Randal Falker este noul pivot al celor de la BC CSU Sibiu


Americanul a bifat două finale consecutive în ultimele sezoane alături de Steaua CSM Eximbank

randal falker transfer sibiu

CSU Sibiu a anunțat pe pagina oficială un nou transfer pentru sezonul competițional 2018-2019. Aceștia au semnat o înțelegere cu americanul în vârstă de 33 de ani, Randal Alan Falker, ce evoluează pe poziția 5.

Falker a evoluat pentru Steaua CSM Eximbank în sezonul 2016-2017, iar în sezonul 2017-2018 a revenit în lotul roș-albaștrilor după doar 5 partide disputate pentru Salta Basket, în Argentina, unde a avut medii de 6 puncte și 5 recuperări în 17 minute jucate pe meci.

Astfel, alături de steliști, a bifat două finale consecutive în Liga Națională de Baschet Masculin, ambele încheiate cu o medalie de argint.

În sezonul 2017/2018, Randal Falker a avut medii statistice de 10.6 puncte, 7.4 recuperări, 2.7 pase decisive și 1.0 capace, în 27 de partide jucate. De asemenea, a avut procentaje de 56% la aruncările din acțiune și 52% la linia de libere.

De menționat este și faptul că pivotul american a fost MVP al Franței în 2014 alături de Nancy, echipă la care a petrecut trei sezoane, până în 2016. În aceeași perioada, acesta a evoluat chiar împotriva celor de la Asesoft Ploiești, francezii reușind o victorie la care Randal a contribuit cu 16 puncte și 8 recuperări.

Rămâne de văzut cum va împărți Dan Fleșeriu minutele pe poziția 5, dat fiind faptul că în lotul sibienilor mai este și Chris Cooper. Cu toate acestea, în sezonul precedent Cooper a împărțit de mai multe ori parchetul în același timp cu Jordan William, celălalt pivot din lotul ardelenilor.

Astfel, până în acest moment, lotul Sibiului arată astfel: Monyea Pratt, Mirel Dragoste, Wilhelm Brosser, Chris Cooper, Kevin Hardy, Lucas Tohătan, Isaiah Philmore, Alexandru Cristian Varga, Randal Falker.

*foto: Cătălin Soare



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Randal Falker

Mara Mihăilescu / 10 August 2018 / 18:07


Galerie foto


tanaseb Sibiu
0 
Arata foarte bine sub panou. Oarecum era de asteptat sa aduca jucatori straini buni in lipsa unor romani mai experimentati. Falker, pe langa Afafonov de la Pitesti si Diaz de la Tm, mi s-auparut cei mai bun pivot din tara.  
10 August 2018 18:21
trancer Sibiu
0 
Wow, ce jucători defensivi si-a putut trage Sibiul! Va fi cam interzis de jucat sub panou împotriva lor. Mai mult ca sigur aici e mana lui Georgescu. Cu toate acestea, este evident ca problema mare a echipei va fi partea de aruncări. Din cei 5 străini practic doar unul, maxim 2 arunca ceva 
10 August 2018 18:32
gyke CSU
0 
Pe partea defensiva, trebuie adaugati si Hardy si Pratt, chiar si Mirel, care sunt niste aparatori excelenti.
Problema o reprezinta intradevar ofensiva, unde foarte multi jucatori au un range limitat, cel putin pe hartie. Dar situatia se poate imbunatatii cu ultimul strain.
Povestim... 
10 August 2018 18:55
DonJuan Totuși?
0 
Ne trezim iar în play off că nu avem un jucător "pur sânge marcator" pentru că lui Dan ii plac doar apărători. Daca nu aducem un marcator adevărat se repeta aceași poveste de anul trecut. Și anul trecut am mai avut totuși un Lasser, care daca era "on fire" îți dădea 30pct pe meci. 
10 August 2018 18:45
gyke chill
0 
Putina rabdare... 
10 August 2018 18:59
0 
Eu uz era Recurg Ger De Te eee de Wf 
10 August 2018 19:32
mitupower Zeno...
0 
..la Sibiu? 
10 August 2018 22:07
0 
Ceva zvonuri sau???  
11 August 2018 00:16

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
U-BT Cluj va căuta să își ia revanșa în fața celor de la CSA Steaua, în prima întâlnire din actuala stagiune
Ardelenii au pierdut sezonul trecut pe teren propriu calificarea în finala LNBM, împotriva steliștilor 
Miodrag Perisic: „Și Piteștiul a avut un start dificil. BCM U posedă un lot bun”
SCM Timișoara caută la Pitești primul succes oficial în acest sezon 
BCM U FC Argeș Pitești urmează să primească vizita celor de la BC SCM Timișoara
Ambele echipe caută să bifeze prima victorie din acest sezon de LNBM 
Programul etapei a 3-a din Liga Națională de Baschet Masculin
Doar echipele din grupele A și C au meciuri programate în acest final de săptămână 
Kareem Storey: „A fost primul meci pentru noi în formulă completă”
Americanul a debutat în tricoul lui CSM Mediaș în prima partidă din turul 2 al Cupei României 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc la o diferenţă de 51 puncte 
Americanii din Liga Națională, despre noul sezon NBA
Care sunt echipele și jucătorii preferați ai lui Porter Troupe, Kris Richard, Monyea Pratt și alții 
Tudor Gheorghe: „Nu avem un moral bun, dar cred că, revenind pe teren propriu, putem arăta adevărata noastră valoare”
BCM U FC Argeș Pitești a început această ediție a campionatului cu 2 înfrângeri 
Reportaj: Prima ligă NBA Junior din România a luat startul luni la Cluj-Napoca
26 de școli din orașul transilvănean vor lupta pentru titlul de „campioni NBA” 
LNBM – etapa 2 – MVP: Zarko Djuric
Sârbul a jucat excelent în victoria Stelei cu Oradea 
0 
Nici eu nu tin minte sa fi auzit de ce spune d-nul Cristescu. Despre scandari care il vizau pe Ghita Muresan eu tin minte doar de "Profesoru', Ghita profesoru'." 
click pt. Articol 18 October 2018 14:30
TDM Eroare
0 
Acum 30 de ani sala din Cluj striga: U CLUJ NAPOCA / JOACA CA-N AMERICA!! Atunci era U curat si era galerie.
Ce zice Cristescu nu s-a scandat niciodata... 
click pt. Articol 16 October 2018 18:23
tanaseb Gheorghe
0 
Il stiu din perioada petrecuta la U BT. E un baiat serios si ma bucur pentru el ca progreseaza de la un sezon la altul. Suporterii de acolo or inceput deja sa critice dar eu cred ca trebuie rabdare, nu poti evolua excelent cand ai jucatori buni, experimentati, dar majoritatea noi.  
click pt. Articol 16 October 2018 15:24
hony Foarte bine
0 
ca i se recunosc si lui meritele...chiar este un jucator bun. Din pacate, din nu stiu ce motiv, nu pare a fi o prioritate pentru lotul national.  
click pt. Articol 16 October 2018 11:30
0 
Sper să fie un proiect pe o durată cât mai lungă. Felicitări celor care au lucrat la acest proiect , și care l-au făcut să fie realizabil. 
click pt. Articol 16 October 2018 00:45
gyke Subiectiv
0 
La cât de rar este un triple-double în campionatul românesc (deși Mo este la al doilea consecutiv), celelalte argumente ar trebui să pălească...  
click pt. Articol 15 October 2018 20:09
romeovura Felicitări
0 
Am avut un joc frumos in primele 2 sferturi, la care a contribuit și Timișoara luând în calcul lipsa de faulturi in aceste două prim sferturi. Și e și frumos că am terminat cu o victorie. Hai U-BT. 
click pt. Articol 15 October 2018 09:08
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Mi-as dori sa vad Sibiul in finala. Evident, contra CSM-ului. Acest public minunat merita o echipa minunata! 
click pt. Articol 14 October 2018 09:56
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Nu este surpriza, Oradea nu joaca nimic in acest inceput de campionat. Echipa nu e sudata deloc, s-a dus si Bobe, dar Achim e vrajitor. 
click pt. Articol 14 October 2018 09:55
0 
Mai blând ca tine e corect