Vaidas Kariniauskas este acuzat de implicare în pariurile sportive


Federația din Lituania a blocat transferul jucătorului în Grecia

Federația de baschet din Lituania a blocat transferul lui Vaidas Kariniauskas în Grecia, la GS Kymis. Fostul jucător de la U BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea este acuzat de implicare în pariurile sportive. Federația lituaniană a anunțat atât FIBA cât și Federația din Grecia că nu-i va elibera cartea verde până acest caz nu va fi rezolvat.

Vaidas Kariniauskas este acuzat de conducerea lui Lietkabelis, echipa la care a ajuns după despărțirea de CSM CSU Oradea, că a fost implicat într-un scandal de pariere alături de un prieten de-al său, care a pariat suma de 2.000 de euro la două agenții diferite pe o performanță modestă a sportivului. Este vorba despre prestația lui Kariniauskas din Basketball Champions League din meciul cu Dijon, când a terminat cu doar 2 puncte marcate și cu 1/6 la aruncările din acțiune, după cum informează basketnews.lt.

„Am informat FIBA și Federația din Grecia despre această posibilă infracțiune. Până nu vom primi un răspuns de la ei, nu-i vom elibera cartea verde” a declarat PR-ul Federației de baschet din Lituania, Vaidotas Zajarskas.

Vaidas Kariniauskas a bifat un sezon întreg în România alături de CSM CSU Oradea și la finalul stagiunii 2017/2018 câștiga al doilea titlu de campion. Lituanianul a sosit în România la jumătatea sezonului 2016/2017, la finalul căruia câștiga titlul de campion al  României cu U BT Cluj-Napoca. Kariniauskas a plecat la Lietkabelis la începutul actualei stagiuni, după doar 6 partide jucate la CSM CSU Oradea.

În Liga Națională de Baschet Masculin, Vaidas Kariniauskas a jucat 64 de partide și a strâns medii statistice de 9.2 puncte, 3.5 pase decisive și 2.1 recuperări pentru 9.1 la eficiență.



Vizualizează pagina personală a jucătorului Vaidas Kariniauskas

Bogdan Isailă / 31 January 2019 / 21:45


Galerie foto


0 
Multe de povestit in materie si din meleagurile noastre mioritice....... Dig the gold 
31 January 2019 22:58
studentU ajuta-ne sa sapam :)
1 
fara nume sau echipe, doar situatii ;) 
01 February 2019 09:39

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
John Neumann, fost selecționer al României, s-a stins din viață la vârsta de 68 de ani
Antrenorul a rămas în istorie după ce a agresat un arbitru în timpul unui meci din Cupa Korac (Video) 
Real Madrid trece de Panathinaikos și devine prima echipă calificată în Final Four-ul Euroligii
Fenerbahce Istanbul obține o victorie importantă pe terenul lui Zalgiris Kaunas (Video) 
Alex Olah este într-o formă foarte bună pentru Kangoeroes Mechelen
Pivotul naționalei a adunat două double-doubles în ultimele 4 meciuri 
Branko Mirkovic va evolua playoff-ul Ligii VTB
Kalev/Cramo se află pentru prima dată în postsezon în istoria competiției 
Nick Calathes, incert pentru meciul 3 cu Real Madrid din playoff-ul Euroligii
Probleme pentru Rick Pitino și Panathinaikos 
Barcelona o învinge pe Anadolu Efes după un final tensionat (Video)
Real Madrid se impune din nou împotriva lui Panathinaikos Atena, de data aceasta fără probleme 
Baskonia și Zalgiris au reușit surprizele în cea de-a treia seară a playoff-ului Euroligii (Video)
Ultimele două formații calificate în faza eliminatorie le-au învins pe ocupantele primelor două poziții 
Real Madrid s-a impus la 3 puncte în fața lui Panathinaikos în primul meci din playoff
Formația spaniolă l-a avut drept invitat special pe Luka Doncic (Video) 
Victorii categorice pe teren propriu pentru CSKA Moscova și Fenerbahce Istanbul (Video)
Prestații ofensive de excepție pentru cele două formații în prima zi a playoff-ului Euroligii 
Banvit nu va mai finanța echipa din Bandirma din sezonul viitor
Formația turcă își caută sponsor pentru a putea rezista la nivel înalt 
0 
Am vazut cea mai mare parte din repriza a doua din meciul lui Fener de aseara. Turcii au fost foarte aproape sa intoarca rezultatul dupa ce adversarii au avut +17. Si cand am fost convins ca o vor face, dupa o aparare exemplara, in atac, ce sa vezi? pasa la adversar, pasa printre picioarele coechipierului (si minge ajunsa implicit in out), coechipier care a primit pasa avand un picior in out.

Pe de alta parte nu stiu cat de curand ii va mai merge, ofensiv vorbind, asa bine lui Zalgiris. Pe la sfarsitul sfertului 3 aveau inca 80% reusite la aruncarile de interior. Au fost cateva minute bune in care le-a intrat tot, din orice pozitie si procedeu folosit.

Seria se muta in Lituania si meciurile sunt in aceleasi zile cu U - Steaua. Probabil voi merge la sala sa vad primul meci a lui U, nu stiu daca si pe al doilea. In conditiile date. 
click pt. Articol 19 April 2019 10:49
ajax :))
0 
...si arbitrul sare ca-n piscină. As zice că e chiar simulare. Jucătorul l-a atins într-adevăr, dar plonjonul e de prost gust. 
click pt. Articol 11 April 2019 20:40
TDM Felicitări hoților!
0 
Așa facem noi... deși acel proiect unic pe bani privați, știe toată țara de unde și cum au fost obținuți acei bani. Mărturie sta lacătul pus pe club de Ghiță și fuga acestuia din țara. Ce naiba vrei mai mult?? Dacă s-ar redeschide arhivele acestui club, cu siguranța s-ar găsi toate mizeriile. Așa ca, zero respect pentru performanța voastră mânjită cu minciuna, furt, spălare, dare și luare, ZERO. Bucurați-va ca încă aveți titlurile obținute in palmares. 
click pt. Articol 11 April 2019 08:12
studentU a facut si ghita ceva pozitiv
0 
din toate furaciunile cu statul....
sa fie primit 
click pt. Articol 10 April 2019 21:26
trt Romania...
0 
Ce ar fi,daca ar fi...Super talent!Dar,din pacate nu va juca niciodata pentru Romania.Mai multe nu spun. 
click pt. Articol 05 April 2019 12:04
pipzn Meci
0 
castigat nemeritat de Real Madrid. Atat acest meci cat si ultimele 2 de ei in Euroliga pe care le-am vazut cred ca Realul a jucat slab. Nici la acest ultim atac nu pareau ca stiu ce abordare sa aiba. Cred ca sperau sa duca meciul in prelungiri. Imi place in general cum joaca Realul (am vazut multe meciuri din Euroliga) dar victoria asta a fost mincinoasa si norocoasa cat incape. 
click pt. Articol 29 March 2019 13:38
studentU apropo de nba vs euroliga
0 
astia de la euroliga intreaba? Have you ever seen anything like that?

Raspunsul: Da, odata la doua-trei seri in NBA :))))

Bineinteles, este o exagerare grosolana, dar totusi, sunt faze din astea o tona in NBA. Ultima cea a lui D Wade. Cum sa fii asa penibil sa intrebi daca s-a mai vazut asa ceva?
Ah, stai, poate se refereau doar la Euroliga. Acolo da, nu cred ca s-a mai vazut asa ceva =)))))) 
click pt. Articol 29 March 2019 09:04
hony Felicitari!
0 
Asta este o stire pe care ar trebui sa o vedem la TV, pe toate canalele. 
click pt. Articol 22 March 2019 12:01
studentU poate ca a fost sivasta un factor
0 
accentul pe campionat... 
click pt. Articol 14 March 2019 22:19
0 
eu spuneam ca nu au sanse si ca au facut parte dintr-o grupa destul de slaba si prin urmare singura echipa ramasa in competitie din acea grupa este Nizhny care a reusit calificarea in play-off in ultima etapa si pentru mine e o supriza destul de mare pentru ca au eliminat Venezia, una dintre favoritele mele la castigarea trofeului.
Asta am spus atunci : Mai exista si alte grupe din care fac parte echipe precum Tenerife, Venezia, Hapoel Jerusalem, AEK Athens, Bamberg, Virtus Bologna care fara suparare mi se par mult peste Murcia in acest moment.
Venezia a fost eliminata in rest toate echipele inca sunt in competitie doar ca inevitabil unele dintre ele vor parasi competitia deoarece imperecherea este cam asa: Tenerife-Hapoel, AEK Athens-Bamberg, Nanterre-Virtus si Antwerp-Nizhny, in continuare favorita mea este AEK dar vor avea viata grea cu nemtii.
Il apreciez si felicit pe Emi pentru performanta reusita dar eu zic ca era timpul potrivit ca echipa lui sa paraseasca aceasta competitie, desi au intalnit un adversar mai slab in aceasta dubla, situatia lor din liga ACB nu este una roz deloc fiind pe loc retrogradabil si consider ca au dorit sa isi axeze toate fortele pe campionat si salvarea de la retrogradare din ACB. 
click pt. Articol 14 March 2019 19:00