Consiliul Director FRB a decis depunctarea mai multor echipe pentru că nu au respectat criteriul prezenței în Liga Națională de 3x3


Sepsi Sfântu Gheoghe și trei echipe din Liga Națională de Baschet Masculin vor suferi sancțiuni disciplinare (Surse)

sepsi dinamo depunctare

Consiliul Director al Federației Române de Baschet a decis în ședința de luni, 22 octombrie, să depuncteze mai multe echipe din Ligile Naționale, ca urmare a unei solicitări a mai multor cluburi din LNBM, urna valorică B. (detalii aici)

Astfel, potrivit surselor noastre victimă acestei sesizări nu a căzut doar CSM Mediaș, echipa împotriva căreia s-a îndreptat solicitarea adversarilor, ci și a echipelor Dinamo Știința, din urna valorică A, și a echipei de baschet masculin CS Agronomia. Totodată, campioana din baschetul feminin, Sepsi Sfântu Gheorghe, va suferi o depunctare.

„Solicitarea celor 3 cluburi din LNBM, grupa B, si adresele justificative ale cluburilor care sunt pasibile de depunctare, pentru neparticiparea in integralitate la LNB de 3x3, sezonul 2018. CCLTO a decis cu majoritate de voturi ca echipele sa fie sanctionate cu depunctare in LNB 5x5 (sezonul 2018-2019) si amenda, diferentiat in functie de numarul turneelor la care nu au participat. CD analizeaza motivarea comisiei si considera ca este conforma cu ”RS LNB 3X3 2018””, se arată în comunicatul Federației Române de Baschet.

Interesant este faptul că în Regulamentul specific al LNBM 2018/2019 se face următoarea referire în ceea ce privește Liga Națională de 3x3:

„35. Fiecare structura sportiva cu echipa inscrisa in LNBM are obligatia

b) De a participa in “Liga Nationala de Baschet 3x3”, sezonul 2018: neparticiparea la minim 4 turnee se sanctioneaza cu depunctare cu 5 puncte in LNB”

Așadar rămâne de văzut de ce s-a hotărât ca sancțiunea să fie de 2 puncte, în loc de 5, cum prevedea regulamentul.

De asemenea, un alt aspect interesant este dat de sancționarea clubului Dinamo Știința. Acest lucru s-a petrecut în ciuda faptului că Știința București a trimis echipe la turneele de 3 la 3 în această vară. Însă trupa care evoluează acum în grupa valorică A funcționează pe CIS-ul celor de la Dinamo.

*foto: facebook Sepsi Sic



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CS Agronomia București
Citește ultimele știri despre CS Dinamo Știința Bucureşti
Citește ultimele știri despre CS Municipal Mediaș

Eduard Popa / 23 October 2018 / 21:24


Galerie foto


7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Oameni buni: daca ne va depuncta,inscrieti-va in campionatul Bulgariei sau Ungariei.Ce obligatie si sanctionare stupida.Castigi pe teren,si iti ia punctele obtinute pentru un regulament aberant !! Noi participam in cupele europene in plus,avem echipe de diferite categorii,si ne obliga sa participam si la niste nimicuri.Federatia sa organizeze campionat 3x3 si sa nu amestece borcanul ci sticla ! 
25 October 2018 10:05
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Cred ca din nou stam in drumul cuiva ! In caz de sanctionare,trebuie sa apelam si la contraatac:retragerea din campionatul romanesc...diferite proteste... neparticiparea la diferite evenimente sportive organizate de FRB...etc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 
25 October 2018 10:11
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
3x3 este obligatorie pentru LNBM sau si pentru LNBF?? Inchideti-va birtul domnilor din federatie !! 
25 October 2018 10:14
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Nu ar trebui sa trimitem nici o jucatoare in nationala Romaniei !! 
25 October 2018 10:18

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
O nouă sancțiune dictată de FIBA împotriva SCM Timișoara: amendă de 25.000 CHF
Sabin Gherdan: "Cred că ar fi oportun pentru România implementarea unui sistem de licențiere al cluburilor" 
Porter Troupe, mesaj emoționant pe rețelele de socializare: „Ne vedem sezonul viitor”
Veteranul american a adresat cuvinte frumoase coechipierilor și fanilor Craiovei 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
Galerie foto. CSM CSU Oradea avansează în finala LNBM după victoria din meciul patru în fața celor de la U-BT Cluj-Napoca
Confruntarea de pe malul Crișului Repede a avut parte de mai multe momente tensionate, pe lângă fazele spectaculoase oferite de jucători 
Controversă între SCM Timișoara și BCM U Pitești față de ziua de disputare a meciului pentru locurile 5-6
Partida va avea loc la oră de matineu din cauza lipsei unui acord între echipe și a altor evenimente de la sală 
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
Ossiryss Contract
0 
Ai cumva și un "cut" al secțiunii condițiilor de reziliere/încetare? Nu de alta, dar poți semna și pe 150 de ani dacă ai clauza ca poți rezilia unilateral într-o zi noroasa. Terminați naibii cu presa care se tranzacționează la kilogramul de știre! 
click pt. Articol 21 May 2019 19:37
Ossiryss @alexander
0 
Ești prost informat : a semnat pe un sfert de mileniu, dar am vrut sa vad dacă reacționează cineva! 
click pt. Articol 21 May 2019 19:07
free62 free62
0 
Tojala, ala care cand a avut echipa bine facuta l-a ciuruit Silvasan in finala si dupa aia anul trecut l-a umilit Achim? Daca prinde vreo echipa un sezon cum a avut el cu bosorogii de Runkauskas, Jonte si un Zekovic care dadeau de 3 si din afara salii, ma bag si eu sa antrenez ca de un campionat fac...
Zare Markovski asta nu inteleg cu ce a putut impresiona atata lume ca a venit dupa Tenter care era criticat pt jocul ofensiv execrabil, fara scheme ziceau unii(antrenor roman de doi lei vb aia) si a beneficiat peste noapte si de Watson(pozitie pe car Tenter juca cu Kuti...nici nu o sa mai joace Kuti 1 asa bine in veci), iar rezultatul a fost o nationala care dadea puncte uneori mai putine de cat pe vremea lui Tenter.
Hai sa mai vedem si baschet la Cluj daca tot am schimbat antrenorul...din Romania singurul care e peste Silvasna e Achim, restul joaca tot un hei rup de asta cu motivatie si atitudine la tot pasul si o minge care circula pe semicerc ca la handbal...daca nu Achim, atunci un sarb da sa joace ca Achim:) 
click pt. Articol 21 May 2019 18:09
vass bela TitiAcs,
0 
eu nu l-am nominalizat pe Cristescu, cei care se ocupa de conduicerea echipei s-au dovedit a fi incompetenti, cum de altfel ai aratat si tu in cazul lui Moldoveanu si legitimarea numai a 5 straini la inceput de sezon . Apoi, lipsa de inlocuitor pt Kuti si transferurile anemice in timpul sezonului ( eu facand comparatie cu Oradea, care s-a intarit substantial ) . Si cred ca esti de acord cu mine, degeaba schimbi antrenorul, daca nu cooptezi in conducere pe cineva care sa fie in stare sa aduca jucatori valorosi, atat inainte de campionat, cat si in intersezon . 
click pt. Articol 21 May 2019 17:33
Oldtimer Renastere usoara si grabnica
0 
In aceasta nabadaioasa primavara dl. Silvasan a avut parte de socuri majore, profesional si, mai ales, personal. Nu sunt putini cei care, intr-o atare situatie, ar fi doborati definitiv. Nu cred sa fie cazul dansului ptr ca sper ca formatia sa de luptator sa grabeasca vindecarea urmelor lasate de aceste lovituri. Evident, va urma o perioada de introspectie, de cautare, de luare a unor decizii pentru un nou inceput. Sper sa-si regaseasca echilibrul si sa beneficieze de sprijinul necesar pentru acest nou inceput, fie in sport, fie in alt domeniu. Vant din pupa, capitane ! 
click pt. Articol 21 May 2019 16:53
Oldtimer Sursa de certitudine :
0 
http://totalbaschet.ro/articol/Dan-Fle%C8%99eriu-%C3%AEnc%C4%83-trei-sezoane-la-conducerea-lui-CSU-Sibiu~67349 
click pt. Articol 21 May 2019 15:58
freeboy Meciuri
0 
Poate miercuri 29.05.2019 este meciul doi al finalei.
Fi mai atent cand scrii!

 
click pt. Articol 21 May 2019 15:06
freeboy Meciuri
0 
2 meciuri in aceeasi zi cu durata de o ora(27.05.2019)?

 
click pt. Articol 21 May 2019 15:03
studentU ipocrizie
0 
este numele tau, care il faceai albie de porci dupa fiecare meci pe Silvasan si acum o arzi BFF si paternal.  
click pt. Articol 21 May 2019 14:39
andrac Controversa
0 
Deloc controversa. Data oficiala fiind 23, pitestenii erau obligati sa refuze jucarea pe 22 (avand meci disputat sambata seara). Sala de acolo e ocupata joi seara, asta e problema de fapt. La 12:00 va fi sala goala. 
click pt. Articol 21 May 2019 14:27