Patru „lei” în double-digits cu Piteștiul

08.01.2018

BC SCM Timișoara a pierdut cu 74-81 meciul din etapa a 13-a a Ligii Naționale, în fața celeilalte echipe alb-violete, BCMU FC Argeș Pitești. Deși au avut patru jucători cu peste 10 puncte înscrise, „leii” au cedat al doilea meci consecutiv pe teren propriu. Două dintre piesele de bază au avut probleme

Cei mai buni marcatori timișoreni în disputa de duminică au fost Mladen Jeremic și Octavian Popa Calotă, cu câte 17 puncte.

Mladen Jeremic are probleme cu degetul mare de la picior de o lună și nu a intrat în primul 5. A evoluat 28:25 minute și și-a ajutat echipa să revină în joc cu niște coșuri importante. Căpitanul timișorenilor a marcat 13 puncte în sfertul patru, inclusiv tripla cu care gazdele au preluat conducerea în penultimul minut. Sârbul a ratat două libere în ultimul minut, când putea să își readucă echipa în avantaj, la scorul de 74-75. Jeremic a înscris 3 aruncări de două puncte din 7 încercate (43%) și 3 din 10 de la distanță. A transformat 2 libere din 4. A mai avut 5 recuperări (1/4), 3 pase decisive, 2 faulturi, o minge pierdută și 3 intercepții pentru +14 indice al eficienței.

Sârbul care împlinește mâine 30 de ani este cel mai bun marcator al timișorenilor și în acest campionat. În 12 meciuri are medii de 15.9 puncte, 3.6 recuperări, 3.3 pase decisive, 1.8 mingi pierdute și 1.2 intercepții. A jucat 28:30 minute pe meci cu 15.1 eficiență.

Octavian Popa Calotă a fost cel mai eficient timișorean duminică, cu +21 indice al eficienței. Fundașul a înscris 17 puncte, cu 5/7 la aruncările din interiorul semicercului (71%), 1/3 de la distanță și 4/4 de la linia de fault. A adăugat 5 recuperări, 5 pase decisive, 2 faulturi, 3 turnover-uri și o intercepție în 28:47 minute. Fundașul de 33 de ani a dat 12 din cele 17 puncte în prima repriză.

Popa Calotă are medii de 13 puncte, 4.3 recuperări, 4.5 pase decisive, 2.8 mingi pierdute și 1.8 intercepții în această ediție de campionat. A jucat 25:55 minute/meci în cele 13 etape, cu 15.6 eficiență medie. Din punct de vedere statistic, are cel mai bun sezon al său până acum.

Adrian Diaz a marcat 15 puncte în partida cu Piteștiul. A avut 5 din 7 la șuturile de două puncte (71%) și 5/8 de la linia de fault (62%). A fost cel mai bun recuperator al gazdelor cu 8 mingi prinse la panou, dintre care 5 în atac. A scos 8 faulturi, a comis 3 greșeli personale, a pierdut o minge și a reușit un capac. A avut 18 unități în dreptul eficienței, după ce a jucat 22:55 minute.

Pivotul american este cel mai eficient jucător al formației de pe Bega (16.4 eficiență medie) și  al doilea marcator, cu o medie de 14.2 puncte în 13 meciuri. În 22:02 minute are 5.3 recuperări, 1.2 pase decisive, 3.4 faulturi și 0.6 capace.

Milos Komatina a jucat cel mai mult în tabăra gazdelor la duelul alb-violet. Deși cu o zi înainte a fost „pe perfuzii”, după cum indica antrenorul său, extrema de forță a stat pe parchet 36:20 minute. A încheiat partida cu 13 puncte (4/8 de două puncte, 1/2 de la distanță și 2/3 la linia de fault). A mai reușit 4 recuperări (2/2), 3 pase decisive și 2 intercepții, cu +16 indicele eficienței. Cu muntenegreanul în teren, „leii” au avut +4.

Milos Komatina este jucătorul cel mai utilizat de Tudor Costescu în această ediție de campionat cu o medie de 30:03 minute/meci. În cele 13 partide a reușit 12.8 puncte/meci, 4.4 recuperări și 2.5 pase decisive.

Pentru BC SCM Timișoara urmează o deplasare dificilă, la Sibiu, sâmbătă 13 ianuarie, de la ora 18.