Consiliul Director FRB a decis depunctarea mai multor echipe pentru că nu au respectat criteriul prezenței în Liga Națională de 3x3


Sepsi Sfântu Gheoghe și trei echipe din Liga Națională de Baschet Masculin vor suferi sancțiuni disciplinare (Surse)

sepsi dinamo depunctare

Consiliul Director al Federației Române de Baschet a decis în ședința de luni, 22 octombrie, să depuncteze mai multe echipe din Ligile Naționale, ca urmare a unei solicitări a mai multor cluburi din LNBM, urna valorică B. (detalii aici)

Astfel, potrivit surselor noastre victimă acestei sesizări nu a căzut doar CSM Mediaș, echipa împotriva căreia s-a îndreptat solicitarea adversarilor, ci și a echipelor Dinamo Știința, din urna valorică A, și a echipei de baschet masculin CS Agronomia. Totodată, campioana din baschetul feminin, Sepsi Sfântu Gheorghe, va suferi o depunctare.

„Solicitarea celor 3 cluburi din LNBM, grupa B, si adresele justificative ale cluburilor care sunt pasibile de depunctare, pentru neparticiparea in integralitate la LNB de 3x3, sezonul 2018. CCLTO a decis cu majoritate de voturi ca echipele sa fie sanctionate cu depunctare in LNB 5x5 (sezonul 2018-2019) si amenda, diferentiat in functie de numarul turneelor la care nu au participat. CD analizeaza motivarea comisiei si considera ca este conforma cu ”RS LNB 3X3 2018””, se arată în comunicatul Federației Române de Baschet.

Interesant este faptul că în Regulamentul specific al LNBM 2018/2019 se face următoarea referire în ceea ce privește Liga Națională de 3x3:

„35. Fiecare structura sportiva cu echipa inscrisa in LNBM are obligatia

b) De a participa in “Liga Nationala de Baschet 3x3”, sezonul 2018: neparticiparea la minim 4 turnee se sanctioneaza cu depunctare cu 5 puncte in LNB”

Așadar rămâne de văzut de ce s-a hotărât ca sancțiunea să fie de 2 puncte, în loc de 5, cum prevedea regulamentul.

De asemenea, un alt aspect interesant este dat de sancționarea clubului Dinamo Știința. Acest lucru s-a petrecut în ciuda faptului că Știința București a trimis echipe la turneele de 3 la 3 în această vară. Însă trupa care evoluează acum în grupa valorică A funcționează pe CIS-ul celor de la Dinamo.

*foto: facebook Sepsi Sic



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CS Agronomia București
Citește ultimele știri despre CS Dinamo Știința Bucureşti
Citește ultimele știri despre CS Municipal Mediaș

Eduard Popa / 23 October 2018 / 21:24


Galerie foto


7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Oameni buni: daca ne va depuncta,inscrieti-va in campionatul Bulgariei sau Ungariei.Ce obligatie si sanctionare stupida.Castigi pe teren,si iti ia punctele obtinute pentru un regulament aberant !! Noi participam in cupele europene in plus,avem echipe de diferite categorii,si ne obliga sa participam si la niste nimicuri.Federatia sa organizeze campionat 3x3 si sa nu amestece borcanul ci sticla ! 
25 October 2018 10:05
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Cred ca din nou stam in drumul cuiva ! In caz de sanctionare,trebuie sa apelam si la contraatac:retragerea din campionatul romanesc...diferite proteste... neparticiparea la diferite evenimente sportive organizate de FRB...etc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 
25 October 2018 10:11
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
3x3 este obligatorie pentru LNBM sau si pentru LNBF?? Inchideti-va birtul domnilor din federatie !! 
25 October 2018 10:14
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Nu ar trebui sa trimitem nici o jucatoare in nationala Romaniei !! 
25 October 2018 10:18

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Mihai Silvășan: „Mergem acolo doar cu gândul la victorie”
Tehnicianul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre derby-ul cu BC CSU Sibiu 
CSM Mediaș a efectuat primul extra transfer
Un jucător american se alătură echipei de pe Târnava Mare 
BC CSU Sibiu găzduiește rivala de la U BT Cluj-Napoca în „Derby-ul Transilvaniei”
Cele două formații se întâlnesc pentru prima dată în mod oficial în acest sezon competițional 
O nouă lovitură pentru SCM Timișoara: FIBA a sancționat azi clubul bănățean
Decizia a fost comunicată Federației Române de Baschet cât și conducerii SCM 
Cristian Achim: „Sunt convins că vom fi o echipă mai bună cu Zekovic. De la el nimeni nu-și permite să ajute”
Antrenorul orădean i-a mulțumit lui Kariniauskas și a vorbit despre modificarea structurii echipei după venirile lui Zekovic și Reljic 
Vaidas Kariniauskas a evoluat pentru ultima oară în echipamentul lui CSM CSU Oradea
Lituanianul a primit și un cadou din partea fanilor bihoreni (Foto) 
SCM Timișoara riscă retrogradarea în Grupa C a LNBM
Ce alte sancțiuni se pot dicta împotriva grupării din Banat dacă nu achită în scurt timp datoria către cei patru sportivi 
DOCUMENT. Tribunalul Federal Elvețian a respins ca inadmisibil recursul depus de SCM Timișoara
Cele două hotărâri pronunțate de BAT împotriva SCM Timișoara au devenit definitive și irevocabile 
Programul etapei a 7-a care încheie turul în grupa A din LNBM
Toate cele patru meciuri din prima grupă valorică sunt televizate 
Vaidas Kariniauskas revine la BC Lietkabelis Panevėžys, unde a mai evoluat în sezonul 2013-2014
„Am avut o șansă bună să mă întorc în Lituania. Aici vrei întotdeauna să rămâi cât mai mult posibil” 
JCN Timisoara
0 
Echipa asta nici nu trebuia sa inceapa campionatul in Grupa A. 
click pt. Articol 15 November 2018 20:52
studentU din ce citesc
0 
corect ar fi sa i retrogradeze asap. altii sa nu mai incerce mizerii asemanatoare.

dar cum la noi frb e un sat fara stapani, sunt tare curios cum va evolua toata situatia.  
click pt. Articol 15 November 2018 09:11
studentU Dumnezeule
0 
Ce-mi plac astia care intra si dau cu minus in loc sa isi exprime o parere in mod civilizat.
Dupa parerea mea dai cu minus cand un comentariu este off topic sau ofensator la adresa cuiva. Altfel, daca un om isi exprima o parere in mod civilizat, daca nu esti de acord cu acea parere ori iti exprimi si tu parerea (ideal tot intr-un mod civilizat), ori treci peste si inchizi tabul sau schimbi stirea.
Probabil sunt eu mai oldstyle, nu inteleg cum functioneaza lumea pe net.  
click pt. Articol 15 November 2018 09:03
0 
În opinia mea: Cluj, Pitești, Steaua și Timișoara. 
click pt. Articol 14 November 2018 22:47
mailman adio arme (secrete)!
0 
Kariniauskas a jucat bine la noi atata vreme cat s-a simtit bine. E un jucator expresiv caruia i se citeste pe fata starea sufleteasca, iar plecarea lui acum in aceste conditii e fireasca. Contributia lui la victoria noastra in Campionat a fost decisiva, si-a pus tot sufletul pentru asta. Banuim ca la anul pe vremea asta il vedem in lotul lui Zalgiris, are tot ce-i trebuie pentru ca sa ajunga acolo. Sa mai vedem azi un meci al lui care sa-l recomande cat mai bine in Lituania!  
click pt. Articol 14 November 2018 18:20
gyke Hmmm
0 
Gazdele pe linie... 4-0 😉 
click pt. Articol 14 November 2018 17:51
0 
1 improbabila, 3 probabile 
click pt. Articol 14 November 2018 17:39
studentU ar fi interesanta o etapa
0 
cu victorii de partea tuturor echipelor oaspete :))
in grupa A vorbesc

pareri? care sunt sansele? 
click pt. Articol 14 November 2018 15:31
studentU mixed impressions
0 
avand in vedere varsta si fizicul, precum si prestatiile per total bune din sezonul trecut, Kariniauskas ar fi fost, pe termen mediu, o optiune mult mai buna pentru Oradea sau pt orice alta echipa, in comparatie cu Watson, un PG mic si cam pe final de cariera.
Dar avand in vedere modul in care a prestat si a plecat atat de la Cluj cat si de la Oradea, se pune intrebarea unei probleme de atitudine la acest jucator: ori e impasibil sau lenes ori nu e destul de puternic sa se impuna, avand in vedere rolul pe care trebuie sa il joace un PG in teren.
Altfel nu-mi explic diferenta intre potentialul pe care jucatorul asta pare sa il aiba si modul cum sfarsesc contractele lui.
Bine, pot fi si alte motive pentru care fiecare club (CJ si Oradea) a decis sa incheie colaboarea.  
click pt. Articol 14 November 2018 11:09
0 
atricolul gresit :) 
click pt. Articol 14 November 2018 09:12