Memorialul Antonio Alexe: CSM U Oradea trece de KK Metaljac Valjevo

totalbaschet.ro

07.09.2014

CSM U Oradea a ieşit învingătoare după al doilea duel din cadrul Memorialului Antonio Alexe. Formaţia bihoreană s-a impus în faţa grupării ce va evolua sezonul acesta în Liga Adriatică, KK Metaljac Valjevo, scor 87-72 (17-22, 21-21, 19-11, 30-18). Conform programului orădenii vor întâlni mâine pe Inter Bratislava, grupare ce nu a cunoscut victoria la acest eveniment.

Gazdele au intrat greu în joc, suferind la captitolul apărare şi oferind adversarului şansa de a înscrie mai multe coşuri uşoare. Prima repriză s-a dovedit a fi una echilibrată, oaspeţii înscriind pe sirenă mai multe coşuri de la mare distanţă fapt ce i-a propulsat în avantaj, scor 43-38 după 20 de minute. Asemeni confruntării precedente, CSM U şi-a revenit după pauză, a practicat un joc mai competitiv şi a reuşit să se distanţeze decisiv. Markovic&co. au înscris şapte coşuri de trei puncte în repriza secundă, faţă de doar două ale adversarului, aspect ce s-a simţit pe tabelă. În schimb, Metaljac Valjevo a controlat situaţia sub ambele panouri, izbutind 14 recuperări ofensive faţă de doar 4 ale adversarului.

Cristian Achim a rulat întreg lotul cu excepţia locanicilor Sergiu Pop, Ştefan Varga şi Hora Hora, ambii nefolosiţi la acest turneu. Radovan Markovic a fost principalul marcator al confruntării cu 1 puncte, fiind urmat de căpitanul Subotici cu 14 puncte şi 3 recuperări, în timp ce Hatten a izbutit 13 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive şi 5 mingi câştigate. Au mai punctat Dillon 12, Ţîbîrnă 10, Krapic 9, Paşca 6, McGhee 5, Popescu 2. De partea cealaltă Josilo Marko a contribuit cu 15 puncte.