Randal Falker este noul pivot al celor de la BC CSU Sibiu


Americanul a bifat două finale consecutive în ultimele sezoane alături de Steaua CSM Eximbank

randal falker transfer sibiu

CSU Sibiu a anunțat pe pagina oficială un nou transfer pentru sezonul competițional 2018-2019. Aceștia au semnat o înțelegere cu americanul în vârstă de 33 de ani, Randal Alan Falker, ce evoluează pe poziția 5.

Falker a evoluat pentru Steaua CSM Eximbank în sezonul 2016-2017, iar în sezonul 2017-2018 a revenit în lotul roș-albaștrilor după doar 5 partide disputate pentru Salta Basket, în Argentina, unde a avut medii de 6 puncte și 5 recuperări în 17 minute jucate pe meci.

Astfel, alături de steliști, a bifat două finale consecutive în Liga Națională de Baschet Masculin, ambele încheiate cu o medalie de argint.

În sezonul 2017/2018, Randal Falker a avut medii statistice de 10.6 puncte, 7.4 recuperări, 2.7 pase decisive și 1.0 capace, în 27 de partide jucate. De asemenea, a avut procentaje de 56% la aruncările din acțiune și 52% la linia de libere.

De menționat este și faptul că pivotul american a fost MVP al Franței în 2014 alături de Nancy, echipă la care a petrecut trei sezoane, până în 2016. În aceeași perioada, acesta a evoluat chiar împotriva celor de la Asesoft Ploiești, francezii reușind o victorie la care Randal a contribuit cu 16 puncte și 8 recuperări.

Rămâne de văzut cum va împărți Dan Fleșeriu minutele pe poziția 5, dat fiind faptul că în lotul sibienilor mai este și Chris Cooper. Cu toate acestea, în sezonul precedent Cooper a împărțit de mai multe ori parchetul în același timp cu Jordan William, celălalt pivot din lotul ardelenilor.

Astfel, până în acest moment, lotul Sibiului arată astfel: Monyea Pratt, Mirel Dragoste, Wilhelm Brosser, Chris Cooper, Kevin Hardy, Lucas Tohătan, Isaiah Philmore, Alexandru Cristian Varga, Randal Falker.

*foto: Cătălin Soare



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Randal Falker

Mara Mihăilescu / 10 August 2018 / 18:07


Galerie foto


tanaseb Sibiu
0 
Arata foarte bine sub panou. Oarecum era de asteptat sa aduca jucatori straini buni in lipsa unor romani mai experimentati. Falker, pe langa Afafonov de la Pitesti si Diaz de la Tm, mi s-auparut cei mai bun pivot din tara.  
10 August 2018 18:21
trancer Sibiu
0 
Wow, ce jucători defensivi si-a putut trage Sibiul! Va fi cam interzis de jucat sub panou împotriva lor. Mai mult ca sigur aici e mana lui Georgescu. Cu toate acestea, este evident ca problema mare a echipei va fi partea de aruncări. Din cei 5 străini practic doar unul, maxim 2 arunca ceva 
10 August 2018 18:32
gyke CSU
0 
Pe partea defensiva, trebuie adaugati si Hardy si Pratt, chiar si Mirel, care sunt niste aparatori excelenti.
Problema o reprezinta intradevar ofensiva, unde foarte multi jucatori au un range limitat, cel putin pe hartie. Dar situatia se poate imbunatatii cu ultimul strain.
Povestim... 
10 August 2018 18:55
DonJuan Totuși?
0 
Ne trezim iar în play off că nu avem un jucător "pur sânge marcator" pentru că lui Dan ii plac doar apărători. Daca nu aducem un marcator adevărat se repeta aceași poveste de anul trecut. Și anul trecut am mai avut totuși un Lasser, care daca era "on fire" îți dădea 30pct pe meci. 
10 August 2018 18:45
gyke chill
0 
Putina rabdare... 
10 August 2018 18:59
0 
Eu uz era Recurg Ger De Te eee de Wf 
10 August 2018 19:32
mitupower Zeno...
0 
..la Sibiu? 
10 August 2018 22:07
0 
Ceva zvonuri sau???  
11 August 2018 00:16

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Cătălin Burlacu revine pe prima scenă a baschetului românesc
Fostul căpitan al lui Asesoft o va antrena pe CSA Steaua București 
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58
mikki corect, subscriu..
0 
mai putin la .victorii fara dubii..victoriile sunt mai frumoase cand exista si oponenti pe masura sau meciuri incrancenate, dar cel mai bun castiga. si e bine ca macar teoretic fiecare sa aiba sansa sa, nu??? 
click pt. Articol 19 July 2019 21:04
PowerGuard Performanta
0 
Performanta se obtine cand esti cel mult la acelasi nivel valoric cu adversarul (pe hartie) iar tu castigi. Surpriza e cand esti mai slab decat adversarul dar castigi. A treia situatie e asesoft like, ai lot bun, arbitrii sclaveti te pupa in cwr pentru ciolanul aruncat discret, federatia te rezolva cu orice si la sfarsit manareala iti iese si castigi fara nici o glorie. Poate ca la CJ anul asta va fi a patra situatie, antrenor de exceptie, lot excelent si victorii fara dubii. Asta daca nu au alte planuri Achim si Fleseriu ;) 
click pt. Articol 19 July 2019 21:00
mikki de acord cu tine ..bulcul
0 
mi-ar placea sa-l vad jucand pe Aaron ce 2-3 si sa aducem inca unul 1-2 chiar 3, bun shooter, printre alte calitati. este doar o parere. dar, stie Achim ce face. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:48
mikki da..
0 
suna bine cand vb de baschetbalisti care ne-au placut! 
click pt. Articol 19 July 2019 18:32
mikki ...sa fie baschet!
0 
si eu cred ca Broussard a fost transferul de baza si singurul de fapt. ca la Barnette va fi prelunigire daca va fi el, cum zice toata lumea. daca suna bine cand spui Zeno, Diaz, Laser, Dykes, Agafonov... 
click pt. Articol 19 July 2019 18:31
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia. asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:20
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia.asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini.. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:19
mikki glumind vorbind..
0 
nu cred ca Dule vrea sa-si arate valoarea in competitia de la noi doar antrenand niste jucatori mai valorosi ca ceilalti.. altfel cred ca vrea sa le dea lectii lui Achim, Fleseriu, Nini, etc. daca echipa ar fi mult mai valoroasa si ar castiga nimeni nu ar vorbi de meritul lui, ci al jucatorilor. stie el ce face, fiti siguri. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:16
mikki @vass bella
0 
cu riscul de a primi dislikuri la greu..echipa UBT a fost superioara daca nu sensibil egala celorlalte competitoare si in ultimii 2 ani. diferenta a facut-o cred antrenorii, micile detalii, greselile proprii..fiecare cred ca si-ar dori sa aduca spuma..dar nu stiu ce provocari poti oferi jucatorilor mai buni ca sa nu mearga in alta parte. sigur si salarii mai mari..dar eu cred ca se poate castiga campionatul fara a arunca banii aiurea. repet daca diferenta de valoare intre UBT si restul va fi mare din start, fara drept de apel, nu stiu ce rost ar avea prezenta lui Dule pe banca deoarece si Silva ar putea sta lejer. cred ca nici Dule nu a solicitat jucatori extraordinari pt a castiga campionatul in Romania. cei adusi fiti sigur ca au girul lui, fara nici o chestie. prezenta lui pe banca garanteaza existenta unei echipe cu adevarat, multa, multa munca si antrenament la greu si luarea celor mai bune decizii in timpul partidelor..iar daca nu vor confirma se vor autoexclude si vor veni altii. situatia cred ca e de domeniul normalitatii. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:11