Sportul Studenţesc îşi ia revanşa pentru înfrângerea din tur

10.02.2013

79 - 74
10 - 17; 27 - 20; 22 - 20; 20 - 17
  Statistica

Partida a debutat bine pentru echipa antrenată de Dan Calancea, Djokovic deschizând tabela după 4 recuperări ofensive consecutive. După jumătatea sfertului oaspetele se desprind la 9 puncte (6 - 15) datorită coşurilor reuşite aceeaşi Djokovic şi cosgetera ediţiei precedente de Campionat Naţional, Brandie Hoskins.

Gazdele îşi revin în sfertul secund şi echilibrează partida, preluând chiar conducerea pe tabelă în urma coşului de la distanţă reuşit de Liliana Scarlat. După un time-out al oaspetelor, Cristina Grama răspunde la rândul ei cu un coş de 3 puncte. Ambele echipe se succed la conducere iar la pauză mare avem egalitate: 37 la 37.

Oaspetele forţează şi conduc pe toată durata sfertului trei, la un moment dat diferenţa crescând chiar la 6 puncte în favoarea braşovencelor. Studentele se ţin scai de adversar şi în ultima secundă a sfertului, aceeaşi Liliana Scarlat mai reuşeşte încă un coş de 3 puncte pentru a-şi aduce echipa în avantaj: 59 - 57.

Mai bine montate de Predrag Vasic, studentele bucureştene se concentrează şi rămân la conducere până la finalul partidei graţie jocului foarte bun reuşit de Tamara Bajic. Deşi Emina Demirovic este descalificată pentru 5 greşeli personale, braşovencele nu reuşesc să profite, ba mai mult Brandie Hoskins, cea mai bună marcatoare a oaspetelor, comite şi ea cea de-a 5-a greşeală personală cu un minut înainte de final.

Principalele realizatoare au fost: Emina Demirovic (13 puncte, 7 recuperări, 5 pase decisive, 2 capace), Lejla Bejtic (14 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepţii), Tamara Bajic (21 puncte, 4 recuperări, 7 pase decisive) din tabăra gazdelor, respectiv Brandie Hoskins (26 puncte, 4 pase decisive, 3 intercepţii, 1 capac), Gabriela Munteanu (20 puncte, 8 recuperări) şi Biljana Stepanovic (8 puncte, 12 recuperări, 1 capac) pentru braşovence.