Vlad Moldoveanu va sta departe de terenul de baschet pentru încă trei luni


Internaționalul român a fost diagnosticat cu hepatită virală de tip A

U-BT Cluj-Napoca a anunțat astăzi, prin intermediul site-ului oficial, că Vlad Moldoveanu suferă de hepatită de tip A și va fi nevoit să stea pe tușă pentru încă trei luni. Baschetbalistul de 30 de ani se afla foarte aproape de revenirea pe teren după o pauză pricinuită de o fractură de stres suferită de acesta în urmă cu aproximativ două luni.

Vlad Moldoveanu a revenit în această vară la U-BT Cluj-Napoca, formație alături de care a câștigat titlul, cupa și supercupa în urmă cu doi ani. În sezonul precedent, internaționalul român a evoluat în Turcia la Demir Insaat, acolo unde a suferit o accidentare gravă care l-a ținut departe de teren pentru aproximativ 6 luni. După un proces lung de recuperare, fostul căpitan al naționalei a intrat din nou pe parchet în maieul lui U-BT Cluj-Napoca, însă a jucat doar 6 partide. A urmat o nouă accidentare pentru Vlad Moldoveanu, care l-a făcut să rateze atât acțiunile echipei naționale, cât și întreg turul de campionat.

Conform paginii de Facebook a clubului clujean, Moldoveanu se afla foarte aproape de momentul revenirii pe teren, acesta urmând să aibă loc la începutul anului următor. Din păcate însă pentru sportivul de 2.08, acesta a suferit o nouă problemă medicală, fiind diagnosticat cu hepatită virală de tip A. Iată ce a declarat Vlad Moldoveanu după aflarea acestei vești:

„Îmi pare extrem de rău că nu pot fi alături de băieți în următoarea perioadă. Știam că perioada mea de recuperare este aproape gata și eram fericit că voi reveni pe teren dupa ce și așa a fost un an greu pentru mine, presărat de accidentări. Din păcate a venit și această veste care m-a îngenuncheat puțin. Acum sunt extrem de concentrat pe ce am de a face pe a fi sănătos și a putea reveni pe parchet în culorile alb-negru. Perioada următoare mă voi concentra pe sănătate și voi fi cu sufletul și mintea alături de băieți și de toată suflarea “U”!, conform site-ului oficial al clubului clujean u-bt.ro.

Perioada de recuperare pentru Vlad Moldoveanu va fi de 3 luni, acesta urmând să se reîntoarcă cel mai probabil la finalul lui martie, respectiv începutul lui aprilie.

*foto: Manases Sandor



Vizualizează pagina personală a jucătorului Vlad Moldoveanu
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

David Istrate / 20 December 2018 / 21:34


Galerie foto


gyke Nașpa
1 
Multă sănătate și refacere rapidă.  
20 December 2018 21:52
studentU al doilea "mandat"
0 
Cam cu ghinioane pt VM la U. Deocamdata mai mult a incurcat decat a ajutat. Sper ca si va lua revansa in play off. 
20 December 2018 22:09
0 
Inca un extra-transfer la U? Doar Torok, Easley si Washburn nu o sa faca fata. Sau poate Kalnicenko o sa primeasca mai mult minute. Multa sanatate si o recuperare cat mai rapid! 
20 December 2018 22:15
0 
rapida* 
20 December 2018 22:15
0 
Multa sanatate! 
21 December 2018 08:51

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
0 
da,este vorba despre un croat de la cedevita care la prima vedere arata destul de ok 
click pt. Articol 21 July 2019 17:42
0 
Incet dar sigur,va formati o super trupa,FELICITARI !! 
click pt. Articol 21 July 2019 17:13
Tommy Fortza Steaua
0 
Odata cu Burlacu antrenor,o sa aveti o echipa puternica in acest sezon! Deja sunt acontati cativa tineri de u23 puternici !!! 
click pt. Articol 21 July 2019 17:07
Tommy Buzestii
0 
PE aceasta pagina nu faci decat hate,nimic altceva!! Iti spun doar atat,este un new entry CROAT !!! 
click pt. Articol 21 July 2019 17:04
stef No așa!
0 
Și mai vin! 
click pt. Articol 21 July 2019 16:53
Buzestii Baieti,
0 
Nu ma dezamagiti,mai exista oare cineva care sa se uite in gura individului in afara de dentist?O sa incerce vreo lovitura de imagine ca acoperire(daca o iesi),in rest sfantul parandarat sa traiasca si refrenul cu avem buget mic,ne dusmanesc arbitrii,etc,etc...mic si gretos! 
click pt. Articol 21 July 2019 15:26
Buzestii :)))))
0 
La noi se mizeaza pe experienta,cata vreme merge pe picioarele lui,e bun! 
click pt. Articol 21 July 2019 15:21
trt Mno..
0 
De ceva vreme am zis ca doar voi citi aici pe site.Pana azi asta am facut.Nu cred ca am vazut vreun fan "U" sa comenteze (tendentios) stirile altor echipe.Am avut un sezon slab,asta este.Am pus capul in pamant,o luam de la capat! E sport.Eu zic sa ne vedem fiecare de ograda lui,sa nu incepem sa cautam in cosul lui Naimsmith...O zi faina.Haide "U"! 
click pt. Articol 21 July 2019 15:17
bulcul Zganec
0 
Nu cred ca va juca minute multe. Ma astept sa vad cel putin in primul rand 2 solizi, apoi poate inca ceva pe 3. Dar oricum si Patrick si Curry, jucatori cu aruncare, patrundere, aparare buna, inaltime, plus cine stie ce pivoti vor aduce, va fi greu de aparat panoul, mai ales de catre lotul nostru. In fine, un transfer foarte bun. Inca vor mai veni vesti bune de la cluj, dar acuma sunt curios ce mai miscam si noi, sibiul, craiova, pitesti... 
click pt. Articol 21 July 2019 14:07
mikki se-ngroasa gluma!
0 
a mai aparut un interpret si mai urmeaza.. si eu cred ca un pivot de meserie si o extrema cu shoot bun de afara. asta in ideea ca vor fi pt inceput doar 6 straini. insa eu cred ca se va mai aduce si la romani, macar unul de valoare under 23 si unul cu experienta. e o parere personala.
 
click pt. Articol 21 July 2019 13:34