiri și respect pentru ceea ce faceti 
click pt. Articol 22 January 2019 09:53
unbaschetbalist @sabin.gherdan
0 
1. Intradevar meciurile din diviziile judetene ar avea mai putini spectatori, dar ar crea un awereness.

3. Cred ca 3x3 ar fi cel mai interesant (si mai usor de organizat)...poate faceti si voi un poll.

Apropo am uitat sa mentionez: La Multi Ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 09:02
0 
La cât mai multe articole interesante și, dacă se poate, inițierea /implicarea în campanii de mediatizare a baschetului. La mulți ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 08:35
mid53 Cu multumuri
0 
La Multi Ani! Tineti-o tot așa! 
click pt. Articol 22 January 2019 07:43
@lexCSU Total Baschet
0 
La multi ani !!!  
click pt. Articol 21 January 2019 23:12