LIVE TEXT. Un meci cât un campionat: CSM CSU Oradea este noua campioana a României!

totalbaschet.ro

02.06.2016

CSM CSU Oradea și BC Mureș Târgu Mureș dispută, în această seară, meciul decisiv al finalei Ligii Naționale de baschet masculin. Confruntarea demarează la oră 19:00 și va fi transmisă în format LIVE TEXT și pe site-ul nostru, așa că va invităm să comentați ce se întâmplă pe parchetul Arenei Antonio Alexe.

De asemenea, jocul va fi transmis și la postul de televiziune DIGI Sport.

---

Sfertul al 4-lea

20:50 - CSM CSU Oradea este noua campioană a României. Partida se încheie cu scorul de 79-73. Revenim cu detalii!

20:47 - Mureșenii pierd mingea, iar Oradea este foarte aproape de titlu.

20:46 - Miha Zupan înscrie un coș extrem de important pentru Oradea. Barnabas Szaszgaspar solicită timp de odihnă când tabela indică 27 de secunde și 75-72 pentru Oradea.

20:43 - Coș cu fault pentru Martin Zeno. Scorul devine 72-69. Înscriu și mureșenii. Deja vu la Oradea. Zupan împarte liberele.

20:42 - Au mai rămas 94 de secunde, Achim a solicitat timp de odihnă. Se înregistrează din nou egalitate, la 69.

20:41 - Franklin este eliminat pentru cinci greșeli personale. Gajovic se află la linia de libere.

20:39 - Final de joc extrem de interesant. Mohammed egalează la 67, iar Franklin înscrie două puncte, scor 69-67.

20:38 - Oradea revine în avantaj după tripla lui Mandache, scor 67-64. Barnabas Szaszgaspar solicită timp de odihnă.

20:36 - Probleme și la Mureș, Goran Martinic comite două greșeli personale în 5 secunde și îl trimite pe Franklin la linia de libere. Le marchează pe ambele și se consemnează egalitate la 64.

20:33 - Mohammed înscrie un coș de trei puncte și își duce echipa în avantaj, scor 64-62. Cristi Achim solicită timp de odihnă. De remarcat că a fost primul coș după un minut întreg de ratări pentru ambele combatante.

20:32 - La jumătatea sfertului patru bihorenii conduc cu scorul de 62-61.

20:30 - Probeleme pentru Oradea, Franklin ajunge la 4 greșeli personale. Gajovic irosește șansa de a prelua conducerea, iar Ordea înscrie pe contra-atac după o serie de trei ratări. Barro răspunde. Diferența rămâne de un punct, 62-61.

20:29 - Partida rămâne echilibrată, cu 7 minute rămase scorul este 60-59 pentru gazde.

20:23 - Mureșenii vor avea posesia în ultimele 10 minute ale sezonului. Mohammed reduce din diferență la doar un punct.

Sfertul al 3-lea

20:22 - Uros Lucic comite fault pe recuperare, în ultima secundă a partidei și îl trimite pe Goran Gajovic la linia de pedeapsă. Acesta marchează ambele libere, iar sfertul se încheie nedecis, 15-15. Bihorenii păstrează avantajul de 3 puncte de la pauză, 58-55.

20:20 - Gazdele bâlbâie o minge în atac, iar Goran Martinic nu iartă. Muntenegreanul a ajuns la cinci aruncări marcate de la mare distanță. Scorul devine 58-53 pentru Oradea.

20:17 - Același Lucic scutură plasa de la mare distanță, iar bihorenii se distanțează la 9 puncte, scor 58-49. De remarcat că mureșenii nu au punctat de după semicercul de 6.75 în acest sfert. Barnabas Szaszgaspar solicită timp de odihnă.

20:15 - Fraseniuc împarte liberele, iar Lucic înscrie pe urmărire. Se păstrează un avantaj de două posesii.

20:14 - În minutul 27 tabela indică scorul de 53-48 pentru bihoreni.

20:10 - Franklin ajunge la trei greșeli personale. Diferența rămâne de o posesie între cele două combatante, 50-48 în favoarea gazdelor.

20:07 - Zeno și Lazar au marcat amândoi câte patru puncte în primele două minute ale sfertului 3. Pustahvar înscrie și el, iar diferența este de un singur punct, scor 47-46 pentru gazde.

20:02 - Meciul se reia cu repriza secundă.

Sfertul secund:

19:48 - Oaspeții câștigă sfertul secund, 25-23 după ce Mohammed scutură plasa de la mare distanță, cu panoul. După 20 de minute CSM CSU Oradea conduce cu 43-40 pe BC Mureș Târgu Mureș. De remarcat că elevii lui Barnabas Szaszgaspar au doar 21% din interiorul semicercului respectiv 47% de după semicercul de 6.75 și 88% de la libere. De partea cealaltă orădenii suferă la aruncarea de pedeapsă cu un procentaj de 42% respectiv 36% de la trei puncte și 62% din interiorul semicercului.

Zeno are 10 puncte marcate de la gazde, iar Martinic 16.

19:45 - Goran Martinic ține BC Mureș în viață cu o altă aruncare de la mare distanță. Fundașul are 16 puncte înscrise.

19:44 - Am intrat în ultimele 90 de secunde ale primei reprize. Oradea se află în continuare în avantaj, 43-34.

19:42 - Goran Martinic reduce din diferență cu a 3-a triplă înscrisă în acest joc.

19:41 - Gazdele beneficiează de un avantaj de 11 puncte, 38-27 după coșul lui Barnette. Mureșenii se întrec în ratări.

19:36 - Bihorenii se distanțează la nouă puncte cu 4 minute rămase din sfertul secund.

19:34 - Galeria mureșeană domină fondul sonor după un three point play a lui Mohammed, 24-29.

19:32 - Martinic scutură plasa, iar Mureș izbutește un 5-0 run. Mandache răspunde cu o aruncare de la mare distanță, scorul devine 29-21 în favoarea gazdelor, iar Barnabas Szaszgaspar își epuizează time-out-urile în această repriză.

19:31 - Mohammed sparge gheața cu o pătrundere după care este sancționat cu greșeală tehnică. Americano-ghanezul a protestat, solicitând „and one”, iar Ciulin i-a acordat greșeală tehnică.

19:30 - Mureșenii nu găsesc drumul spre coș, având un procentaj de 15% din interiorul semicercului. Barnabas Szaszgaspar îl trimite în teren pe Fraseniuc.

19:26 - Mureșenii continuă să rateze, iar Oradea se desprinde la 7 puncte, 22-15. Bihorenii comit trei greșeli de echipă în 70 de secunde.

Sfertul întâi:

19:23 - Primul sfert se încheie în avantajul gazdelor, scor 20-15. Gazdele au 33% la aruncări libere, 2 din 6. Mureșenii au înscris de 2 ori din interiorul semicercului având un procentaj de doar 17% la aruncări de două puncte.

19:22 - Martinic este reintrodus pe pachet cu 15 secunde rămase de disputat din primul sfert.

19:20 - Mandache marchează o triplă și stabilește cea mai mare diferență de până acum, 19-12. Polyak răspunde cu aceeași monedă. Scorul devine 19-15.

19:18 - Barnabas Szaszgaspar solicită primul timp de odihnă.

19:16 - Franklin înscrie printr-un procedeu nu foarte familiar lui, tip-in. Ambele formații sunt în bonus după 7 minute scurse. Scorul este 14-12 pentru gazde, după ce Barro a înscris două libere.

19:15 - Mohammed ia jocul pe cont propriu și obține două libere pe pătrundere. Americano-ghanezul le împarte. Scorul este 12-10 pentru CSM CSU Oradea.

19:14 - Martinic este schimbat cu Pustahvar. Barnette ratează trei libere consecutive la scorul de 11-9. O marchează pe a 4-a.

19:12 - Goran Martinic comite rapid două greșeli personale. Muntenegreanul îi transmite antrenorului că dorește să rămână pe parchet.

19:11 - După cinci minute tabela indică egalitate la nouă.

19:09 - Mureșenii trec la conducere grație coșurilor marcate de Fraseniuc și Barro, scor 9-7.

19:06 - Primele puncte vin după 80 de secunde. Will Franklin reușește un fault coș, însă ratează libera. Mohammed răspunde.

19:02 - Partida este întreuptă pentru a se curăța parchetul și masa oficială de confetti.

18:59 - Oradea va începe cu Zeno, Mandache, Franklin, Nuhanovic și Barnette, în timp ce mureșenii au un prim cinci format din Martinic, Fraseniuc, Gajovic, Mohammed și Barro.

18:53 - A început anunțarea celor două formații. Mureșenii și brigada de arbitri sunt prezentați în aplauzele celor prezenți.

18:46 - Se mai observă puține scaune libere cu 15 minute până la debutul confruntării.

18:45 - Mureșeni vor conta și de această dată pe serviciile lui Ivan Ivanovic. Jurevicus a fost lăsat în afara lotului.

18:40 - Arbitrii confruntării și-au făcut apariția pe parchet alături de comisarul partidei. Brigada este formată din Marius Ciulin, Alexandru Olaru și Bogdan Podar, iar comisar este Marius Marinescu.

18:39 - Fanii celor două echipe și-au intrat în rol cu 20 de minute până la debutul jocului.

18:30 - Ambele formații au ieșit la încălzire.

18:15 - Se anunță o seară încendiară în Arena Antonio Alexe, la propriu. În sală temperatura este extrem de ridicată.

18:10 - Sportivii echipei din Oradea au părăsit terenul și s-au îndreptat către cabine.

18:00 - Aproximativ 1000 de spectatori sunt deja prezenți în Arena Antpnio Alexe din Oradea. Primii fani au sosit la sală la ora 16:00.