Kyndall Dykes, MVP-ul sezonului regulat din LNBM (Eurobasket.com)


Giordan Watson – MVP -ul finalei dintre Sibiu și Oradea, Cristi Achim, antrenorul anului

kyndall dykes mvp

Site-ul eurobasket.com a oferit premiile individuale, în opinia publicației, la finalul sezonului 2018/2019 din Liga Națională de Baschet Masculin. Astfel, Kyndall Dykes de la U-BT Cluj a fost votat de site drept „jucătorul sezonului” în România.

Dykes a adunat în acest sezon medii de 17,2 puncte, 4,5 recuperări și 3,2 pase decisive, cu 53,2% de la 2 puncte, 37,4% de la 3 puncte și +18,1 indice al eficienței. Sezonul lui U-BT Cluj s-a terminat însă în semifinale, când trupa ardeleană a pierdut în fața Oradiei. U-BT a câștigat în cele din urmă locul trei, după ce a câștigat finala mică împotriva lui SCM U Craiova.

Celelalte premii individuale acordate de eurobasket.com sunt următoarele:

MVP-ul finalei: Giordan Watson (CSM CSU Oradea) – distincție acordată și de totalbaschet.ro

Cel mai bun fundaș: Kyndall Dykes

Cea mai bună extremă: Tony Bishop (BCM U Pitești)

Cel mai bun pivot: Jason Washburn (U-BT Cluj)

Cel mai bun jucător strain: Kyndall Dykes

Cel mai bun jucător strain aflat la debut în LNBM: Vladan Vukosavljevic (SCM Timișoara)

Antrenorul anului: Cristian Achim (CSM CSU Oradea)

Revenim cu votul eurobasket.com în cee ace privește jucătorii autohtoni și echipele ideale ale sezonului.

*foto: Valentin Todea



Vizualizează pagina personală a jucătorului Kyndall Dykes
Vizualizează pagina personală a jucătorului Giordan Watson
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim

Eduard Popa / 11 June 2019 / 13:13


Galerie foto


romeovura Felicitări
1 
Să sperăm că o să-l mai vedem și sezonul viitor. Hai U-BT 
11 June 2019 15:16
trancer Dykes
0 
În jurul lui trebuie făcută echipa pt sezonul viitor. Iar mai departe are cuvântul antrenorul 
11 June 2019 16:15
2 
Cum sa il alegi MVP pe Dykes? cand il ai ca jucator in campionat pe Kris Richard, de departe cel mai complet jucator din LNBM. Parerea mea 
11 June 2019 17:24
0 
Bine spus, e părerea ta. Statistica vorbește de la sine. Dacă nu mă înșel Richard e peste Dykes doar la capitolul intercepții 
11 June 2019 17:47
0 
Dykes e singurul jucator de la cluj care sa remarcat in acest sezon, intr-o echipa in care semai remarca 4-5 intrun sezon in treg e greu sa ai cele mai bune cifre, e logic, nu? 
11 June 2019 17:56
studentU tot ca o parere
4 
Richard, fata de Dykes, nu-i genul de jucator care sa ceara prim planul in fiecare meci, nu vrea sa fie vedeta echipei. Ca personalitate l-as compara mai degraba cu Rasic. Devine decisiv atunci cand este cea mai mare nevoie el, dar nu iti acapareaza mingea asa cum o face KD.
Nu ma intelegeti gresit, asta e un plus al lui fata de KD. Dar pe de alta parte din pricina acestui fapt sufera la capitolul statistica. Iar cei de eurobasket.com cel mai probabil ca se bazeaza 99% pe statistica in acordarea acestor distinctii.  
11 June 2019 20:24
3 
Asta incerc si eu sa zic, el sta mai mult in umbra, dar te tuna cand trebuie😁 
11 June 2019 22:15
Oldtimer De fapt
1 
la KD MVP LNBM 2019 ( ca tot au americanii o slabiciune ptr acronime :) ), un merit substantial l-a avut dl. Silvasan , cu strategia si schemele implementate. Si ar merita titlul de Most Exploited Player...ca a tras dl. Silvasan de el..... KD e bun, el stie asta, motiv pentru care e cam ocoş...si ii si place sa dea okoş... Nu-l vad sub mana unui antrenor ca d-nii Achim sau Costescu...  
11 June 2019 22:45
romeovura Umbrelele
0 
Nu te consacră și nici nu fac sa ramai in istorie că fiind cel mai bun sau printre cei buni. Nu contest valoarea lui Richard, dar din cate am văzut îi lipsește ceva sa fie un pic peste Dykes. Și nu sunt de acord cu spusele lui Oldtimer, eu cred că ar fi un jucător pe care sar baza foarte lejer domni Achim sau Costescu, știind ce poate să facă și în apărare dar mai ales atac. Din păcate e nevoie să ști să-l joci și să ști cum să îl pui in practică la maximum potențial. 
12 June 2019 07:13
bulcul Achim si vedetele
0 
As spune ca asta era punctul nostru forte in sezoanele trecute, cand aveam Zeno - Barnette, dar in special Zeno era tipul de jucator care sa ia si sa bage mingea de unul singur, si te puteai baza pe asta. In ceea ce priveste Richard vs Dykes, Richard are unele meciuri in care pare rupt din rai si ii intra toate, dar as spune ca daca i-ai compara dupa influenta pe care o au intr-un meci, in ansamblu, 80% dintre meciuri poti spune incontestabil ca e mai bun Dykes. 
12 June 2019 07:36
raduv dykes vs richard
1 
Chiar daca imi place foarte mult stilul Richard, genul de jucator care pune echipa inaintea statisticilor personale, totusi l-as alege pe dykes 1 la mana pentru sufletul pe care il pune ( in aparare mi se pare mult peste Richard + media de recuperari pe meci, uneori peste pivoti) si 2 la mana pentru concentrarea lui in momentele cheie. Nu au fost putine meciurile cand la pauza avea o statistica dezastroasa si in sfertul 3-4 cand echipa era debusolata si incepea sa piarda teren in fata adversarilor, efectiv devenea de neoprit si de il tineau cate 2 oameni.
Daca acu 3 ani cand pe langa el mai avea niste guri de foc ( Moldoveanu, Rasic inainte de accidentare, Adamovic in unele momente), anul asta a avut pe langa el niste maini moarte de exceptie.
Numa uitandu-ma la partidele de play off cu Oradea cred ca in 2 dintre ele am fi luat-o la vreo 15 20 pct fara aportul lui dykes.



 
12 June 2019 07:55
0 
E normala alegerea celor de la eurobasket, pt ei conteaza doar statistica. Din acest motiv echipele cand transfera nu se bazeaza 100% pe acest criteriu. Dupa statistica pt Dykes ar trebui sa se bata cluburile din campionatele puternice ale Europei, dar nu intampla asta. Conteaza foarte mult si cu cine joci si aici ma refer in primul rand la coechipieri. Cand tot angrenajul echipei scartaie si ai tactica "dai-o lui Kyndall" jucatorul respectiv va urca "artifical" coeficientii. Binenteles si jucatorul trebuie sa fie foarte bun pt a fructifica munca echipei. Richard, in schimb, joaca doar pt echipa, ii pune pe altii in valoare, paseaza coechipierilor mai bine pozitionati fara sa-si asume riscuri inutile.
Pt mine, il prefer oricand pe Richard in locul lui Dykes. Dykes e in stilul lui Zeno, ii place foarte mult mingea si pierde multe oportunitati de a pasa coechipierilor care au reusit sa se scape de marcaj. E frustrant sa te lupti cu marcajul, sa faci risipa de efort sa ajungi intr-o pozitie buna si cel cu mingea sa nu te vada pt ca are doar cosul in vizor.
E doar parerea mea...
Eu as fi structurat MVP-ul pe 3 paliere : sezon regulat, play-off si finala. Pt sezon regulat l-as fi ales pe Hardy (a fost liderul celei mai constante echipe), pt play-off l-as fi ales pe Richard )pt a facut meciuri extraordinare cu Pitesti si Sibiu) iar pt finala Watson (a fost singurul care a a ramas la nivel inalt in toate cele 4 meciuri) 
12 June 2019 12:13
0 
As cauta cel mai bun jucator dupa eficienta calculata raportata la timpul petrecut pe teren. Eficienta supra timp suna ciudat, dar ma refer la formula eficientei din bsschet. Are si acesta formul a problemele ei: nu depuncteaza de exemplu o aparare pasiva la un jucator. 
12 June 2019 19:35

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
SURSE. Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Pivotul muntenegrean va bifa al doilea sezon în România 
76ers Pitesti
0 
Desi am vazut ca sunt foarte multe echipe interesate de serviciile lui nu am vazut pe acea lista echipa care ar avea cea mai mare nevoie de un jucator precum Dragos.. 
click pt. Articol 25 June 2019 01:28
0 
Singurul motiv pentru care ar ramane la Timisoara ar fi singuranta ca va juca si va primi si multe minute.
La echipele de top 3 ar fi cam greu pentru el sa vina si sa se impuna desi a demonstrat ca este capabil si e clar ca la Sibiu ar putea primi cele mai multe minute.
La Craiova exista deja un nucleu bun de jucatori tineri si majoritatea cred ca o sa isi prelungeasca contractele si ar fi greu sa primeasca multe minute si acolo.
Sincer nu m-ar mira sa ramana la Timisoara sau sa semneze cu cei de la Voluntari, unde probabil va avea un rol asemanator cu cel avut la Timisoara in acest sezon si unde se pare ca se vrea performanta si probabil vor avea o echipa mai bune decat Timisoara in sezonul viitor...
 
click pt. Articol 25 June 2019 01:16
tsc_1980 Csu Sibiu
0 
Poate sa vina orice strain, atata timp cat nu aveti un roman decent spre bun, nu aveti sanse la campionat. 
click pt. Articol 24 June 2019 20:37
gyke Mda
0 
Tritoiu cred că își face iluzii cu Diculescu. Nu văd ce motiv ar avea să rămână la Timișoara. A dovedit destule ca să arate că merită și trebuie să facă un pas în față. Va trebui să aleagă una din echipele de top 3, iar aici depinde de feeling ul lui. Deși mi l-aș dori la Sibiu și cred că ar fi o potrivire faină, sincer, în locul lui aș încerca un an la Cluj. La Oradea, cred ca minutele i-ar fi o idee mai limitate decât la celelalte două, dar Achim e foarte priceput în a împarți judicios timpul de joc. Vedem în câteva zile ce va alege.  
click pt. Articol 24 June 2019 19:34
u66 76ers
0 
Cand m-am referit la schimbarea totală de lot, m-am referit in primul rand la anul de după câștigarea campionatului si ă cupei. Nu mi s-a parut ok ce s-a întâmplat atunci si rezultatele s-au vazut. 
click pt. Articol 24 June 2019 18:11
0 
Pai ce jucatori sa pastrezi atat timp cat obiectivul a fost primul loc si ei au terminat pe 3? Asa se procedeaza cand nu iti indeplinesti obiectivele, pleci, sau asa ar fi normal la orice echipa din orice sport deci nu mi se pare ceva extraordinar ca se vrea o schimare totala la Cluj.
Pe de alta parte...sa il compari pe Dusko Vujosevic cu Lobont la capitolul antrenori, e cale lunga, nici la imagine nu cred ca sta mai bine domnul Lobont... 
click pt. Articol 24 June 2019 17:47
u66 Beniamin
0 
Dincolo de reticenta mea este dorința de a avea o echipa cu rezultate si mai ales cu un baschet frumos. Imi e dor de cand nu am mai vazut asta la noi. 
click pt. Articol 24 June 2019 17:01
0 
Oricum, ma bucur ca ti-am aflat adevarata parere si nu am ramas cu gandul/feelingul transmis din primului comentariu. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:51
0 
Iti inteleg perfect gandul tau cu privire la faptul ca sezon de sezon cu exceptia a 2 maxim 3 jucatori noi reconstruim si nu avem un nucleu cum de exemplu a fost KD-Adamovic-Barro care au jucat impreuna inainte sa vina la U si pe langa care jucatori experimentati precum Vlad Moldoveanu si Rasic s-au integrat perfect. Acela e un scenariu pe care as vrea sa il vad sezon de sezon, dar sunt constient ca nici in acest an nu o sa il vedem.

Eu inca raman optimist in ceea ce priveste aducerea lui Vujosevic si sper sa aducem jucatori experimentati care suplineasca o posibila lipsa de omogenitate la nivelul lotului. Pana la urma, Oradea ne-a aratat sezonul trecut ca se poate sa te formezi ca si lot pe parcursul sezonului si sa ai si rezultate bune. Nu e un scenariu ideal si de dorit, dar se poate lucra si avea rezultate bune si in astfel de context. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:50
u66 Beniamin
0 
Nu contest nicio clipă persoana noului antrenor. Sper sa fie sănătos pana la capat si sa se vada rezultatele la echipa. Dar Petricevici avea un atu în plus: cunoaște baschetul romanesc. Ca fan care vin de ani buni la baschet ma supăra faptul că noi trebuie sa o luam mereu de la zero ca sa construim o echipa, incluzând anul de după câștigarea campionatului. În timp ce Oradea si Sibiul păstrează un nucleu de jucători si sunt mai omogeni, noi pana in iarna o sa incercam variante. Pana la urma nu conteaza cati bani ai, ci sa ii folosesti cu cap iar noi am dovedit ca nu stim sa ii folosim. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:34