Sean Barnette s-a transferat la CSM-U Oradea


Americanul a evoluat în România doar pentru U-Banca Transilvania

CSM-U Oradea a pus mâna pe unul dintre cei mai importanți oameni ai echipei U-Banca Transilvania din sezonul precedent. Este vorba de Sean Barnette, cel care a semnat un contract cu formația bihoreană. Informația a fost anunțată oficial prin intermediul site-ului csmoradea.ro.

Originar din Rock Hill, Barnette măsoară 1.95 m și activează pe postul de extremă. El este născut pe 25 iunie 1986 și a absolvit colegiul Wingate. Ulterior, americanul a făcut pasul spre baschetul profesionist, evoluând la grupări precum Lille (Franța), Geneva Lions (Elveția), respectiv Rilski Sportist (Bulgaria).

Referitor la stagiunea anterioară, trebuie precizat faptul că Sean a bifat 21 de prezențe, cu medii de 16.2 puncte, 6.6 recuperări și 2.4 pase decisive, în 28:51 minute petrecute pe parchet. Sean a fost liderul echipei clujene la eficiență, minute de joc, recuperări (inclusiv ofensive) sau capace.

Barnette reprezintă, așadar, al doilea sportiv ce pleacă de pe malul Someșului și ajunge sub comanda lui Cristian Achim. Primul a fost Andrei Mandache.

*Foto: Răzvan Păsărică/sportpictures.eu



Vizualizează pagina personală a jucătorului Sean Barnette
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Paul Olar / 25 June 2015 / 10:00


Galerie foto


2 
No asta nu-i bine pt. noi ! De Hargrove stie cineva ceva ? Oricum ma bucur ca o sa-l mai vedem pe Sean , este un profesionist . 
25 June 2015 10:27
ARM UBT
0 
Nu-i bine deloc, trebuia sa ramana in echipamentul nostru..... Am fost sigur ca ramane! 
25 June 2015 12:21
Tomy Welcome Sean
2 
Salutare... pe mine ma suprinde acest transfer desi nu pot sa ma hotarasc daca in mod pozitiv sau negativ. Daca ne uitam la cifre Sean este clar un jucator de double digits, un 3 clasic. Daca ma uit la regretul prietenilor din Cluj observ ca a fost foarte apreciat la UBT. Sper sa fie un jucator util pentru CSM. Bun venit si mult succes. 
25 June 2015 13:12
carlos_cj ar fi prea multi pe pozitia 3 ;)
3 
Dar intre Barnette si Dykes pe cine ati alege? :) Daca vine Kindall la U-BT era concurenta prea mare pe pozitia asta, ce ziceti? Imi pare rau pentru Sean, dar, sincer, dintre cei doi inclin spre Dykes. Ca tot se zice ca negocierile sunt pe final si urmeaza sa se semneze contractul. 
25 June 2015 14:01
ARM UBT
1 
Daca ar fi sa alegem atunci evident ca ii de preferat Dykes! Dar oare chiar revine? Sper sa ai dreptate cu negocierile! 
25 June 2015 14:22
free62 free62
1 
Din partea mea niciun bai nu ii. Nu e un marcator de exceptie si la U ar cam fi nevoie, are o multe caderi de forma, plus ca dupa 2 sezoane tot incerc sa imi aduc aminte un meci mare facut de el...dintre alea decisive, nu ca o dat un capac la x meci din retur cu Steaua. 
25 June 2015 14:18
ARM UBT
0 
Mai degraba a fost aparator si recuperator decat marcator de exceptie! Cat despre meciuri mari..... daca stau si ma gandesc cam asa este! 
25 June 2015 14:23
1 
Ma asteptam la mult mai mult din partea oradenilor in materie de achizitii de jucatori straini. 
25 June 2015 16:11
soso69 oradea
4 
Noi nu ne putem compara la bugete cu Clujul, Muresul, Steaua sau Energia. Daca Oradea il lua pe Dykes atunci restul echipei era de la tineret pt ca salariul lui e aproape tot bugetul lotului nostru.
Pe de alta parte achizitiile la jucatori straini doar au inceput; sigur ca negocieri poarta fiecare echipa dar pana acum s-au transferat putini straini (Clujul - 4; Muresul - 1; Steaua - 2; Oradea - 2; Dinamo - 2 si cam atat).
Eu am incredere in Sere si Achim. 
25 June 2015 17:25
1 
Ar fi foarte gresit sa spuneti ca ii un transfer prost, oricum ai privi este un jucator peste media campionatului! 
25 June 2015 19:05
romeovura ma bucur
0 
Ai dreptate FREE62 mie unul nu mi-a placut SEAN BARNETTE cel putin nu mi s-a parut ca poate ceva mai mult in cele doua sezoane cat a jucat si ma bucur ca a ramas DARIUS, sper doar sa-l joace nu ca si sezonul trecut. si sa fie o veste minunata cu DYKES cel putin cei care ma cunosc stiu ca sunt unul din cei mai mari adepti al juocului pe care il practica DYKES dar sper sa fie pus in evidenta pe atatc nu doar pe aparare si sa finalizeze cum stie el mai bine ca si in anul cand a castigat titlul 
25 June 2015 18:34
un moldovean interesant...
1 
Oare ce spun Subotic si Markovic. Oricum este important un echilibru in echipa. Prea multi sarbi dauneaza performantei 
25 June 2015 23:04
soso69 Oradea
0 
Dacă l-am luat pe Barnette înseamnă ca Subotic a plecat. Pe Dillon nu cred ca ne mai permitem sa-l ținem. Sa vedem dacă Markovic și Hatten continua la noi. Oricum avem nevoie de un 4 puternic. 
27 June 2015 16:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23