Surse: Kris Richard va fi următorul jucător naturalizat de România


Baschetbalistul american își va prelungi înțelegerea cu CSM CSU Oradea

kris richard naturalizat romania

Campioana CSM CSU Oradea, dar și naționala României, dau o lovitură importantă. Asta după ce Kris Richard și Federația Română de Baschet au ajuns la un acord cu privire la naturalizarea baschetbalistului, cel care va deveni al doilea jucător naturalizat din istoria naționalei masculine de baschet, după Giordan Watson.

Total Baschet a aflat recent de negocierile care au avut loc între cele două părți, acest aspect fiind lansat ca un zvon în lumea baschetului românesc până în momentul în care Kris Richard a acceptat să reprezinte naționala României. Surse totalbaschet.ro susțin că baschetbalistul va mai rămâne astfel cel puțin un sezon la CSM CSU Oradea, unde va evolua din postura de jucător român și va fi recompensat corespunzător pentru această opțiune de naturalizare. Site-ul nostru nu a reușit să primească o poziție oficială din partea Federației Române de Baschet. Cu toate acestea, la meciul dintre BCM U Pitești și CSM CSU Oradea, transmis de FRB Tv, comentatorul partidei, Radu Abramescu, a dat de înțeles că negocierile dintre cele două părți sunt în toi:

„Un jucător care a devenit interesant și pentru echipa națională, ar fi nevoie de un jucător pe această poziție, un combo guard”, a spus comentatorul, apropiat al oficialilor FRB, după un dunk reușit de Richard.

Kris Richard a ajuns la CSM CSU Oradea la începutul anului 2018 și s-a impus rapid drept unul dintre cei mai buni baschetbaliști din campionatul nostru. El a fost desemnat de totalbaschet drept MVP-ul finalei din 2018, în care a strâns 18,8 puncte pe meci.

În sezonul 2018/2019, Richard a adunat medii stagionale de 17,2 puncte, 3,6 recuperări și 2,3 pase decisive în 25 de meciuri, cu o medie de 19,4 puncte în Top 6 și 22 de puncte înscrise în prima partidă de playoff, câștigată cu BCM U Pitești, scor 81-77.

*foto: Roby Boros



Vizualizează pagina personală a jucătorului Kris Richard
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 26 April 2019 / 14:41


Galerie foto


gyke Da, de ce nu...
2 
Singurul dezavantaj e varsta si la el, 30 de ani anul asta, desi pana la urma, 3-4 ani te-ai mai putea folosi de el.
Dar altfel, ca jucator e super ok si in plus, jucand la noi in campionat, este disponibil pentru actiunile echipei nationale. Altfel, un jucator angrenat in Eurocup sau Euroliga (presupunand ca am putea accesa un astfel de jucator), este inaccesibil pentru tururile preliminare pe care Romania trebuie sa le joace. 
26 April 2019 14:54
Buzestii Poate da,poate nu,
2 
Depinde din ce unghi analizezi speta.Ca si in cazul lui Watsonescu,Cristian Richardescu e un jucator de top in campionatul nostru,dar nu ar aduce atata plusvaloare de cata ar avea nevoie nationala noastra pentru a-si ridica semnificativ nivelul.Mai degraba cred e un cumul de incapacitate manageriala si financiara a FRB. 
26 April 2019 16:09
mailman nu-i prost cine cere, ce-i prost cine reglementeaza!
0 
Oradea este orasul din Romania cu cele mai mari sume atrase pe proiecte europene, asa ca in mod logic atrage cei mai multi jucatori americani naturalizati (doi!). Totusi am prefera sa fim iarasi orasul cu cei mai multi jucatori oradeni care evolueaza la echipa campioana (acum 15 ani aveam asa: Alexe (oradean!), Szigjarto, Apostol si parca inca unul...) si sa lasam Clujului si Sibiului placerea aceasta de care cam abuzeaza acum Achim, de a "scoutiza" americani de calitate cu care sa atace Titlul. In momentul actual nu putem sa-l invinuim pe Achim pentru ca face acest lucru si castiga Campionat dupa Campionat...  
26 April 2019 19:38
JCN Hmm
1 
E cel mai bun jucator din campionat fara dubiu si ar aduce un plus nationalei dar totusi adversarii sunt cu mult peste nivelul din prima noastra liga. Pe de alta parte FRB trebuie urgent sa modifice regulamentul; un jucator strain chiar daca e naturalizat nu poate fi considerat jucator roman in prima liga. 
26 April 2019 16:28
RG Mai bine nu
-1 
Eu unul nu ma vad reprezentat de un american naturalizat pentru nationala Romaniei. 
26 April 2019 19:58
0 
in ritmul acesta, echipa nationala va fi compusa din 3 americani si 2 sarbi.

eu as propune sa il naturalizam pe embiid. nu cred ca a apucat sa joace pentru cameroon :))))
 
26 April 2019 20:18
razv-an Naturalizati
0 
Poti privați- sau cati iti permite bugetul; de jucat poate sa joace doar unul 
26 April 2019 20:48
razv-an Naturalizati
0 
Poti oricati - Sau cati iti permite bugetul. De jucat poti juca doar unul odata. 
26 April 2019 20:50

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58
mikki corect, subscriu..
0 
mai putin la .victorii fara dubii..victoriile sunt mai frumoase cand exista si oponenti pe masura sau meciuri incrancenate, dar cel mai bun castiga. si e bine ca macar teoretic fiecare sa aiba sansa sa, nu??? 
click pt. Articol 19 July 2019 21:04
PowerGuard Performanta
0 
Performanta se obtine cand esti cel mult la acelasi nivel valoric cu adversarul (pe hartie) iar tu castigi. Surpriza e cand esti mai slab decat adversarul dar castigi. A treia situatie e asesoft like, ai lot bun, arbitrii sclaveti te pupa in cwr pentru ciolanul aruncat discret, federatia te rezolva cu orice si la sfarsit manareala iti iese si castigi fara nici o glorie. Poate ca la CJ anul asta va fi a patra situatie, antrenor de exceptie, lot excelent si victorii fara dubii. Asta daca nu au alte planuri Achim si Fleseriu ;) 
click pt. Articol 19 July 2019 21:00
mikki de acord cu tine ..bulcul
0 
mi-ar placea sa-l vad jucand pe Aaron ce 2-3 si sa aducem inca unul 1-2 chiar 3, bun shooter, printre alte calitati. este doar o parere. dar, stie Achim ce face. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:48
mikki da..
0 
suna bine cand vb de baschetbalisti care ne-au placut! 
click pt. Articol 19 July 2019 18:32
mikki ...sa fie baschet!
0 
si eu cred ca Broussard a fost transferul de baza si singurul de fapt. ca la Barnette va fi prelunigire daca va fi el, cum zice toata lumea. daca suna bine cand spui Zeno, Diaz, Laser, Dykes, Agafonov... 
click pt. Articol 19 July 2019 18:31
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia. asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:20