LNBM - MVP Etapa a XIII-a: Andriy Agafonov


Ucraineanul din lotul Piteștiului a fost perfect la aruncările din acțiune, reușind una dintre cele mai solide prestații ale sezonului în LNBM

BCM U FC Argeș Pitești a obținut o victorie extrem de importantă în etapa a 13-a din LNBM în fieful celor de la BC SCM Timișoara, victorie în urma căreia a rămas aproape de formațiile din partea superioară a clasamentului. Argeșenii au controlat jocul în totalitate și s-au impus în final cu 81-74. 

Acest succes al trupei din Trivale nu avea cum să apară fără prestația excelentă a ucraineanului Andriy Agafonov, care a fost MVP-ul meciului, fiind perfect la aruncările din acțiune, reușind de asemenea cea mai bună prestație personală stagională. În urma unui joc extrem de solid în fața unui adversar redutabil, Agafonov a fost desemnat de către redacția TotalBaschet ca fiind MVP-ul rundei cu numărul 13 din LNBM. 

Titular, sportivul din țara vecină a fost folosit 33 de minute de către Hristu Șapera în meciul din Sala „Constatin Jude” din Timișoara, timp în care și-a definitivat o linie statistică formată din 29 de puncte, 3 recuperări, 4 pase decisive, 1 intercepție, 3 capace și 3 mingi pierdute, totul pentru un solid indice la eficiență de 35 de unități. Evoluția lui Agafonov este cu atât mai remarcabilă cu cât în 33 de minute nu a ratat nicio ratare din acțiune în contextul în care a aruncat destul de mult, având în final următoarele procentaje: 100% (9/9) de la 2 puncte, 100% (2/2) de la 3 puncte și 71% (5/7) din dreptul liniei de fault. 

Pentru elevul lui Hristu Șapera acest gen de prestație nu este ceva nou, Agafonov având meci de meci evoluții solide, fiind un jucător de bază și constant din angrenajul grupării argeșene. Până în prezent, Andriy nu a ratat niciun meci pentru Pitești în campionat, reușind în cele 13 meciuri jucate să adune medii foarte bune cu 18.2 puncte pe meci, 6.0 recuperări, 1.5 pase decisive și un indice la productivitate de 19.3, totul în 28:28 minute jucate. 

Alte două prestații solide care neapărat trebuie menționate sunt cele ale lui Goran Martinic în victoria Craiovei cu Mureșul (22 puncte, 8 recuperări, 11 pase decisive și 38 la eficiență), respectiv cea a lui Cătălin Baciu în victoria Stelei cu Sibiu (18 puncte, 5 recuperări și 18 la eficiență). 



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Vizualizează pagina personală a jucătorului Andriy Agafonov
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Timișoara vs BCM U FC Argeș Pitești

Radu Bărăian / 09 January 2018 / 8:00


Galerie foto


andrac Agafonov
0 
Un jucator complet, precis, care nu se pierde in momente importante. 
09 January 2018 09:16
0 
Pai in el, Ako si Nicoara stam. Russell are momente iar Troupe cu driblingurile ciudate cam pierde mingi importante. Finlandezul e ok in aparare dar era si mai bun daca marca mai des. 
10 January 2018 11:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Greșeli de arbitraj pe finalul meciului SCM U Craiova – SCM Timișoara
Oficialii au ratat câteva decizii importante pe finalul meciului. Foto + Video 
Jason Washburn, omul meciului pentru U-BT Cluj Napoca în victoria cu CSA Steaua
Kyndall Dykes a fost cel mai bun marcator al clujenilor 
SCM Timișoara se impune în deplasare cu SCM U Craiova după un meci foarte strâns
Partida din Bănie a consemnat numeroase schimbări de lider de-a lungul acesteia 
U-BT Cluj câștigă un meci disputat cu CSA Steaua, la debutul în playoff-ul LNBM
Clujenii au revenit de la -16, grație unui run de 21-2 în sfertul al treilea 
BC CSU Sibiu și Dinamo Știința București, din nou față în față după duelul din Cupa României
Cele două formații se întâlnesc în prima rundă de playoff 
CSM CSU Oradea și BCM U Pitești se întâlnesc în primul tur din play-off
Cele două au luptat una contra celeilalte pentru un loc în semifinale și sezonul trecut 
Igor Mijajlovic: „Știm că trebuie să dăm totul şi să punem inimă în ceea ce facem”
Amedeo Casale: „Din ultimul meci cu Timișoara ne-am învățat lecția” 
Interviu Andrei Mandache: „Cu atâtea probleme create la echipă, consider că am scos maximum din acest sezon”
Veteranul Stelei vorbește despre duelul cu U-BT Cluj, colaborarea cu cei de la Steaua dar și reacomodarea la viața din București 
Playoff LNBM. Analiza seriei U-BT Cluj-Napoca – Steaua București
U-BT Cluj și Steaua și-au împărțit victoriile în sezonul regulat din acest sezon 
INTERVIU Dragoș Diculescu: „Mergem în Bănie să obținem cel puțin o victorie”
Tânărul baschetbalist ne-a vorbit despre sezonul regulat, selecția la All-Star Game și colaborarea cu antrenorul Cristian Bota 
gyke Ahahaha
0 
Exact, oare ce ne-a dat de gol??? De-abia aștept să se împlinească previziunea ta și să jucăm cu Timișoara... Acum serios, la ce am văzut în seara asta, emoțiile mele tind spre zero în sferturi și semifinale, o spun fără dram de condescendență.  
click pt. Articol 24 April 2019 22:24
studentU @sibieni
0 
va e un pic teama de TM in semi :)
si mie mi-ar fi in locul vostru si cred ca si asta va fi semifinala 1: sb-tm 
click pt. Articol 24 April 2019 22:06
0 
De ce nu a jucat Calota? E accidentat? 
click pt. Articol 24 April 2019 20:55
JCN !?!?
0 
Sa imi explice cineva ultimele 15 secunde, eu n-am inteles nimic. 
click pt. Articol 24 April 2019 20:44
0 
daca americanii nu jucau doar pentru ei puteam castiga mai lejer(cu toate ca am avut un joc modest) 
click pt. Articol 24 April 2019 20:40
0 
cum ziceam, TM isi va vinde scump pielea, indiferent de problemele de la echipa.  
click pt. Articol 24 April 2019 20:28
studentU la -16 or fi fost cativa
0 
care sa ne cante prohodul.

Gratie unui run am revenit si castigat cu marja de siguranta destul de mare. Jocul oscilant, am pierdut increderea si bucuria din acele doua-trei jocuri pe care toti le-am laudat si remarcat, la final de grupa rosie. La Steaua probleme cu rotatia scurta si antrenorul slabut, mai slabut decat al nostru chiar :))

Ceva legat si de arbitraj, care in seara asta mi s-a parut bun spre foarte bun. Ca sa remarcam si astfel de lucruri, nu numa sa ne plangem cand arbitrajul strica jocul.

Mergem cu incredere in meciul doi. Haide U!
 
click pt. Articol 24 April 2019 20:27
studentU ok, merci de clarificari
0 
tm chiar nu cred ca vor renunta asa usor ;) 
click pt. Articol 24 April 2019 16:31
0 
Meciul 2 nu va fi live, figurează ca înregistrat de la ora 21.00, digi sport4. S-a schimbat transmisia? 
click pt. Articol 24 April 2019 16:19
gyke Pai
0 
dupa capu' meu... La Cluj am mers pe factorul surpriza, daca Steaua nu ia meciul 1 nu mai ia nici unul. La Oradea e destul de clar pentru mine ca Pitesti nu va castiga la Oradea, dar un meci din serie trebuie sa ia deci, meciul 3... iar la Craiova, uite, sa nu mai fie dubii, revin si zic 3 0, Timisoara intra rapid in vacanta (desi pe noi ne avantajeaza o serie lunga aici). 
click pt. Articol 24 April 2019 15:02