Consiliul Director FRB a decis depunctarea mai multor echipe pentru că nu au respectat criteriul prezenței în Liga Națională de 3x3


Sepsi Sfântu Gheoghe și trei echipe din Liga Națională de Baschet Masculin vor suferi sancțiuni disciplinare (Surse)

sepsi dinamo depunctare

Consiliul Director al Federației Române de Baschet a decis în ședința de luni, 22 octombrie, să depuncteze mai multe echipe din Ligile Naționale, ca urmare a unei solicitări a mai multor cluburi din LNBM, urna valorică B. (detalii aici)

Astfel, potrivit surselor noastre victimă acestei sesizări nu a căzut doar CSM Mediaș, echipa împotriva căreia s-a îndreptat solicitarea adversarilor, ci și a echipelor Dinamo Știința, din urna valorică A, și a echipei de baschet masculin CS Agronomia. Totodată, campioana din baschetul feminin, Sepsi Sfântu Gheorghe, va suferi o depunctare.

„Solicitarea celor 3 cluburi din LNBM, grupa B, si adresele justificative ale cluburilor care sunt pasibile de depunctare, pentru neparticiparea in integralitate la LNB de 3x3, sezonul 2018. CCLTO a decis cu majoritate de voturi ca echipele sa fie sanctionate cu depunctare in LNB 5x5 (sezonul 2018-2019) si amenda, diferentiat in functie de numarul turneelor la care nu au participat. CD analizeaza motivarea comisiei si considera ca este conforma cu ”RS LNB 3X3 2018””, se arată în comunicatul Federației Române de Baschet.

Interesant este faptul că în Regulamentul specific al LNBM 2018/2019 se face următoarea referire în ceea ce privește Liga Națională de 3x3:

„35. Fiecare structura sportiva cu echipa inscrisa in LNBM are obligatia

b) De a participa in “Liga Nationala de Baschet 3x3”, sezonul 2018: neparticiparea la minim 4 turnee se sanctioneaza cu depunctare cu 5 puncte in LNB”

Așadar rămâne de văzut de ce s-a hotărât ca sancțiunea să fie de 2 puncte, în loc de 5, cum prevedea regulamentul.

De asemenea, un alt aspect interesant este dat de sancționarea clubului Dinamo Știința. Acest lucru s-a petrecut în ciuda faptului că Știința București a trimis echipe la turneele de 3 la 3 în această vară. Însă trupa care evoluează acum în grupa valorică A funcționează pe CIS-ul celor de la Dinamo.

*foto: facebook Sepsi Sic



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CS Agronomia București
Citește ultimele știri despre CS Dinamo Știința Bucureşti
Citește ultimele știri despre CS Municipal Mediaș

Eduard Popa / 23 October 2018 / 21:24


Galerie foto


7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Oameni buni: daca ne va depuncta,inscrieti-va in campionatul Bulgariei sau Ungariei.Ce obligatie si sanctionare stupida.Castigi pe teren,si iti ia punctele obtinute pentru un regulament aberant !! Noi participam in cupele europene in plus,avem echipe de diferite categorii,si ne obliga sa participam si la niste nimicuri.Federatia sa organizeze campionat 3x3 si sa nu amestece borcanul ci sticla ! 
25 October 2018 10:05
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Cred ca din nou stam in drumul cuiva ! In caz de sanctionare,trebuie sa apelam si la contraatac:retragerea din campionatul romanesc...diferite proteste... neparticiparea la diferite evenimente sportive organizate de FRB...etc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 
25 October 2018 10:11
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
3x3 este obligatorie pentru LNBM sau si pentru LNBF?? Inchideti-va birtul domnilor din federatie !! 
25 October 2018 10:14
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Nu ar trebui sa trimitem nici o jucatoare in nationala Romaniei !! 
25 October 2018 10:18

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Interview. Daniel Ewing: "Success is defined by many little things"
How did the BC CSU Sibiu's player defend against Kobe Bryant, what advice would he give to a young Daniel and which is the biggest performance of his career (PHOTO) 
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
Nandor Kuti își egalează cea mai bună prestație ofensivă a sezonului
Internaționalul român a fost cel mai bun marcator al lui U BT Cluj-Napoca la Craiova 
U BT Cluj-Napoca câștigă la Craiova și rămâne în cursa pentru primul loc la finalul sezonului regulat
Elevii lui Mihai Silvășan au făcut un meci aproape perfect în Bănie 
Season high pentru Bobe Nicolescu împotriva SCM Timișoara
Tânărul jucător român a fost dezavantajat de statistica de la linia aruncărilor libere 
Kris Richard, perfect în primul sfert în fața celor de la SCM Timișoara
Jucătorul lui CSM Oradea a încheiat partida cu 7/7 din acțiune 
Skylar Spencer a reușit un monster double-double în ultima partidă
CSA Steaua București a avut 5 jucători în double-digits în victoria cu ABC Athletic Constanța 
Goran Martinic, cel mai bun jucător al lui CSO Voluntari în victoria cu CS Dinamo București
De la oaspeți s-au remarcat Ousmane Barro și Michael Deloach 
SCM U Craiova are de apărat terenul propriu în fața celor de la U-BT Cluj
Oltenii vin după o înfrângere în Cupă cu Sibiul, clujenii au trecut de două ori în trei zile de Pitești 
soso69 @gyke
0 
Stiu ca am zis ca nu-mi place sa intru in polemica dar promit sa fie ultimul pe tema asta.
Nu stiu cum e la Mures sau Timisoara dar stiu ca motivul principal pt care Muresul a picat este imputarea utilizarii banilor publici pt plata salariilor jucatorilor de baschet.
La Oradea ai informatii clar eronate. In primul rand nu-l cunosti pe Bolojan care nu ar permite asa ceva stiind ca este "sub lupa" in permanenta, doar-doar sa-l agate cu ceva.
Singurele salarii care se pot plati sunt doar celor care au contract de munca. Jucatorii de baschet nu pot avea contract de munca pt ca nu exista meseria de jucator de baschet.
Te rog sa intri pe site-ul CSM-ului la categoria salarii si o sa vezi ca sunt la vedere si actualizate. Are 4 antrenori, 4 experti si 4 referenti, dintre care 4 sunt cu 1/2 norma. Nu are nici un jucator pe statul de plata pt ca Bolojan a taiat de peste tot, ca sa aiba bani de investitii. Toate sectiile trebuie sa atraga sponsori daca vor performanta. Din acest motiv polo-ul oradean nu mai face fata, nu atrag suficienti bani din privat.
Repet, nu stiu cum e la celelate autoritati locale dar la Oradea se respecta strict prevederile legale, fara a incerca tot felul de tertipuri. Probabil ca daca ar vrea ar putea sa-l angajeze pe Richard ca referent sau portar si sa-l plateasca dar nu e cazul. Nu stiu de unde ai informatia dar mai verific-o.
S-auzim de bine! 
click pt. Articol 19 March 2019 16:14
gyke Hmm
0 
Atunci ăia de la Mureș și Timișoara sunt ai dracului de profesioniști, fiind plătiți direct 😁😁. Din informațiile mele și la Oradea, la baschet, salariile sunt alocate din surse bugetare.  
click pt. Articol 19 March 2019 13:08
soso69 @gyke
0 
Ai dreptate doar partial : e valabil ce ai scris cu conditia ca displina sportiva sa fie una profesionista, ceea ce nu e cazul la baschet. Nu stiu de ce inca baschetul e lasat la coada.
Referitor la Dykes, chiar nu stiu pe cat joaca in acest sezon dar stiu ca peste tot pe unde a jucat a avut pretentii la 20000$ pe luna. Exista chiar si o declaratie a sa in care spune ca daca ar juca in D-League ar castiga 100.000$ pe sezon si ca in Europa castiga mult mai bine. 
click pt. Articol 19 March 2019 12:00
gyke @soso
0 
Eu știu altceva, salariile sportivilor pot fi plătite direct, deoarece CSM urile sunt persoane juridice de drept public, organizate sub formă de instituții publice și se află în subordinea CL. Finanțarea lor se face prin intermediul unui ordin al MFP, iar cheltuielile cu salariile sunt eligibile.  
click pt. Articol 18 March 2019 22:14
0 
Cu tot respectul, dacă nu ai scris la mișto mai sus, în opinia mea ai zis cel puțin 5 chestii false total... Dar vorba ta, sa ne bucuram de baschet pentru ca urmează partea cea mai tare! 
click pt. Articol 18 March 2019 22:13
0 
Te salut! Nici eu nu vrea sa intru in polemica, dar se pare ca fara sa vreau am aprins focul. Erai mai bine informat ca oricine. Poate ne dumiresti. Stii ce salar are Dykes acum? 
click pt. Articol 18 March 2019 19:32
0 
Nu vreau sa mai intru din nou in polemica bugetelor si a autenticitatii informatiilor dar trebuie sa fac o precizare. CSM-ul poate primi bani de la Consiliul Local doar pt cheltuieli generale si nu pt salarii. Daca e asa cum zici ca 80% din bugetul clubului e de la Consiliu, atunci inseamna ca restul de 20% vine de la ceilalti sponsori. Universitatea asigura doar suportul pt echipa a 2-a iar Spitalul Pelican suporta to ce tine de partea medicala (tratamente, operatii etc) , inclusiv personalul medical la meciuri.
Deci 2 dintre sponsorii principali nu contribuie cu bani. Raman sponsorii mici care asigura, conform calculelor tale, sub 20% din buget (80%-Pelican-Universitate). Cu acesti bani se platesc salariile jucatorilor. Din acest motiv Oradea nu si-l permite pe un Dykes sau pe un Mohammed de acum cativa ani. Nu si l-a permis pe Jeremic sau pe Diaz (nu a putut oferi mai mult ca Timisoara in sezonul trecut). Nu si-l poate permite pe Moldoveanu si nu si l-a putut permite nici pe Falker (sezonul trecut) si nici pe Cooper (in acest sezon).
Din acest motiv a durat aproape o luna sa aduca inlocuitori pt Denison si Ginyard, pt ca trebuie sa se incadreze in buget iar la Oradea jucatorii nu castiga mult.
Mai bine sa lasam bugetele de-o parte si sa ne bucuram de baschet.  
click pt. Articol 18 March 2019 16:30
0 
Cam asta am scris si eu dar la modul general. Nu am luat pe fiecare in parte. Si noi am primit bani de la primarie. Ce ai scris tu confirma afirmatiile mele. Dar, te asigur si repet, anul acesta la noi nu a mai fost ce a fost anul trecut. 
click pt. Articol 18 March 2019 12:07
gyke @Ștefan
0 
Te sfătuiesc să te mai informezi, pentru că amesteci niște chestii. În primul rând Oradea este CSM, asta înseamnă că poate fi finanțat direct de către Primărie / Consiliul local, care asigură probabil spre 80% din bugetul clubului. Sibiul nu este CSM, finanțarea lui din bani publici vine prin agenda sportivă, iar pentru anul calendaristic 2018 suma alocată echipei de seniori a fost de aprox 170 kEuro (google search). Mai vine ceva probabil de la Universitate (nu mult), iar restul vine din acei sponsori mici și mulți pe care îi avem. Dar te asigur că diferențele față de Oradea și U sunt semnificative.  
click pt. Articol 18 March 2019 10:29
0 
Un meci in care am aratat ca o echipa. Am jucat ambele faze de joc super bine si am exectutat scheme de joc care au pus jucatorii in valoare. O circulatie foarte buna a mingii. Felicitari!
Cred ca diferenta s-a facut si datorita jucatorilor care au intrat de pe banca. Craiova a stat doar in jucatorii din primul 5.
 
click pt. Articol 18 March 2019 10:10