Sean Barnette s-a transferat la CSM-U Oradea


Americanul a evoluat în România doar pentru U-Banca Transilvania

CSM-U Oradea a pus mâna pe unul dintre cei mai importanți oameni ai echipei U-Banca Transilvania din sezonul precedent. Este vorba de Sean Barnette, cel care a semnat un contract cu formația bihoreană. Informația a fost anunțată oficial prin intermediul site-ului csmoradea.ro.

Originar din Rock Hill, Barnette măsoară 1.95 m și activează pe postul de extremă. El este născut pe 25 iunie 1986 și a absolvit colegiul Wingate. Ulterior, americanul a făcut pasul spre baschetul profesionist, evoluând la grupări precum Lille (Franța), Geneva Lions (Elveția), respectiv Rilski Sportist (Bulgaria).

Referitor la stagiunea anterioară, trebuie precizat faptul că Sean a bifat 21 de prezențe, cu medii de 16.2 puncte, 6.6 recuperări și 2.4 pase decisive, în 28:51 minute petrecute pe parchet. Sean a fost liderul echipei clujene la eficiență, minute de joc, recuperări (inclusiv ofensive) sau capace.

Barnette reprezintă, așadar, al doilea sportiv ce pleacă de pe malul Someșului și ajunge sub comanda lui Cristian Achim. Primul a fost Andrei Mandache.

*Foto: Răzvan Păsărică/sportpictures.eu



Vizualizează pagina personală a jucătorului Sean Barnette
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Paul Olar / 25 June 2015 / 10:00


Galerie foto


2 
No asta nu-i bine pt. noi ! De Hargrove stie cineva ceva ? Oricum ma bucur ca o sa-l mai vedem pe Sean , este un profesionist . 
25 June 2015 10:27
ARM UBT
0 
Nu-i bine deloc, trebuia sa ramana in echipamentul nostru..... Am fost sigur ca ramane! 
25 June 2015 12:21
Tomy Welcome Sean
2 
Salutare... pe mine ma suprinde acest transfer desi nu pot sa ma hotarasc daca in mod pozitiv sau negativ. Daca ne uitam la cifre Sean este clar un jucator de double digits, un 3 clasic. Daca ma uit la regretul prietenilor din Cluj observ ca a fost foarte apreciat la UBT. Sper sa fie un jucator util pentru CSM. Bun venit si mult succes. 
25 June 2015 13:12
carlos_cj ar fi prea multi pe pozitia 3 ;)
3 
Dar intre Barnette si Dykes pe cine ati alege? :) Daca vine Kindall la U-BT era concurenta prea mare pe pozitia asta, ce ziceti? Imi pare rau pentru Sean, dar, sincer, dintre cei doi inclin spre Dykes. Ca tot se zice ca negocierile sunt pe final si urmeaza sa se semneze contractul. 
25 June 2015 14:01
ARM UBT
1 
Daca ar fi sa alegem atunci evident ca ii de preferat Dykes! Dar oare chiar revine? Sper sa ai dreptate cu negocierile! 
25 June 2015 14:22
free62 free62
1 
Din partea mea niciun bai nu ii. Nu e un marcator de exceptie si la U ar cam fi nevoie, are o multe caderi de forma, plus ca dupa 2 sezoane tot incerc sa imi aduc aminte un meci mare facut de el...dintre alea decisive, nu ca o dat un capac la x meci din retur cu Steaua. 
25 June 2015 14:18
ARM UBT
0 
Mai degraba a fost aparator si recuperator decat marcator de exceptie! Cat despre meciuri mari..... daca stau si ma gandesc cam asa este! 
25 June 2015 14:23
1 
Ma asteptam la mult mai mult din partea oradenilor in materie de achizitii de jucatori straini. 
25 June 2015 16:11
soso69 oradea
4 
Noi nu ne putem compara la bugete cu Clujul, Muresul, Steaua sau Energia. Daca Oradea il lua pe Dykes atunci restul echipei era de la tineret pt ca salariul lui e aproape tot bugetul lotului nostru.
Pe de alta parte achizitiile la jucatori straini doar au inceput; sigur ca negocieri poarta fiecare echipa dar pana acum s-au transferat putini straini (Clujul - 4; Muresul - 1; Steaua - 2; Oradea - 2; Dinamo - 2 si cam atat).
Eu am incredere in Sere si Achim. 
25 June 2015 17:25
1 
Ar fi foarte gresit sa spuneti ca ii un transfer prost, oricum ai privi este un jucator peste media campionatului! 
25 June 2015 19:05
romeovura ma bucur
0 
Ai dreptate FREE62 mie unul nu mi-a placut SEAN BARNETTE cel putin nu mi s-a parut ca poate ceva mai mult in cele doua sezoane cat a jucat si ma bucur ca a ramas DARIUS, sper doar sa-l joace nu ca si sezonul trecut. si sa fie o veste minunata cu DYKES cel putin cei care ma cunosc stiu ca sunt unul din cei mai mari adepti al juocului pe care il practica DYKES dar sper sa fie pus in evidenta pe atatc nu doar pe aparare si sa finalizeze cum stie el mai bine ca si in anul cand a castigat titlul 
25 June 2015 18:34
un moldovean interesant...
1 
Oare ce spun Subotic si Markovic. Oricum este important un echilibru in echipa. Prea multi sarbi dauneaza performantei 
25 June 2015 23:04
soso69 Oradea
0 
Dacă l-am luat pe Barnette înseamnă ca Subotic a plecat. Pe Dillon nu cred ca ne mai permitem sa-l ținem. Sa vedem dacă Markovic și Hatten continua la noi. Oricum avem nevoie de un 4 puternic. 
27 June 2015 16:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Șemsettin Baș, noul antrenor al lui CSO Voluntari, în locul lui Eugen Ilie
Turcul are un CV impresionant și un obiectiv îndrăzneț la prima aventură în România 
Radu Țoancă: „Am plătit o parte din suma datorată. O să continuăm de marţi încolo”
Directorul de la SCM Timișoara crede, în proporție de 99%, că echipa va fi în LNBM  
Bogdan Țibîrnă se întoarce la națională dupa o pauză de 2 ani
Pivotul Oradiei completează lotul preliminar al României pentru meciurile din precalificările EuroBasket 2021 
CSO Voluntari se desparte de Eugen Ilie
Ilfovenii au fost la un pas să intre în playoff-ul LNBM în sezonul recent încheiat 
Cristian Achim va bifa al 11-lea sezon pe banca lui CSM CSU Oradea
Campioana României are și trei jucători sub contract pentru sezonul 2019/2020 
SCM U Craiova va juca în FIBA Europe Cup și va debuta astfel într-o competiție la nivel continental
CSM CSU Oradea și CSU Sibiu s-au înscris pentru participarea în Basketball Champions League 
Sabin Cîrstoveanu se alătură lui CSO Voluntari
Alți patru jucători au fost confirmați de gruparea ilfoveană 
Radu Țoancă: „Decizia primei instanțe era executorie, dar nu definitivă. Ne-a fost frică să o punem în aplicare”
Directorul SCM Timișoara spune că clubul va plăti acum că există decizia definitivă, dar sunt emoții pentru lichidități 
Andrei Mandache, cel mai bun baschetbalist român în sezonul 2018/2019 – eurobasket.com
Nandor Kuti, cel mai bun jucător U23, Dragoș Diculescu – jucătorul cu cel mai mare progres 
Curtea de Apel a respins definitiv cererea făcută de SCM Timișoara
Clubul de pe Bega trebuie să plătească până pe 15 iunie banii datorați foștilor jucători 
Beniamin Inaltimea?
0 
Poate ca o sa si joace. Avand in vedere ce palmares are poate ca ar face fata.
Glumesc, evident.

Mi se pare o miscare intresanta. Bravo lor!
Sigur nu e un antrenor ieftin, dar ramane de vazut si ce jucatori o sa transfere. 
click pt. Articol 17 June 2019 14:53
gyke Mda
0 
Oare cât de relevantă o fi înălțimea antrenorului??? 😁 Pe de altă parte accesul în playoff din grupa a 2 a valorică va fi dificil..  
click pt. Articol 17 June 2019 10:41
Cristi11 Calenic?
0 
Cred ca glumesti :))) 
click pt. Articol 16 June 2019 16:58
0 
Intr-adevar nu este intr-o forma prea buna, vine dupa o accidentare grava si o perioada lunga in care nu a jucat. Deocamdata e doar inclus in lotul largit si nu cred ca ii va lua locul lui Cate si Olah.
Oricum, ca si a 3-a varianta pe pozitia de pivot nu vad alta optiune mai buna... poate Calenic de la Dinamo. Eu ma bucur pentru el ca are ocazia sa mai joace sa se puna pe picioare. 
click pt. Articol 16 June 2019 12:48
studentU zi libera
0 
la nivel national 
click pt. Articol 16 June 2019 12:27
unguru1432 hmmm...
0 
dat fiind faptul, ca astia numai de buna credinta nu sunt (nefiind la prima abatare), de marti incolo poate fi oricand sau niciodata...


 
click pt. Articol 16 June 2019 12:09
0 
Cei din FRB ar trebui fie foarte stricti in acest caz si sa le dea unda verde doar dupa ce si-au platit in totalitate datoriile.

Daca ii vor accepta doar cu o plata partiala, sunt convins ca iar vor face magarii si nu vor plati si restul. Cei din conducerea SCM au dovedit ca nu sunt de buna credinta si neseriosi.  
click pt. Articol 16 June 2019 11:53
tanaseb Timisoara
0 
Sincer sa fiu, in urma datoriilor de ani de zile, nu v-as vedea inscrisi in prima grupa. As baga Voluntariul. 
click pt. Articol 16 June 2019 10:40
0 
De ce nu de luni incolo? Asteptati ca frb sa va dea marti ok-ul in campionat ca dupa sa o lasati mai moale cu datoriile.  
click pt. Articol 16 June 2019 10:36
76ers Da..
0 
Logic si pe merit vorbind, mi se pare aproape imposibil ca acest lucru sa se intample, adica echipa care anul trecut a fost eliminata in turul 2 pentru FIBA si care sezonul acesta a terminat pe locul 3 nici nu ar trebui sa intre in discutii pentru wildcard si totusi din auzite pare foarte probabil sa se intample. Ar fi un pas mare si foarte important pentru baschetul romanesc daca se intampla dar asta s-ar putea sa aduca si investitii majore la Cluj si e posibil sa omoare campionatul intern...
Despre Virtus, momentan nu au semnat niciun angajament cu BCL sau EuroCup insa spre binele lor ar fi sa renunte la EuroCup sau chiar la amandoua. Plecarea din BCL in favoarea EuroCup le-ar pune o eticheta destul de urata deoarece sezonul trecut au fost ajutati cu un wildcard in BCL si s-ar putea alege si cu niste amenzi destul de serioase si probabil FIBA va mai gasi si alte metode sa ii "pedepseasca"