Consiliul Director FRB a decis depunctarea mai multor echipe pentru că nu au respectat criteriul prezenței în Liga Națională de 3x3


Sepsi Sfântu Gheoghe și trei echipe din Liga Națională de Baschet Masculin vor suferi sancțiuni disciplinare (Surse)

sepsi dinamo depunctare

Consiliul Director al Federației Române de Baschet a decis în ședința de luni, 22 octombrie, să depuncteze mai multe echipe din Ligile Naționale, ca urmare a unei solicitări a mai multor cluburi din LNBM, urna valorică B. (detalii aici)

Astfel, potrivit surselor noastre victimă acestei sesizări nu a căzut doar CSM Mediaș, echipa împotriva căreia s-a îndreptat solicitarea adversarilor, ci și a echipelor Dinamo Știința, din urna valorică A, și a echipei de baschet masculin CS Agronomia. Totodată, campioana din baschetul feminin, Sepsi Sfântu Gheorghe, va suferi o depunctare.

„Solicitarea celor 3 cluburi din LNBM, grupa B, si adresele justificative ale cluburilor care sunt pasibile de depunctare, pentru neparticiparea in integralitate la LNB de 3x3, sezonul 2018. CCLTO a decis cu majoritate de voturi ca echipele sa fie sanctionate cu depunctare in LNB 5x5 (sezonul 2018-2019) si amenda, diferentiat in functie de numarul turneelor la care nu au participat. CD analizeaza motivarea comisiei si considera ca este conforma cu ”RS LNB 3X3 2018””, se arată în comunicatul Federației Române de Baschet.

Interesant este faptul că în Regulamentul specific al LNBM 2018/2019 se face următoarea referire în ceea ce privește Liga Națională de 3x3:

„35. Fiecare structura sportiva cu echipa inscrisa in LNBM are obligatia

b) De a participa in “Liga Nationala de Baschet 3x3”, sezonul 2018: neparticiparea la minim 4 turnee se sanctioneaza cu depunctare cu 5 puncte in LNB”

Așadar rămâne de văzut de ce s-a hotărât ca sancțiunea să fie de 2 puncte, în loc de 5, cum prevedea regulamentul.

De asemenea, un alt aspect interesant este dat de sancționarea clubului Dinamo Știința. Acest lucru s-a petrecut în ciuda faptului că Știința București a trimis echipe la turneele de 3 la 3 în această vară. Însă trupa care evoluează acum în grupa valorică A funcționează pe CIS-ul celor de la Dinamo.

*foto: facebook Sepsi Sic



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CS Agronomia București
Citește ultimele știri despre CS Dinamo Știința Bucureşti
Citește ultimele știri despre CS Municipal Mediaș

Eduard Popa / 23 October 2018 / 21:24


Galerie foto


7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Oameni buni: daca ne va depuncta,inscrieti-va in campionatul Bulgariei sau Ungariei.Ce obligatie si sanctionare stupida.Castigi pe teren,si iti ia punctele obtinute pentru un regulament aberant !! Noi participam in cupele europene in plus,avem echipe de diferite categorii,si ne obliga sa participam si la niste nimicuri.Federatia sa organizeze campionat 3x3 si sa nu amestece borcanul ci sticla ! 
25 October 2018 10:05
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Cred ca din nou stam in drumul cuiva ! In caz de sanctionare,trebuie sa apelam si la contraatac:retragerea din campionatul romanesc...diferite proteste... neparticiparea la diferite evenimente sportive organizate de FRB...etc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 
25 October 2018 10:11
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
3x3 este obligatorie pentru LNBM sau si pentru LNBF?? Inchideti-va birtul domnilor din federatie !! 
25 October 2018 10:14
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Nu ar trebui sa trimitem nici o jucatoare in nationala Romaniei !! 
25 October 2018 10:18

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBM: Programul etapei 2-a din faza a doua a sezonului regulat
Cele trei meciuri din Grupa Roșie și unul din Grupa Galbenă vor fi transmise 
Sala Polivalentă din Timișoara ar putea fi gata la 5 ani după ce trebuia să găzduiască EuroBasket Women
Săptămâna trecută s-a semnat un nou contract și lucrările vor fi reluate la proiectul început în 2010 
LNBM MVP- Etapa 1, F2: Mladen Jeremic
Sârbul a fost decisiv în duelul de foc din Trivale 
Total Baschet, la ceas aniversar!
Împlinim 8 ani de existență 
Tony Bishop: „În prima parte am jucat foarte bine în defensivă”
Jucătorul Piteștiului a reușit coșul victoriei în meciul cu U-BT Cluj 
In memoriam - 14 ani fără Antonio Alexe
21 ianuarie 2005, o zi tristă pentru baschetul românesc 
Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești 
Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”
Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj 
BCM U Pitești se impune la un punct după un duel de foc în Trivale
Cele două formații s-au luptat de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 10 puncte 
gyke @studentU
0 
Asa ar fi normal sa se intample; doar ca am vazut etapa trecuta... o perioada eu nu mai fac pronosticuri :)
Meciul cel mai interesant mi se pare cel din grupa galbena intre Dinamo si Voluntari. Daca e vreo echipa de acolo care poate pune probleme celor 2 "retrogradate" la ocuparea locurilor de playoff, asta nu poate fi decat Voluntari. Meciul de sambata ne va arata daca chiar pot... 
click pt. Articol 23 January 2019 14:11
studentU in grupa rosie
0 
99% victorii pe linie pentru gazde 
click pt. Articol 23 January 2019 14:00
0 
La multi ani, felicitari pt tot ce faceti ! Si cum v-am mai scris, despartiti odata grupa 1 valorica de celalalte, asa postarile vor fi mai numeroase, iar articolele dvs despre jocurile aferente vor putea fi citite pe o perioada mai mare de timp, samd  
click pt. Articol 22 January 2019 15:55
trancer La mulți ani!
0 
Cu mulțumiri și respect pentru ceea ce faceti 
click pt. Articol 22 January 2019 09:53
unbaschetbalist @sabin.gherdan
0 
1. Intradevar meciurile din diviziile judetene ar avea mai putini spectatori, dar ar crea un awereness.

3. Cred ca 3x3 ar fi cel mai interesant (si mai usor de organizat)...poate faceti si voi un poll.

Apropo am uitat sa mentionez: La Multi Ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 09:02
0 
La cât mai multe articole interesante și, dacă se poate, inițierea /implicarea în campanii de mediatizare a baschetului. La mulți ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 08:35
mid53 Cu multumuri
0 
La Multi Ani! Tineti-o tot așa! 
click pt. Articol 22 January 2019 07:43
@lexCSU Total Baschet
0 
La multi ani !!!  
click pt. Articol 21 January 2019 23:12
0 
Joyeux anniversaire!  
click pt. Articol 21 January 2019 20:29
Shakall TotalBaschet si cititori
0 
La multi ani tuturor, deoarece unii fara altii nu ar exista acest fenomen numit TotalBaschet