Randal Falker este noul pivot al celor de la BC CSU Sibiu


Americanul a bifat două finale consecutive în ultimele sezoane alături de Steaua CSM Eximbank

randal falker transfer sibiu

CSU Sibiu a anunțat pe pagina oficială un nou transfer pentru sezonul competițional 2018-2019. Aceștia au semnat o înțelegere cu americanul în vârstă de 33 de ani, Randal Alan Falker, ce evoluează pe poziția 5.

Falker a evoluat pentru Steaua CSM Eximbank în sezonul 2016-2017, iar în sezonul 2017-2018 a revenit în lotul roș-albaștrilor după doar 5 partide disputate pentru Salta Basket, în Argentina, unde a avut medii de 6 puncte și 5 recuperări în 17 minute jucate pe meci.

Astfel, alături de steliști, a bifat două finale consecutive în Liga Națională de Baschet Masculin, ambele încheiate cu o medalie de argint.

În sezonul 2017/2018, Randal Falker a avut medii statistice de 10.6 puncte, 7.4 recuperări, 2.7 pase decisive și 1.0 capace, în 27 de partide jucate. De asemenea, a avut procentaje de 56% la aruncările din acțiune și 52% la linia de libere.

De menționat este și faptul că pivotul american a fost MVP al Franței în 2014 alături de Nancy, echipă la care a petrecut trei sezoane, până în 2016. În aceeași perioada, acesta a evoluat chiar împotriva celor de la Asesoft Ploiești, francezii reușind o victorie la care Randal a contribuit cu 16 puncte și 8 recuperări.

Rămâne de văzut cum va împărți Dan Fleșeriu minutele pe poziția 5, dat fiind faptul că în lotul sibienilor mai este și Chris Cooper. Cu toate acestea, în sezonul precedent Cooper a împărțit de mai multe ori parchetul în același timp cu Jordan William, celălalt pivot din lotul ardelenilor.

Astfel, până în acest moment, lotul Sibiului arată astfel: Monyea Pratt, Mirel Dragoste, Wilhelm Brosser, Chris Cooper, Kevin Hardy, Lucas Tohătan, Isaiah Philmore, Alexandru Cristian Varga, Randal Falker.

*foto: Cătălin Soare



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Randal Falker

Mara Mihăilescu / 10 August 2018 / 18:07


Galerie foto


tanaseb Sibiu
0 
Arata foarte bine sub panou. Oarecum era de asteptat sa aduca jucatori straini buni in lipsa unor romani mai experimentati. Falker, pe langa Afafonov de la Pitesti si Diaz de la Tm, mi s-auparut cei mai bun pivot din tara.  
10 August 2018 18:21
trancer Sibiu
0 
Wow, ce jucători defensivi si-a putut trage Sibiul! Va fi cam interzis de jucat sub panou împotriva lor. Mai mult ca sigur aici e mana lui Georgescu. Cu toate acestea, este evident ca problema mare a echipei va fi partea de aruncări. Din cei 5 străini practic doar unul, maxim 2 arunca ceva 
10 August 2018 18:32
gyke CSU
0 
Pe partea defensiva, trebuie adaugati si Hardy si Pratt, chiar si Mirel, care sunt niste aparatori excelenti.
Problema o reprezinta intradevar ofensiva, unde foarte multi jucatori au un range limitat, cel putin pe hartie. Dar situatia se poate imbunatatii cu ultimul strain.
Povestim... 
10 August 2018 18:55
DonJuan Totuși?
0 
Ne trezim iar în play off că nu avem un jucător "pur sânge marcator" pentru că lui Dan ii plac doar apărători. Daca nu aducem un marcator adevărat se repeta aceași poveste de anul trecut. Și anul trecut am mai avut totuși un Lasser, care daca era "on fire" îți dădea 30pct pe meci. 
10 August 2018 18:45
gyke chill
0 
Putina rabdare... 
10 August 2018 18:59
0 
Eu uz era Recurg Ger De Te eee de Wf 
10 August 2018 19:32
mitupower Zeno...
0 
..la Sibiu? 
10 August 2018 22:07
0 
Ceva zvonuri sau???  
11 August 2018 00:16

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
U-BT Cluj Napoca vine la București să-și ia revanșa în fața militarilor
În partida tur, CSA Steaua s-a impus la 4 puncte 
CSM Târgu Mureș renunță la Dominique Crawford
Maksim Kovacevic este deocamdată în probe la echipa ardeleană 
Tony Bishop, suspect că ar putea avea o accidentare gravă
Care este starea de sănătate a lui Iulian Orbeanu 
U-BT Cluj renunță la serviciile lui Pedja Stamenkovic
Ce spune Mihai Silvășan despre noile mutări din lot 
Darrin Dorsey este noul fundaș al lui U-BT Cluj-Napoca
Americanul a jucat în ultimii ani în Franța și Grecia 
CS Dinamo Știința primește vzita campioanei en-titre, CSM Oradea
În partida tur, bihorenii s-au impus la 16 puncte 
LNBM: Programul etapei a 10-a din grupa A. În grupele B și C se joacă etapele 8 și 13
Toate partidele primei grupe valorice sunt transmise 
CS Rapid București a întors meciul cu CSM Miercurea Ciuc și a câștigat după 2 reprize de overtime
Americanii celor două echipe au fost protagoniștii acestui duel, ambii bifând câte un double-double 
Vești proaste pentru SCM Timișoara. Tribunalul Timiș a recunoscut în România cele două hotărâri BAT
Clubul bănățean va trebui să achite peste 150.000 de euro către cei patru sportivi 
Zarko Djuric a fost cel mai eficient jucător al celor de la CSA Steau
Aportul sârbului nu a fost suficient pentru a bifa o victorie în Sala Polivalentă din Craiova 
0 
Sunt de acord ca nu avem tactica, dar asta nu e vina lui Marinov. Cand zic ca se potriveste stilului de joc ma refer la modul in care Silva (ar) vrea sa joace: o tranzitie rapida (dar pentru asata ai nevoie de aparare si recuperari, daca la aparare stam cat de cat ok, la recuperari suntem destul de slabi - asta este alt subiect).
Intr-adevar ca nu e decisiv ca si cum e Rasic sau Dykes, dar parerea mea e ca un tip muncitor care joaca pentru echipa si in acelasi timp reuseste sa si marcheze destule puncte importante in economia jocului.

In ceea ce priveste nivelul jocului nostru din ultimele meciuri sunt de acord cu tine. Suntem departe de a fi intr-o forma buna care sa ne asigure macar o finala de campionat. Oricum, drumul pana acolo e lung si se pot intampla multe pe parcurs. 
click pt. Articol 14 December 2018 15:04
vass bela Stil de joc ?
0 
Care de stil de joc, pt ca de ex in ultimele doua meciuri, cu Pitestiul si cu Timisoara,( echipe teoretic sub noi ), castigate in extremis, eu am vazut mai mult un joc haotic, bazat pe realizari individuale, la Kindell si Rasic, in rest ... Iar Marinov este bunicel, dar departe de a fi un fundas care sa contribuie decisiv la aportul echipei . Si asa cred ca va fi si Dorsey, care la ultimele doua echipe la care a evoluat a avut medii de doar 5,5 puncte si sub 20 minute jucate pe meci . PS . Cum am aratat , pt noi fiecare meci e un chin, pe cand Sibiu si Oradea ( chiar si Craiova ) castiga clar meciurile disputate si asta spune tot despre nivelul la care suntem !  
click pt. Articol 14 December 2018 14:49
0 
Sunt curios de ce Marinov nu se ridica la asteptarile tale? Dupa parerea mea, Marinov se potriveste foarte bine stilului de joc pe care il avem sezonul acesta. 
click pt. Articol 13 December 2018 20:40
AlexandruCSU Ce sa spui...
0 
Tine-l, Doamne, pe Silvășan in funcție ca pana el e acolo orice transfer e degeaba. 
click pt. Articol 13 December 2018 19:36
vass bela Sa vedem,
0 
nu-i mare branza sa fii peste Stamencovic, oricum numarul de partide si punctele inscrise la greci nu-s datatoare de mari sperante, cel putin dupa mine . Pt o intarire vizibila a echipei aveam nevoie de un jucator care poate fi decisiv, gen Richardson de la Oradea si sa fie net peste Marinov,( care o fi de nationala, dar la bulgari nu la sarbi sau croati ), care este departe la ce ne-am asteptat de la noul fundas, dupa cedarea lui Watson . In concluzie, nu se intrevede o plomba decisiva, si in acest an vom continua sa avem aceleasi evolutii modeste ca si sezonul precedent si cel actual . O prima consecinta, scaderea treptata a numarului de spectatori ;daca asta le convine celor de la BT ( care dau acum si numele salii ), asta este sa fie sanatosi ! 
click pt. Articol 13 December 2018 19:33
romeovura Un inceput
0 
De a consolida echipa. Si sper sa fie cum spui studentU , adica un joc mai liber. Hai U-BT 
click pt. Articol 13 December 2018 16:42
0 
E clar ca e peste Stamenkovic. Sper sa fie genul de jucator care joaca pentru echipa. Daca se integreaza rapid, echipa o sa arate mai bine. Pare genul de juacator care joaca bine si pe pozitia 2.
Sincer cred ca aceasta o sa fie echipa cu care o sa terminam campionatul. Nu cred ca o sa se mai faca transferuri. 
click pt. Articol 13 December 2018 16:39
studentU incet, incet
0 
parca ne facem si noi echipa de americani, pana acum ne axam mai mult pe sarbi. Vedem ce o iesi, poate ideea e sa i lase sa joace mai liber. 
click pt. Articol 13 December 2018 16:38
gyke Era de așteptat
0 
Sa facă și Clujul o mutare. Este clar peste Stamenkovic, dar rămâne de văzut cum se va integra. Cifrele lui de anul trecut din Franța arată bine, cele de acum din Grecia nu prea. De urmărit.  
click pt. Articol 13 December 2018 15:58
gyke @romeovura
0 
Cateva intrebari care ma chinuie de cand am vazut comentariul:
1. V-ati uitat in clasament?
2. Ati remarcat ca Pitesti are 4 sau 5 victorii in minus fata de echipele de pe podium?
3. Stiti ca in Top6 echipele continua cu rezultatele obtinute in GVA?
4. Va aduceti aminte ca Oradea, Cluj sau Sibiu au fost in permanenta in top4 aproape in orice monet in ultimele 2-3 campionate?
5. Daca ati raspuns cu da la toate cele de mai sus, cum credeti ca se justifica "sansele mari" pe care le are Pitestiul de a urca "pe locurile 2-4 pana in play-off"?
sa nu fiu inteles gresit, Pitesiul are sanse sa urce mai sus de cat e acum, doar ca va fi extrem de greu daca judeci putin. S-a format o diferenta mare in clasament, iar deasupra sunt echipe foarte bune, peste care le va fi foarte dificil sa treaca; Clujul si cand joaca prost castiga (vezi ultimele meciuri); Oradea are un nivel de joc extrem de ridicat in acest moment; Sibiul si-a ridicat si el jocul in ultimele meciuri, iar acasa e extrem de greu de invins; Craiova si-a facut o echipa buna, cu antrenor meserias, iar reultatele o confirma.
In plus Pitesti are acum cativa jucatori accidentati, moralul e jos, suporterii incep sa carcoteasca.
Inca odata, au sansele lor, mai ales daca vor reusi sa lege rapid 2-3 victorii, doar ca e teribil de greu. 
click pt. Articol 13 December 2018 12:28