INTERVIU Sabin Cîrstoveanu: „Sper să joc cât mai mult la cel mai înalt nivel”


Baschetbalistul de 19 ani a fost numit MVP-ul Turneului Final U20

La începutul acestei săptămâni, în Bucuresti a avut loc Turneul Final U20 masculin, la care au participat echipele: CS Agronomia Sports București, Știința București, Colegiul Național Aurel Vlaicu și CSO Voluntari. După trei zile de competiție, prin victoria obținută de Agronomia București în fața Științei, gazda acestui turneu a câștigat titlul național.

Cel mai bun jucător al meciului decisiv a fost Sabin Cîrstoveanu, care a reușit 32 de puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive și 5 intercepții în aproape 39 de minute petrecute pe parchet. Sportivul născut în Capitală, a avut procentaje de 53% din interiorul semicercului (8/15), 30% de la distanță (3/10) și 64% de la linia de pedeapsă (7/11), contabilizând pentru un indice de eficiență de +25.

Contactat de site-ul nostru, Sabin Cîrstoveanu a acceptat să ofere un interviu în care a vorbit despre Turneul Final, despre performanța sa dar și despre viitoarea sa carieră.

1. La mijlocul acestei săptămâni, împreună cu colegii tăi, ați reușit să câștigați campionatul național la U20. Care sunt sentimentele tale în urma acestui Turneu Final?

Sunt greu de descris. A fost un sezon dificil pentru noi, deoarece pe lângă schimbările din lot pe care le-am avut, au apărut și accidentări. Cu toate acestea, am reușit să câștigăm campionatul, ceea ce mă face foarte mândru de coechipierii mei și nu pot decât să zâmbesc uitându-mă în urmă la acest turneu final.

2. În acest sezon, ați pierdut de două ori în fața Științei București. Ce a făcut însă diferența în această partidă decisivă împotriva lor?

În acest ultim meci am jucat fără presiune. Am intrat cu toții cu atitudine în teren, pregătiți să dăm tot ce putem, indiferent de rezultat. Echipa a urmat de îndeaproape planul de joc gândit de antrenorii noștri și acest lucru a dat roade. Nu ne-a prestabilit nimeni că trebuie să luăm aurul, ci am câștigat finala cu gândul de a ne dovedi nouă înșine că sacrificiile pe care le facem nu sunt degeaba și pentru a da celor ce investesc în noi și susținătorilor noștri plăcerea de a vedea un meci frumos.

3. Ai fost cel mai bun marcator al echipei, prin urmare ai fost declarat MVP-ul acestui turneu. Cât de mult contează pentru tine acest aspect?

Sincer, nu mă gândisem la acest aspect în timpul turneului. Mi-am dorit doar ca acest premiu individual să ajungă la unul din cei 12 din echipa mea, însemnând, bineînteles, că CS Agronomia a câștigat campionatul. În același timp, mă bucură și obținerea titlului de MVP, fiindcă este o dovadă a muncii pe care o depun zilnic pentru sportul pe care îl iubesc.

4. Dacă îmi amintesc corect, și anul trecut la categoria U18 ați reușit să câștigați finala. Ai simțit diferit cele două experiențe și care ți s-a părut mai dificila?

Da, chiar dacă este vorba despre același scop și anume câștigarea campionatului, cele două au fost diferite. Anul trecut echipa noastră era compusă din jucători născuți în 1999 și 2000, iar din punct de vedere fizic, nu ne vedeam mai jos decât oricare altă echipă. Anul acesta a fost diferit, deoarece am rămas fără mulți jucători de bază de anul trecut și am avut cea mai tânără echipă a turneului, chiar cu 6 jucători nascuți în 2001, în contextul în care turneul fiind era pentru cei născuți în 1998. Dar împreună am reușit să depășim toate dezavantajele pe care le-am avut și să le transformăm în avantajul nostru. Este o dovadă a sistemului creat la clubul nostru, care nu este bazat pe câțiva jucatori, ci mereu vin alții pentru a completa spațiile rămase. Din acest punct de vedere, consider că anul acesta, în special turneul final, a fost mai dificil.

5. În vara de dinaintea acestui sezon te-ai antrenat cu lotul lui BCM U Pitești. Cât de mult a contat acest aspect în pregătirea ta?

M-a ajutat pe tot parcursul anului pregătirea cu BCM U Pitești. Am putut să simt pentru prima dată cel mai înalt nivel de baschet din țara noastră și am încercat să fiu ca un burete, să strâng cât mai multe informații de acolo, pentru a le transfera în jocul meu de la club.

6. Care sunt planurile tale legate de viitor, atât din punct de vedere al carierei sportive, cât și din punct de vedere a ceea ce va urma după? Ai un sportiv pe care îl respecți și l-ai luat drept model?

De-abia aștept să văd ce mai are baschetul să îmi ofere și sper să joc cât mai mult la cel mai înalt nivel din țara noastră și, de ce nu, afară. Îmi doresc să urmez și o facultate în paralel cu sportul, dar încă sunt indecis în alegerea acesteia. Fiind un fan înfocat al celor de la OKC Thunder, modelul meu este Russell Westbrook. Privindu-l, vreau să îi urmez abordarea pe care el o are meci de meci: indiferent dacă joacă la antrenament, în playoff sau într-un meci nesemnificativ, acesta îl trateaza ca pe ultimul său meci.

foto: Alina Cojocaru PhotographyCitește ultimele știri despre ACS Agronomia București

David Istrate / 26 April 2018 / 20:10


Galerie foto


0 
un tanar care pare bine crescut in ROMANIA! :)
si dpdv sportiv si ca educatie in general.

Altfel, in final 4 3 din Buc si una din provincie? Unde este U, @free62? Cum, nu suntem singura si cea mai mare pepiniera de juniori din tara?  
27 April 2018 10:41

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
TF U20M: Phoenix Galați a câștigat competiția, după o finală disputată contra Agronomiei
CS Universitatea Cluj a obținut ultima treaptă a podiumului, în dauna lui CSU Brașov 
TF U20M: Phoenix Galați și Agronomia București s-au impus în prima zi a competiției
Cele două echipe au trecut clar de CSU Brașov și CS U Cluj 
INTERVIU Sabin Cîrstoveanu: „Sper să joc cât mai mult la cel mai înalt nivel”
Baschetbalistul de 19 ani a fost numit MVP-ul Turneului Final U20 
U20M premii individuale. MVP: Sabin Cîrstoveanu (CS Agronomia)
Trei jucători de la Știința, în cel mai bun cinci al turneului final 
U20 M. Agronomia câștigă după un meci excelent în finala cu Știința
CN Aurel Vlaicu a ocupat ultima treaptă a podiumului 
U20 M. Știința și Agronomia se întâlnesc cu trofeul pe masă în ultima zi a turneului
Cele două echipe au trecut clar de Vlaicu și Voluntari în a doua zi a întrecerii 
U20 M. Victorie dramatică pentru Agronomia în fața celor de la Aurel Vlaicu
Știința a dominat fără probleme CSO Voluntari, în prima zi a turneului final 
U20M. Adam Toth, CSO Voluntari:”Avem niște adversari tari și o fie o luptă continuă în teren la fiecare meci”
Turneul final U20 Masculin are loc la Bucureşti, între 23 şi 25 aprilie 
U20M. Christian Chițu, CS Agronomia București:” Noi vom trata turneul meci cu meci și sperăm să ne clasăm cât mai sus.”
Turneul final U20 Masculin are loc la Bucureşti, între 23 şi 25 aprilie 
U20M. Denis Murgu, Știința București:”Cred că diferența o vor face ambiția și atitudinea.”
Turneul final U20 Masculin are loc la Bucureşti, între 23 şi 25 aprilie 
0 
un tanar care pare bine crescut in ROMANIA! :)
si dpdv sportiv si ca educatie in general.

Altfel, in final 4 3 din Buc si una din provincie? Unde este U, @free62? Cum, nu suntem singura si cea mai mare pepiniera de juniori din tara?  
click pt. Articol 27 April 2018 10:41
0 
In urmatorii ani Capitala va fi miezul baschetului juvenil. 
click pt. Articol 19 April 2018 23:58
0 
Mvp-ul finalei e numai unul... Felicitări mobitelco care cu aportul major al celor de 96 si 95 au dominat autoritar, Browsser foarte bun chiar daca nu a castigat nici un premiu special restul meciurilor echilibrate,dar reflecta realitatea din teren,galati câștiga locul 2 mai ales datorita experientei Superioare,si mobilitătate buna fiind o echipa scunda,Tudorache sub așteptări,Rasty si Nicolescu au tras vipo după ei fiind echipa cea mai Tânără si ne experimentata,Parjolescu si Potcoava făcând același lucru pentru Dinamo 
click pt. Articol 09 May 2015 20:32
0 
Mvp-ul finalei e numai unul... Felicitări mobitelco care cu aportul major al celor de 96 si 95 au dominat autoritar, Browsser foarte bun chiar daca nu a castigat nici un premiu special restul meciurilor echilibrate,dar reflecta realitatea din teren,galati câștiga locul 2 mai ales datorita experientei Superioare,si mobilitătate buna fiind o echipa scunda,Tudorache sub așteptări,Rasty si Nicolescu au tras vipo după ei fiind echipa cea mai Tânără si ne experimentata,Parjolescu si Potcoava făcând același lucru pentru Dinamo 
click pt. Articol 09 May 2015 20:32
ydesh_apu MVP Finala
0 
In lipsa unei finale, titlul de mvp al finalei nu a mai fost acordat. ;) 
click pt. Articol 09 May 2015 15:38
0 
Ma bucur ca revad in lista, juniorii de la U18! Bravo tuturor!! 
click pt. Articol 08 May 2015 15:16
0 
Merita subliniat ca tanarul jucator clujean a realizat un triple- double : 10 pct , 11 rec si 10 pase. O performanta rara mai ales la un turneu final. Felicitari, Nandor !!! 
click pt. Articol 07 May 2015 12:37
D12 chiar sunt
0 
tata si fiu ... dar fiul n-are nici o legatura cu caracterul tatalui. hartman senior e un muc al baschetului ploiestean de ani de zile. 
click pt. Articol 14 September 2014 20:49
marvashar dobitoc mic ce esti!
0 
mi juma de minge !tu lichea mica ce esti ,prost mai esti!dobi...cum se cere pauza, unui official,care copii cu mopul,care injurii aduse lui Neagu si Ene si mai ales care dintre timpitii din zona bancilor ai fost tu mai fotografule!!!! Mai razzzvvaanniiccaa organ... mica! 
click pt. Articol 04 May 2014 22:40
start corect
0 
asa trebuia o singura grupa,sigur dinamo ar mai fi socat pe careva, pacat ca nu are banca,clujul cu poate cel mai valoros lot de la turneu a platit pentru atitudinea de superioritate pe care o manifesta acesti jucatori ,uite ca au pierdut in fata celei mai slab cotate echipe  
click pt. Articol 29 April 2014 19:30