Tudor Costescu a anunțat lotul lărgit al României pentru partida cu Kosovo din precalificările Euro 2021


Care sunt absențele și surprizele din lotul „Vulturilor”

romania kosovo baschet lot

Antrenorul echipei naționale a României de baschet masculin, Tudor Costescu, a stabilit lotul lărgit al naționalei pentru confruntarea cu Kosovo, din precalificările FIBA EuroBasket 2021.

Cei 15 jucători convocați de Costescu sunt următorii:

Fundași – Giordan Watson, Radu Vîrnă, Tudor Gheorghe, Nandor Kuti, Tudor Fometescu, Mirel Dragoste

Extreme – Dragoș Diculescu, Radu Paliciuc

Extreme forță/ Pivoți – Rolland Torok, Iulian Orbeanu, Vlad Moldoveanu, Bogdan Popa, Anton Diaconescu, Emanuel Cățe, Alex Olah

Astfel, va absenta noul căpitan Bobe Nicolescu, dar și veteranul Andrei Mandache, care nu a fost nici în partida pierdută pe terenul Macedoniei. În schimb, se întorc în lotul naționalei jucătorii lui U-BT Cluj-Napoca, Rolland Torok și Vlad Moldoveanu. De asemenea, rămâne de văzut dacă Iulian Orbeanu ar putea fi recuperat după accidentarea suferită în partida cu SCM Timișoara.

Printre surprize se observă convocarea tinerilor Tudor Fometescu și a lui Dragoș Diculescu. Primul se va afla în premieră în lotul naționalei, în timp ce Diculescu a fost prezent în echipă la meciul cu Macedonia, dar nu a apucat să intre pe parchet.

Partida împotriva naționalei din Kosovo este programată pentru 29 noiembrie, la Arena Antonio Alexe din Oradea.

*foto: fiba.basketball



Eduard Popa / 29 October 2018 / 16:17


Galerie foto


gyke Copy paste
1 
Vedeți că sunt doar 14 enumerați. L-ați uitat pe Mirel Dragoste.  
29 October 2018 16:41
1 
Corectat. Multumesc 
29 October 2018 17:52
gyke 👍
0 
Vânător de greșeli 😂🏀 
29 October 2018 17:54

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Helena Ciak: „Am reușit multe recuperări ofensive, uneori este slăbiciunea noastră și astăzi ne-a reușit”
Franța s-a impus la Cluj și speră la o victorie cu Slovenia pentru primul loc în grupă  
Dragan Petricevic: „54 de puncte banca Franței, 13 puncte banca noastră. S-a simțit foarte mult și accidentarea lui Annemarie Părău”
Naționala României a cedat acasă cu vicecampioana europeană în penultimul meci din calificări 
Elisabeth Pavel: „Noi am avut o bancă mai scurtă puțin și n-am putut să ținem patru sferturi”
România a cedat cu 61-90 în fața Franței, după ce la jumătatea partidei diferența era de 11 puncte 
România, din nou fără șanse în fața Franței, mai ales în repriza a doua
„Acvilele” au condus în primul sfert, dar au pierdut foarte multe mingi și oaspetele s-au impus la 29 de puncte 
România întâlnește Franța sâmbătă, în penultimul meci din calificările pentru europeanul din 2019
Americanca Bria Hartley ar putea debuta pentru Franța 
Ancuța Stoenescu: „Am hotărât să las loc și fetelor mai tinere. Încercăm să le ajutăm să se integreze cât mai bine”
Meciurile cu Franța și Finlanda sunt ultimele pe care fundașul de 38 de ani le dispută pentru naționala de senioare 
Dragan Petricevic: „Normal că dorim să jucăm cât de bine putem și cât de mult ne va permite și adversarul”
„Acvilele” s-au reunit la Cluj-Napoca pentru meciurile cu Franța și Finlanda, care încheie calificările la europeanul de anul viitor 
Vlad Moldoveanu va rata și meciul cu Kosovo din precalificările EuroBasket 2021, deși se afla pe lista convocaților
Selecționerul Tudor Costescu: „Este într-un moment al carierei în care și-ar fi dorit foarte mult să joace și la echipa de club și la echipa națională” 
Tudor Costescu: „Drumul e foarte lung și va fi plin de suișuri și coborâșuri”
Antrenorul naționalei României a oferit o declarație realistă despre echipa „Vulturilor” 
Tudor Costescu a anunțat lotul lărgit al României pentru partida cu Kosovo din precalificările Euro 2021
Care sunt absențele și surprizele din lotul „Vulturilor” 
fanU fan U
0 
Claudia Pop Cuic nu a fost convocata deoarece ea a renuntat la echipa nationala. Este decizia ei care trebuie respectata. Sigur ar fii fost de mare ajutor in cadrul echipei, deoarece este o jucatoare valoroasa. Pacat ca pentru unii convocarea la echipa nationala nu este o prioritate. Oricum si fara ea le doresc succes feteor si HAI ROMANIA
Haideti sambata in Horea Demian sa fim alaturi de Romania 
click pt. Articol 13 November 2018 13:58
studentU Claudia Pop
0 
de ce nu a fost convocata sau nu a rapsuns convocarii?

Cu o formula de start Parau-Marginean-Stoenescu-Pop-Pavel eram competitivi cred eu.

De Walker nu stiu nimic. Nici nu stiam ca avem naturalizari la nationala de fete.

Sambata sunt la meci! Hai acvilelor! :) 
click pt. Articol 13 November 2018 12:58
0 
este generat desite?:))) serios? dar logo ul meu de ce n a fost generat?si inceea ce priveste ochelarii de cal....la cata prostie s a spus maisus, si ca antrenorul vorbeste in cunostinta de cauza , e penibil si nici nu are rost sa mai comentez.de erai din szentgyorgy aveai scuza.aburii de alcool. 
click pt. Articol 12 November 2018 01:11
studentU daca il preferi tu
0 
Pe tohatan in locul lui VM inseamna ca iti place liga onoare, nu baschetul. Sa fim seriosi, in ziua de azi, orice om normal la cap se gandeste intai la propriile prioritati si apoi la patrie si popor. Mai moale cu ipocriziile. 
click pt. Articol 11 November 2018 23:11
0 
Numele îți este apropiat de Sf georgică, eu nu am insinuat prin prisma echipei favorite, logo-ul e generat de site, vorbeam doar prin prisma situației. Ochelarii de cal sunt pentru respectivul animal, la oameni orizontul nu se sfârșește în vârful nasului fiecărui individ.  
click pt. Articol 11 November 2018 22:12
0 
nu am vazut meciul, stie cineva daca a jucat vlad? 
click pt. Articol 11 November 2018 22:08
0 
la szentgyorgy ajunge informatia mai tarziu...sa-i iertam ca au fost la festivalul carnatului si inca aburii de palesz nu s-au dispersat de pe circumvolutiuni.
si da, vlad s a fortat la oase sa nu joace la nationala....cam atat au inteles unii 
click pt. Articol 11 November 2018 20:58
0 
Omul a ratat naționala doar când a fost accidentat... la euro a jucat accidentat. voi geniile înțelegeți oricum in funcție de propriile frustrari 
click pt. Articol 11 November 2018 20:47
0 
Costescu, după cum am observat de-a lungul timpului, nu prea stă să nuanteze. El a dat un interviu în cunoștință de cauză.  
click pt. Articol 11 November 2018 20:41
0 
Și e vina lui moldoveanu ca a dat Costescu o declaratie cretina? Sunt convins ca a făcut fractura de stres doar ca sa nu joace la naționala ... mulți deștepți pe lumea asta