Randal Falker este noul pivot al celor de la BC CSU Sibiu


Americanul a bifat două finale consecutive în ultimele sezoane alături de Steaua CSM Eximbank

randal falker transfer sibiu

CSU Sibiu a anunțat pe pagina oficială un nou transfer pentru sezonul competițional 2018-2019. Aceștia au semnat o înțelegere cu americanul în vârstă de 33 de ani, Randal Alan Falker, ce evoluează pe poziția 5.

Falker a evoluat pentru Steaua CSM Eximbank în sezonul 2016-2017, iar în sezonul 2017-2018 a revenit în lotul roș-albaștrilor după doar 5 partide disputate pentru Salta Basket, în Argentina, unde a avut medii de 6 puncte și 5 recuperări în 17 minute jucate pe meci.

Astfel, alături de steliști, a bifat două finale consecutive în Liga Națională de Baschet Masculin, ambele încheiate cu o medalie de argint.

În sezonul 2017/2018, Randal Falker a avut medii statistice de 10.6 puncte, 7.4 recuperări, 2.7 pase decisive și 1.0 capace, în 27 de partide jucate. De asemenea, a avut procentaje de 56% la aruncările din acțiune și 52% la linia de libere.

De menționat este și faptul că pivotul american a fost MVP al Franței în 2014 alături de Nancy, echipă la care a petrecut trei sezoane, până în 2016. În aceeași perioada, acesta a evoluat chiar împotriva celor de la Asesoft Ploiești, francezii reușind o victorie la care Randal a contribuit cu 16 puncte și 8 recuperări.

Rămâne de văzut cum va împărți Dan Fleșeriu minutele pe poziția 5, dat fiind faptul că în lotul sibienilor mai este și Chris Cooper. Cu toate acestea, în sezonul precedent Cooper a împărțit de mai multe ori parchetul în același timp cu Jordan William, celălalt pivot din lotul ardelenilor.

Astfel, până în acest moment, lotul Sibiului arată astfel: Monyea Pratt, Mirel Dragoste, Wilhelm Brosser, Chris Cooper, Kevin Hardy, Lucas Tohătan, Isaiah Philmore, Alexandru Cristian Varga, Randal Falker.

*foto: Cătălin Soare



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Randal Falker

Mara Mihăilescu / 10 August 2018 / 18:07


Galerie foto


tanaseb Sibiu
0 
Arata foarte bine sub panou. Oarecum era de asteptat sa aduca jucatori straini buni in lipsa unor romani mai experimentati. Falker, pe langa Afafonov de la Pitesti si Diaz de la Tm, mi s-auparut cei mai bun pivot din tara.  
10 August 2018 18:21
trancer Sibiu
0 
Wow, ce jucători defensivi si-a putut trage Sibiul! Va fi cam interzis de jucat sub panou împotriva lor. Mai mult ca sigur aici e mana lui Georgescu. Cu toate acestea, este evident ca problema mare a echipei va fi partea de aruncări. Din cei 5 străini practic doar unul, maxim 2 arunca ceva 
10 August 2018 18:32
gyke CSU
0 
Pe partea defensiva, trebuie adaugati si Hardy si Pratt, chiar si Mirel, care sunt niste aparatori excelenti.
Problema o reprezinta intradevar ofensiva, unde foarte multi jucatori au un range limitat, cel putin pe hartie. Dar situatia se poate imbunatatii cu ultimul strain.
Povestim... 
10 August 2018 18:55
DonJuan Totuși?
0 
Ne trezim iar în play off că nu avem un jucător "pur sânge marcator" pentru că lui Dan ii plac doar apărători. Daca nu aducem un marcator adevărat se repeta aceași poveste de anul trecut. Și anul trecut am mai avut totuși un Lasser, care daca era "on fire" îți dădea 30pct pe meci. 
10 August 2018 18:45
gyke chill
0 
Putina rabdare... 
10 August 2018 18:59
0 
Eu uz era Recurg Ger De Te eee de Wf 
10 August 2018 19:32
mitupower Zeno...
0 
..la Sibiu? 
10 August 2018 22:07
0 
Ceva zvonuri sau???  
11 August 2018 00:16

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Goran Gajovic este noul jucător al celor de la SCM U Craiova
Muntenegreanul vine după titlul de campion național câștigat alături de CSM CSU Oradea 
Jason Washburn este noul pivot al lui U-BT Cluj
Baschetbalistul este coleg în naţionala Bulgariei cu Stanimir Marinov 
Andrei Iliescu și Bogdan Popa completează lotul celor de la SCM U Craiova
Oltenii vor avea o rotație de baschetbaliști autohtoni formată exclusiv din jucători U23 
Matti Nuutinen a semnat în cel de-al doilea eșalon al Spaniei
Finlandezul a fost unul dintre cei mai importanți jucători de la BCM U Pitești în sezonul competițional 2017-2018 
Miodrag Perisic: „Situația nu este foarte bună, dar noi avem încredere în echipa asta”
Srdjan Jovanovic se alătură staff-ului timișorean ca secund și preparator fizic 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Alin Andrieș a semnat BC Athletic Constanța
Formația de la malul Mării Negre a fost extrem de activă în ultimele zile pe piața transferurilor 
Pivot american pentru ACS Târgu Jiu, plus alte două reveniri
Formația gorjeană a anunțat primul jucător străin transferat în această vară 
Porter Troupe a semnat cu SCM U Craiova
Amedeo Casale și Camil Berculescu au fost confirmați de trupa olteană 
SCM U Craiova se află în negocieri cu trei jucători străini
Unul dintre ei a fost desemnat MVP-ul finalei din campionatul finlandez 
Oldtimer Compoziția rolului
0 
În sezonul care va debuta în 6 1/2 săptănâni, marea lacună a d-lui Silvăşan ar putea fi asigurată de Saşa şi Kendal, mai ales că Saşa va fi, probabil, mult mai prezent în teren decât în sezonul trecut. Eu pe ei îi văd ca artizani ai dezvoltării jocului de echipă, echipă adjectiv. Nu cred că dl. Silvaşan a apucat să frecventeze recent niscaiva cursuri de antrenorat. Probabil e un bun auto-didact şi învață din mers. Baftă. Hai CSM ! 
click pt. Articol 21 August 2018 18:45
vass bela Japan B
0 
Eram convins ca Japan B ligue este liga a doua japoneza, nu-mi dau seama ce reprezinta lit B . In sezonul trecut datorita unei accidentari grave, a jucat doar 4 meciuri, noi fiind patiti cu Rasic ( aproape un sezon pe tusa ), e normal sa avem ceva rezerve, nu ? 
click pt. Articol 21 August 2018 17:48
Fortza Steaua VASS BELA
0 
A jucat in prima liga (Japan B League) 54 meciuri in sezonul 2016-2017 si mai putine in sezonul trecut (probabil din cauza unei accidentari). Insa a jucat bine in preliminarii contra unor adversari grei. A stat pe parchet in jurul a 20 min. si a jucat impotriva Cehiei cu Balvin pivot..... 
click pt. Articol 21 August 2018 14:18
vass bela Mai rezervat
0 
Eu sunt mai rezervat in privinta lui Washburn, din doua motive simple : a jucat in Japonia in liga a doua, iar in ultimul sezon a fost accidentat ( a jucat numai 4 meciuri ). Deci este un nou caz Rasic, adica va fi sau nu ce a fost inainte de accidentare ? PS . Daca se vrea trofee, trebuie OBLIGATORIU si un al saselea strain, si inca unul valoros ! 
click pt. Articol 21 August 2018 13:54
0 
Poate juca Moldoveanu, strain nu zic ca nu poate fi adus, dar intrebarea e cate minute sa joace, trebuie luata in calcul regula u23, plus ca exista jucatori ca dykes si vlad care ar juca 28 de minute minim pe meci, daca nu chiar peste 30, dykes e mai degraba un sg, daca ar fi sa vina cineva ar fi un 3 dar cu putine minute, sau calnicenco cu minute putine, de atlfel cred ca i s-a promis lui andry ca va juca mai mult anul asta pentru ca nu i s-ar fi rentat sa ramana in alte conditii 
click pt. Articol 21 August 2018 13:51
0 
Ar fi fost bun Karniauskas. 
click pt. Articol 21 August 2018 13:51
tanaseb Transfer bun
0 
In ciuda unui sezon mai slabut, Gajovic ramane acelasi om periculos. Prin aducerea lui Troupe si a lui, Craiova pare ca intra in lupta de sus. Nu par meseriasi fundasii iar roman cu experienta nu e acolo. Astept sa vad ce se va intampla cu Steaua dar si ultimul jucator al Pitestiului. 
click pt. Articol 21 August 2018 13:44
streetball44 Asteptari
0 
Intr-adevar, pare a fi o mutare ok. Vom vedea, insa, cum se va lega jocul si daca vom putea sa scoatem maximum de la aceasta echipa. Cred, in continuare, ca nu vom incepe totusi cu doar 5 straini. E riscant, avand in vedere ca la pozitiile mici, o accidentare ne-ar da peste cap rau de tot, iar Rasic nu stiu cate minute va putea duce in noul sezon. De acord cu @Beniamin, Sasha si Kuti pot fi, la nevoie, pusi pe post de PG, dar e clar ca in cazul in care Marinov lipseste, situatia ar fi complicata. O alta problema ar fi in cazul in care Dykes ar lipsi. Am ramane destul de descoperiti pe 3, doar cu Kali. Asadar, ma gandesc ca, ori vom aduce un jucator pe postul de 1-2, ori vom aduce un jucator pe post de SF (sau 2-3, ma rog). Sigur, ideal ar fi un jucator care sa poata evolua pe 1-2-3, dar asa ceva nu prea exista "la acest nivel"... 
click pt. Articol 21 August 2018 13:36
0 
Personal mă declar mulțumit de lotul echipei. Sunt jucători cu experiență, cu personalitate, deci Silvasan n-ar trebui sa aibă cine știe ce rol. Un dubiu am la romanul U23, pentru ca nu cred ca suntem acoperiți suficient. Ma aștept ca cei doi bulgari (și pivotul, în fine ...) sa se ridice la nivelul lui Dykes și Moldoveanu pentru ca sunt convins ca sunt jucători valoroși. Iar mai încolo, la nevoie sau nu, sa vedem și ultimul străin. 
click pt. Articol 21 August 2018 13:18
0 
*5 jucatori straini